EBA | Eğitim Bilişim Ağı - EBA Giriş

EBA Kurs | EBA Test | EBA Ders modülleri hakkında bilmedikleriniz

Üniversiteye Giriş Sınavı Sistemi

Üniversiteye giriş sistemi

Milli Eğitim Bakanlığı ve YÖK tarafından değişime uğrayan üniversitelere giriş aşaması öğrencilerin kafasında soru işaretleri oluşmasını da sağlamış durumda. Her yeni gelen sistemin avantaj ve dezavantajları olduğu gibi bu tür değişimlerin de zamana yayılarak yapılmasının gerektiğinin farkındayız.

Ancak öğrenci olmanın gerektirdikleri ile beraber kendinizi her sisteme aşina hale getirebilmeniz de oldukça mümkün. Özellikle yeni sınav sistemleri ile beraber başarı oranlarının gözle görülür şekilde artacağını da tahmin etmek çok zor değil. Zira bu yeni sistemlerin direk olarak öğrenci başarısından beslendiği de defalarca açıklanan detayların başında geliyor.

YÖK Başkanı Yeni Sınav Sistemi Açıklaması

Üniversiteye giriş aşamasında yaşanan zorlukların önüne geçmek için getirilen yeni sistemin öğrenciler için nasıl avantaja çevrilebileceği de net ifadeler ile ortaya konmuş durumda. Herhangi bir öğrencinin başarısızlığı hem ailesini hem öğretmenlerini yakından ilgilendirdiğini söyleyebiliriz.

Sorular değişiyor.

Hal böyle iken son dönemlerde ortaya çıkan başarısızlık yüzdesi de bu sistemlerin bir devinime uğraması gerektiğinin sinyallerini bizlere veriyordu. Tam da bu noktada devreye giren üniversiteye yeni giriş sistemi öğrencilere nefes aldıracak türden.

Nitekim bu denli kapsamlı bir sistem ile beraber özellikle lise hayatını başarısız geçirmiş öğrencilerin büyük bir şansa sahip olduğunu da söylemek mümkün. Dizayn edilen yeni sistem ile beraber hem oturum düzenlemesi hem soru sayısı hem de sınavların süresi büyük ölçüde değişmiş durumda.

İKİ OTURUM AYNI GÜN OLACAK

Bu denli geniş bir değişikliğin neleri beraberinde getireceğini Haziran ayı sonunda net bir şekilde göreceğiz. İki oturum halinde yapılacak olan yeni sınav sisteminin değişikliklerine göz atalım. Haziran ayı içerisinde aynı günde olmak kaydıyla iki farklı oturum halinde düzenlenecek olan yeni sistemde iki oturum arasında bir öğle arası olacağını da belirtelim.

Sistem baştan aşağı yenilendi.

Burada belirtilmesi gereken detay ise sadece yabancı dil sınavlarının bu iki oturumun ardından Pazar günü yapılacak olması.

Diğer iki oturumun günü ise Cumartesi olarak kesinleştirilmiş durumda. İlk oturumdan alacağınız puan size gelecek 2 sene içerisinde gireceğiniz puana da sahip olmanızı sağlıyor. Yeni sınavın ilk oturumunda ise sadece 80 soru olacak. LYS’nin yerine geçecek ikinci oturum ise Türkçe, Matematik, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri testi için 40 ayrı soru bulunacak.

SORU ŞEKİLLERİ DE DEĞİŞECEK

Yabancı dil sınavına girecek adaylara ise 80 soru yöneltilecek. YGS’nin yerine geçecek ilk oturuma Temel Yeterlilik Testi (TYT) adı veriliyor. Ancak ilk oturumlar arasındaki en büyük fark ise soru sayısı ve adayların sorumlu olduğu bölümlerde ortaya çıkıyor. YGS’de adaylar Türkçe, Matematik, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri alanlarından sorumlu tutuluyordu. TYT’de ise 40 Türkçe ve 40 Temel Matematik sorusu olacak. Dolayısıyla bu sınav üniversite öğrencisi olmak isteyenlerin temel yeteneklerini de ölçme ve değerlendirme özelliği taşıyor.

