EBA | Eğitim Bilişim Ağı - EBA Giriş

EBA Kurs | EBA Test | EBA Ders modülleri hakkında bilmedikleriniz

Online Oyun Bağımlılığı

Teknoloji ile oldukça iç içe yaşadığımız günümüz dünyasında çevrimiçi (online) olarak oynanan oyunların sayısı da her geçen gün artmaya devam ediyor. Oyun sayısının artmasının yanında bu oyunlara duyulan ilginin de doğru orantılı bir şekilde yükseliş göstermesi sürpriz sayılamayacak gelişmelerden sadece biri. Özellikle genç yaşta bilgisayar ile tanışmış çocukların çevrimiçi oynanan oyunlar ile beraber gelişim çağında yaşadıkları zorluklar da uzun zamandır konuşulan bir konu. Hayatın karmaşasından biraz olsun uzaklaşmak isteyen gençlerin eğilim gösterdiği oyunlar için birçok yetkili ağız açıklama yapsa da muhtemel bir sorun olarak görülen bu tarz oyunların kullanıcısı da bir hayli fazla.

Gerçek hayatın içerisinde elde edilmesi zor olan başarıları bu oyunlar aracılığı ile kazanım hanesi yazdırmak isteyen gençlerin varlığından hepimiz haberdarız. Bu oyunları aktif olarak oynayan ve oyunun içerisinde kendini kaybedenlerin olduğunu da tahmin etmek zor değil. Ancak işin içerisinde yaşanan boyut bambaşka sonuçlara ulaşmamızı da sağlıyor.

online oyunlar

Özellikle ebeveynler ve öğretmenler tarafından doğru kullanma eğilimi gösterilmeyen teknoloji dünyası gençler için bir süre sonra korkulu rüya haline gelmeye devam ediyor. Bilinçli anne babaların yanı sıra okullarda öğrencileri ile vakit geçiren öğretmenler tarafından bu tür eğitimlerin kesinlikle verilmesi gerekiyor. Ancak doğru bir şekilde. Nitekim çoğu ebeveyn ve öğretmen teknolojiyi çocukların zaman ayıracağı bir hobi malzemesi olarak görmek yerine kendi zamanlarını çalmaması için kullandırmaya devam ediyor. Bu durumun açtığı sonuçlar çoğu zaman çocukların psikolojik ve fiziksel olarak yıpranmasını, hatta hayatlarına asosyal birer birey olarak idame ettirmesinin de başlıca sebeplerinden oluyor. Çalışan anne babalarının çocukları ile iletişim kurmamalarından ötürü ortaya çıkan bu problemler, gelişim çağında olan çocukları olumsuz yönde etkiliyor.

Online Oyunlar Nasıl Bağımlılık Yapıyor

Online oyunlar da genel hatları ile bağımlılık yaratan oyun çeşitleri arasında ilk sırada yer alıyor. Zira bu oyuna başlayan birinin bu ortamdan kolay kolay vazgeçmesi henüz rastlanmış bir durum değil. Oyun içerisinde var olan karakter gelişimleri, oyunların sonunda ulaşacakları haz ve kazanma duygusu çoğu zaman gençleri esaret altına almaya yeten kriterlerden. Çevrimiçi oyunlarda başlayan para ile güç kazanma, zamandan fedakarlık ederek oyuna süre ayırma gibi problemler de çoğu gencin düştüğü hatalardan bazıları.

çocuklarda online oyun bağımlılığı

Bu oyun tarzlarına erken yaşta başlayan bireylerin hayatlarının geri kalan kısmında her şeyi sanal olarak algılaması da oldukça olağan gelişmelerin başında geliyor. Nitekim oyunun içerisinde yer alan karakterler ve şemalar öylesine gerçekçi bir kurgu ile hazırlanmış ki oyunu oynayan kullanıcıyı adeta bu senaryonun içerisinde hapsediyor. Her şeyden öte bu oyunu bağımlılık haline getirenlerin, özellikle çocukların, reel hayattan kopma süreleri de oldukça kısa. Çünkü oyun içerisinde var olan bazı olgular artık hayatın tamamen bu noktaya endekslenmesini sağlıyor. Her çocuğun zaman geçirmek, keyifli vakit harcamak gibi tutkuları olduğunun farkındayız. Bunu internet üzerinden oynanan oyunlar ile olabileceğini de biliyoruz. Bunun herhangi bir sakıncalı yanı yok.

Sorun şudur ki, oyuna karşı bağımlılık noktasında problemler ile karşılaşmak oldukça normal. Çünkü ailelerin genellikle teknolojiden uzak olmaları, yaşanılan jenerasyon farkı gibi pek çok element bir araya gelince çocukların da sosyal hayatlarını bilgisayar oyunlarına entegre etmesi çok uzun bir zaman almıyor.