2018 TYT Örnek Soru Kitapçığı (ÖSYM)

Şüphesiz her öğrencinin başarılı olduğu farklı alanlar ve dersler olabilir. Tam da bu noktada önemli bir detayı beraberinde getiren yeni sistem bu farklılıkların ortaya konmasını ilke edinmiş durumda. İlk oturumdan 150 puan almayı başaran öğrenciler ön-lisans tercihlerini yapabilecekler. Lisans tercihi yapmak isteyen adayların ise 180 puanı geçmesi gerekiyor.

sınavda farklılıklar mevcut.

Sınav sonuçları belli olduktan sonra eğer herhangi bir tercih yapmaz iseniz ilk oturumdan almış olduğunuz puan 2 sene boyunca geçerliliğini koruyacak. Adaylar TYT’den 200 ve üzeri puan alabilirlerse bu puanı tercih yapmadıkları takdirde isteğe bağlı olarak bir sonraki yıl da kullanabilecekler.

Burada altı çizilmesi gereken nokta, bu uygulamanın bir zorunluluk değil, bir tercih olarak öğrencilere sunulmuş olması. Zira bunu bir zorunluluk haline getirdiğiniz takdirde çeşitli suistimallere de açık kapı bırakmış oluyorsunuz. Haziran ayında bir Cumartesi günü öğleden sonra Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri ve Matematik testleri yapılacak. Her bir testin 40 sorudan oluşacağını ve öğrencilere yöneltileceğinin de belirtmek gerekiyor.

SÜRE VE ÜCRET HENÜZ BELLİ DEĞİL

Sınavın bu kadar derinliklerine inmişken süre konusunda herhangi bir kesin kararın alınmadığını da söyleyelim. Ön görülen ortalamaya göre her soruya 1,6 dakika düştüğü saptanmış olsa da yakın zaman içerisinde sınav süresinin netleşeceğini de tahmin edebiliyoruz.

EBA'dan yararlanın.

Sınav ücretleri konusunda da herhangi bir açıklama yapmayan yetkililer bu konuda eski düzene bağlı kalabilirler.

Yani adaylar girecekleri sınav kadar ücret yatırmak durumuna devam edebilirler. YÖK Başkanı Yekta Saraç henüz kesinleşmiş bir ücret tarifesi olmadığını belirtse de büyük ihtimalle öğrencilerden iki farklı para alınacağını da yüksek olasılık olarak görebiliriz.

Üniversitenin hayatın geri kalan kısmı için ne kadar önemli olduğunu herkes gibi biz de farkındayız. Dolayısıyla burada oluşturacağınız sistematik bir çalışma ile beraber istediğiniz bölüme rahat bir şekilde girmeniz de mümkün kılınmış durumda.

Yeni Üniversite Sınav Sisteminin Avantajları

KAZANIM TESTLERİNİ İHMAL ETMEYİN

Kendinizi geliştirebilmeniz adına siz öğrencilere sunulmuş imkanları da en doğru ve en verimli şekilde değerlendirmeniz sizin tekelinizde olan bir durum. Tam da bu noktada devreye giren kazanım testleri, değerlendirme sınavları gibi pek çok sınav hazırlık süreci de erişime açık vaziyette yer alıyor.

12. Sınıflar için düzenlenmiş olan kazanım testlerini çözdüğünüz takdir de üniversiteye giriş sınavlarında herhangi bir zorluk yaşamayacağınızı tahmin etmek zor değil. Kazanım testlerinin yanı sıra değerlendirme sınavları ile beraber kendinizi deneme şansı da EBA platformunda mevcut durumda.

Sıkılmadan çalışacağınız ortam.