Geçnlerde online oyun bağımlılığı

 

Sabah kahvaltılarından sonra, ders aralarında, akşam yemeklerden önce veya sonra bilgisayarın başına oturan çocuklar saatlerce bu oyunları oynayarak gelişimlerini de bu şekilde sürdürmüş oluyorlar. Tabi ki oyuna ayrılan süreler çocukların gelişim noktasındaki hedeflerini de belirliyor. Zira, günde 1-2 saat oynayan bir kullanıcı ile bütün gecesini yada gününü bu oyuna ayıranlar arasında ciddi farklar yetkililer tarafından da saptanmış durumda. Bu tür oyunların genelinde olan kazanma hırsı çocukların gerçek hayata da bu şekilde bakmasını sağlayabilecek konumda yer alıyor. Oyunun içerisinde para ile satın alınan güç, ekipman gibi materyaller gerçek hayatın içerisinde her şeyi maddiyat olarak algılama şansını kullanıcılara veriyor. Ancak reel bir yaşamda bunlar çok mümkün değil. Özellikle para harcayarak elde ettiğiniz şeylerin sizi güçlü gösterme gibi bir durumu çoğu zaman olumlu etki olarak hayatınıza dönmüyor.

Sosyal hayat ile aranıza koymak istediğiniz mesafenin de, dersler ve sınavlardan sıkılan bir yapınızın olduğunu asla unutmuş değiliz. Ancak bunun çözüm noktasında uzun saatlere yayılan oyunları oynamak gösterilemez.

En Çok Oynanan Online Oyunları Tanıyın

League of Legends

Tarihi oldukça eskilere dayanmasına rağmen son yıllarda teknolojinin de yaygınlaşması ile beraber popülerliğini arttıran League of Legends çevrimiçi oynanan oyunlar arasında lider konumda bulunuyor. Kısaltması LOL olarak da bilinen bu oyunun esas amacı oyun içerisinde yarattığınız karakterler ile beraber stratejik planlama yapılması. Canlı turnuvaları da içerisinde barındıran LOL’ün sunduğu heyecan katsayısı ve rol yapmadaki takım mücadelesi ile beraber gençler arasında oldukça yaygınlaşmıştır. Plan geliştirme özelliğini ön plana çıkaran oyununa katılımcılar verilen bağlantılar üzerinden erişebilir ve yarattıkları karakterleri geliştirerek savaş aksiyonlarını rakiplerine karşı yansıtabilirler. Beynin ödül mekanızmasını çok iyi bilen oyun tasarımcıları bu şekilde oyuncuların sürekli oynayabileceği yöntemler geliştrimekteler.

lol oyun bağımlılığı

Clash of Clans

Oyun aslında kolay bir şekilde şehir yaratma amacı güdüyor. Esasen bu tanımlama milyonlarca kullanıcıya sahip bu oyun için biraz yetersiz kalmak da ve kullanıcıları tam anlamı ile bilgilendirmemek de. Bir şehir kurulumu ile başlayan oyunda stratejiler geliştirerek büyümeniz ve rakiplerinizin önüne geçmeniz mümkün. Peki nedir bu stratejiler? Öncelikle kendinize ait bir kaynak planlaması yapmanız, savunma sistemi geliştirmeniz ve hücum edici kuvvetlere sahip olmanız gerekiyor. Zira siz kendinizi geliştirdikçe ve şehrinizi büyüttükçe rakipleriniz de benzer uygulamaları pek tabi yapıyor. Clash of Clans oyununun gençlere sunduğu en büyük imkan ise ücretsiz oluşu. Bu yüzdendir gençler arasında olduğu kadar erişkinler arasında oldukça popüler olan oyun, bu özelliği ile cep telefonu, bilgisayar ya da tabletiniz ile uzun zaman harcamanıza neden oluyor.

clash of clans bağımlılığı

Online Oyunlar Konusunda Veli ve Öğretmenlerin Bilmesi Gerekenler

Her çocuğun, her gencin ilgi alanlarına göre kendini yetiştirmesi, karakter durumunu oturtması oldukça önemli faktörler. Velilere de öğretmenlere de bu anlamda oldukça fazla sorumluluk düşüyor. Zira çocuğunuzun durumu ile ilgilenmediğiniz her saniye onların bilgisayar başında geçirdikleri zamana ek bir saniye olarak ekleniyor. İletişimin ne kadar önemli olduğunu tekrar vurgulamak gerekiyor. Çocuklar ile geçirilen her saniye, her dakika, her saat çok kıymetli. Ancak bu süreci doğru ve pozitif bir şekilde yönetmek gerekiyor. Çocuklarınızın sorunlarını sanal ortamda çözmesi değil, yüz yüze iletişim kurarak üstesinden gelmesi şüphesiz her ebeveynin ilk arzuladığı şeylerin başında geliyor.