Oldukça faydalı içeriklerden oluşan bir bilgi deposu niteliğinde olan EBA’da yer alan soruların geçmişe dönük halleri de öğrencilere sunuluyor.  Bu sayede hem verimli bir çalışma ortamı yaratmış oluyor hem de ileriye dönük adımlarınızı daha sağlam bir şekilde atmış oluyorsunuz. Her ne olursa olsun muhakkak hayatınızı değerlendireceğiniz tek mecra sınavlar değil.

Dolayısıyla ders çalışma ortamından biraz olsun uzaklaşmak da size tanınan imkanlar arasında yer alıyor. Özellikle sınıf bazlı EBA içerisinde yer alan oyun ve uygulamalar sosyalleşmenizi de sağlayan detaylardan bazıları. Arkadaşlarınız ile beraber oynayabileceğiniz oyunlar hem kelime dağarcığınızı bir üst noktaya taşıyor hem de bilgi birikiminizi önemli ölçüde arttırıyor.

SİSTEMLİ ÇALIŞMA BAŞARI GETİRİYOR

Yarışmacı bir sistemin içerisinde olan öğrencilerin sistemli bir çalışma programıyla neleri başarabileceğini görmenizi sağlayan yegane platformlardan birisi de şüphesiz EBA olarak görülebilir. İnternet üzerinde vakit geçirirken ders çalışabileceğiniz EBA’da size dair pek çok şeyin barındığının da altını çizmek gerekiyor.

İkinci bir şansınız var.

Üniversiteye giriş hayata dair atılmış en somut adımlardan birisi. Hal böyleyken giriş sınavına da kendinizi verimli bir şekilde hazırlamanız için tüm şartlar olgunlaşmış durumda. Hem bireysel çalışmalarınız ile hem de çözdüğünüz kazanım testleri ile 12. Sınıfın sonuna geldiğinizde kendinizi donanımlı bir kişi haline getirebilirsiniz. Edindiğiniz kazanımlar ile beraber pozitif bir rotaya doğru koyacağınız üniversite hayatınız da sizi yaşama hazırlayacak temel faktörlerden.

MEZUNLAR DA FAYDALANIYOR

Sadece eğitim görenler değil mezun olan öğrenciler de EBA sisteminden olumlu şekilde faydalanma seçeneğine sahip. Zira mezunlar kategorisinde hazırlanmış olan kazanım testleri ve değerlendirme sınavları size tanınmış olan bir şansın daha olduğunu gözler önüne koyuyor.

Değişen sınav sistemleri, getirilen yenilikler sizi korkutmasın. Siz çalışma temponuzu belirli bir seviyede tuttuğunuz zaman kafanızda soru işareti kalmayacağına da eminiz. Öğretmenleriniz ve aileleriniz ile sürekli iletişim halinde olmanız da üniversite için kendinize katabileceğiniz önemli artıların başında geliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eba-z.com MEB Fatih Projesi Eğitim Bilişim Ağı, www.eba.gov.tr adresinin tanıtımına katkıda bulunmak ve EBA girişi sağlamak amaçlı kurulmuştur. Kaynak olarak eba.gov.tr verilerinden yararlanılmıştır. EBA Giriş | Site Kullanım Şartları | Gizlilik Politikası | Künye | İletişim |

Sitemiz Hakkında Genel Bilgiler: Sitemizde kullanıcı deneyimi faydasına olması açısından google hizmetleri kullanılmaktadır.

Google'a EBA GİRİŞ yazarak da sitemize ulaşabilirsiniz.

Sitemiz Wordpress alt yapısı ile basit bir ara yüz ile çalışmaktadır.

Başlangıç sayfamıza dönüp EBA ile ilgili tüm bilgilere ulaşmak için Eba Kurs - Eba giriş bağlantısını kullanabilir ya da sayfanın sol üst köşesinden dönüş yapabilirsiniz..

Frontier Theme