lol oynayan çocuklar nelerler karşılaşıyor

Çevrimiçi olarak oynanan oyunların ne kadar kötü, ne kadar lanet olduğunu tabi ki söylemiyoruz. Milyonlarca kişiye hitap etmeyi başaran bir yapıya karşı bu kadar eleştirel olmak da çok doğru değil. Ancak bu oyunları profesyonel bir olgunun içerisinde oynamıyorsanız sorunun ilk adımlarını da somut olarak atmış oluyorsunuz. Son senelerde Türkiye’de de ortaya çıkmayı başaran ‘E-spor’ ile beraber çevrimiçi dünyasına adım atmanız mümkün. En azından oyun içerisinde hile olmadan ve bütün dünyanın sizi izlediği duygusu ile oyun oynamış olursunuz. Zira genellikle çevrimiçi ortamlarda düzenlenen oyunlar da zaman zaman karşı karşıya kalınan hileler çocukların oyundan soğumasını sağlayabilir.

Tabi ki her yöntemin doğru olmadığı, her senaryonun gerçek olmadığı oyun olduğunun bilincinde olanlar için bağımlılıktan bahsetmek son derece gereksiz olur. Tam da bu yüzden ailelerin ve öğretmenlerin çocuklar ile yakından ilgilenmeleri ve gün içerisinde yaptıkları programı efektif olarak hazırlamaları gerekiyor. Çocukların ders çalışmaya, soru çözmeye, sınavlara hazırlanmaya ne kadar vakit ayırdıklarına karar verenler ebeveyn ve öğretmenler oluyor. Aynı şekilde teknolojiyi kullanarak ne kadar süreler halinde bu oyunları oynamalarına da siz karar verebilirsiniz. Bunu baskıcı ve kabul ettirici bir yöntem ile yapmaktan ziyade iletişim kurarak uygularsanız çocuğunuzun ileride daha verimli bir hayat yaşamasının da temellerini atmış olursunuz.

İnteraktif bir eğitim, teknolojik gelişmeler ile çocukların yetiştirilmesi de birbiri ile bağlantılı durumlar. Özellikle teknolojiyi amaç olarak değil araç olarak kullanmak bu noktada bir hayli kritik bir konumda yer alıyor. Çevrimiçi oyunlara vakit ayırmaları eleştirilecek bir durum değil. Zaten oyunların geliştiricileri de bunu vaat etmiyor. Normal seviyelerde oynanan oyunların pek çok sanal arkadaşlığın başlamasına sebep olabilir, pek çok güzel dostluğun adımlarını atabilir. Ancak bunu bağımlılık haline getirmeden kararınca yaşamak ve yaşatmak oldukça önemli bir noktada yer alıyor. Oyunun getirilerini ve götürülerini iyice analiz ederek çocuklarınız ile iletişime geçmeniz siz veli ve öğretmenlere naçizane tavsiyemiz. Çocuklarınız ile ilgilenmeden geçirilecek süreler onları oyun bağımlısı bireyler olarak yetiştirilmesine sebep olabilir. Oyun oynamak hayat ile araya mesafe koymak için oldukça keyifli bir aktivitedir, ancak dediğimiz gibi her şey kararında yapıldığı zaman güzel.

Alternatif Oyunlar

Bağımlılık yapan online oyunlar yerine alternatif oyunlar tercih edilebilir. Buradaki kriterimiz eğlenirken öğrenmek ve hemen sıkılmamak. Bunun için EBA içerisinde de pek çok oyun var. www.eba-z.com olarak bu oyunların tanıtımlarını yaptık ve bunları EBA oyun sayfamızdan görüntüleyebilirsiniz.

Kaynak : http://www.techaddiction.ca/why_are_video_games_addictive.html

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eba-z.com MEB Fatih Projesi Eğitim Bilişim Ağı, www.eba.gov.tr adresinin tanıtımına katkıda bulunmak ve EBA girişi sağlamak amaçlı kurulmuştur. Kaynak olarak eba.gov.tr verilerinden yararlanılmıştır. EBA Giriş | Site Kullanım Şartları | Gizlilik Politikası | Künye | İletişim |

Sitemiz Hakkında Genel Bilgiler: Sitemizde kullanıcı deneyimi faydasına olması açısından google hizmetleri kullanılmaktadır.

Google'a EBA GİRİŞ yazarak da sitemize ulaşabilirsiniz.

Sitemiz Wordpress alt yapısı ile basit bir ara yüz ile çalışmaktadır.

Başlangıç sayfamıza dönüp EBA ile ilgili tüm bilgilere ulaşmak için Eba Kurs - Eba giriş bağlantısını kullanabilir ya da sayfanın sol üst köşesinden dönüş yapabilirsiniz..

Frontier Theme