EBA | Eğitim Bilişim Ağı - EBA Giriş

EBA Kurs | EBA Test | EBA Ders modülleri hakkında bilmedikleriniz

Liseye Giriş Sistemi

Liseye geçiş için yeni sistem.

Eğitim alanında yapılan düzenlemelere her geçen gün bir yenisi eklenirken bu konuda öğrencilerin kafasının karışması da oldukça normal. Özellikle liseye giriş sınavında getirilen yeni sistem hem velilerin hem de öğrencilerin dikkatini cezbedecek nitelikte.

Eski sistemin yerine getirilen ve öğrencileri daha az zorladığı eleştirilerine maruz kalan yeni sistemin detayları da oldukça çarpıcı boyutlarda. Şüphesiz ki ortaokulu bitiren öğrencilerin kafasında her daim oluşan ‘hangi liseye gideceğim’ sorusu zaman zaman yanıtsız kalıyordu. Tam da bu noktada devreye giren Milli Eğitim Bakanlığı bambaşka bir sistemi devreye sokarak kafalarda oluşan soru işaretlerine de çözüm getirme amacındaydı.

Yeni sistem nasıl olacak?

Ancak yeni sistemin getirileri beklenen düzeyde olmamışa benziyor. Özellikle ebeveynlerin yaşadığı karmaşaların öğrencilere yansıdığı da çok açık şekilde gözüküyor. Dünya üzerinde yer alan her sınav sisteminin avantajları olduğu kadar dezavantajları da olduğu bilinen bir gerçek.

Hal böyleyken Türkiye’de oluşturulan yeni sınav sistemlerini de çift taraflı olarak ele almak gerekiyor. Öğrencilere pozitif katkıları olan yeni sistemin getirdiği başarı oranları da bakanlığın sistemi uzun vadeli olarak sürdürmesini sağlayacak nitelikte.

Yeni kayıt sistemi geliyor.

YENİ SİSTEM NELER VAAT EDİYOR ?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geçtiğimiz ay içerisinde açıklanan yeni sistemin özel bir adı yok. Yani eskiden TEOG olarak adlandırılan liseye giriş sınavının bu sene yeni bir ismi yok. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a göre sınavın yeni ismi ‘Veli Tercihine Bağlı Kayıt Sistemi’ olarak duyuruldu. TEOG’a oranla daha çok kafa karıştıran bir özneye sahip olan sınavın öğrenciler kadar öğretmenler üzerinde bıraktığı etki de tartışma konusu olmuş durumda.

Eğitimin üç temel ayağı olan veli, öğrenci ve öğretmenlerin sisteme bakış açılarını değiştirmek için biraz daha beklemek gerekiyor. Zira her sektörde yapılan her devinimin biraz zamana ihtiyacı olduğu açık. Hal böyleyken Milli Eğitim Bakanlığı kaynaklı yapılan açıklamalara göre sistemin getirilerinin öğrenci ve velilere yansıması da pozitif yönde olacak.

EBA ile her şey daha kolay.

Özellikle derslerinde zorluk yaşayan öğrencilerin yeni sistem ile beraber daha fazla kazanım elde edecekleri net şekilde ortaya konuluyor. Nitekim sistem içerisinde her öğrencinin sınava girme gibi bir mecburiyeti de yok. Sınav stresi yaşamak istemeyen öğrencilerin kendi bölgelerinde yer alan 5 lise içinden birine kayıt olabilme imkanları mevcut.

Sınava girip karşılaştıkları soruları çözen öğrenciler ise nitelikli kapsamına alınan liselere dahil olabilecek. Fen liseleri gibi eğitim kalitesi daha yüksek olan okullara girebilmek için sınav stresini başarı ile geçmiş olmak gerekiyor.

SINAV KAÇ SORUDAN OLUŞACAK ?

Müfredata uygun olarak 60 soruyu öğrencilerine yansıtacak olan MEB’in getirdiği bu yeniliğin önemli avantajlarından birisi de bu. Yani isteyen ve istemeyen öğrenciyi ayrıştırarak eğitimin kalitesini arttırmak şüphesiz ki herkesin temenni ettiğin bir olgu. Hal böyleyken kaliteli okullara gelen öğrenci grupları da bu kaliteye ayak uydurmak durumunu kalıyorlar.

Hem öğretmenlere hem öğrencilere yeni düzen.

Peki diğer öğrenciler verimsiz bir eğitim mi alacaklar? Tabi ki hayır. Her okulda olduğu gibi nitelikli öğretmenler de diğer liselerde öğrencileri ile buluşmak için bekliyorlar. Öğretmenlerin kalitesini ortaya koyduğu projeler ile arttırmayı başaran MEB her getirdiği sisteme aşina olan eğitmenleri de önceden yetiştirmiş oluyor.

EBA’NIN YENİ SİSTEME ETKİLERİ NASIL ?

Örneğin EBA içerisinde yer alan öğretmen platformu meslektaşların kendi aralarında bilgi paylaşımı yapmasını mümkün kılıyor. EBA’ya öğretmen girişi yapanların tecrübelerini paylaştığı, deneyimlerini aktardıkları bir çevrimiçi organizasyon olduğunu daha önce anlatmıştık. İşin temelini daha önceden oturtan Milli Eğitim Bakanlığının görev yapan öğretmenlerin kalitelerinden bir şüphesi olmaması da çok normal bir gelişme.

Kazanımlar elde edin.

Sunduğu projeler ile beraber eğitimin kalitesini önemli ölçüde arttıran bakanlığın sınav sistemlerinin sonucundan negatif olarak etkilenmesi de mümkün bir noktada yer almıyor. Sınavın Haziran ayında yapılacağını ve 90 dakika süreceğini de bu periyod da hatırlatmamız gerekiyor. Öğrencilerin uzun sınav sürelerinden başarısızlık ile çıktığı düşünülürse kısalan saatlerin pozitif katkı vereceği de öngörülen bir başka durum.

ÖĞRENCİLERE YENİ KAYNAK

EBA platformunun getirdiği avantajlardan bahsetmiştik. Biraz daha bilgilendirici nitelik de olan avantajlarını da saymamız gerekiyor. Özellikle öğrencilerin EBA olmadan önce özel derslere harcadıkları maddi miktarlar tahmin edilemez bir seviyeye çıktı.

Değerlendirme sınavları ile kendinizi test edin.

Ancak getirilen kazanım testleri, değerlendirme sınavları gibi devinimler bu paraların farklı amaçlar için kullanılmasının da önünü açtı. Yani şu an Türkiye’nin en doğusu ile en batısı arasındaki öğrenci açısından erişim adına en ufak bir fark kalmadı.

Her öğrenci öğretmenlerinden aldığı şifre ile beraber EBA sisteminin içerisine dahil olabiliyor. Burada elde ettiği kazanımlar ile beraber derslerine ek kaynak oluşturma fırsatı da öğrencilere sunulmuş durumda. Herhangi bir derste sıkıntı yaşayan öğrenciler için konu anlatımları, o konulara bağlı sorular da öğrenci girişi yapıldıktan sonra birikime katkı yapan olgulardan sadece bazıları.

EBA'ya öğrenci girişi.

KAZANIM TESTLERİ SINAVLARA YÖNELİK

Kazanım testlerinin ne denli pozitif bir amaca hizmet ettiğini sizler ile paylaşmıştık. Bu denli önemli bir noktada yer alan bu testlerin geçmiş yıllara ait olanlarını da EBA içerisinde bulabilirsiniz. 5. Sınıftan başlayarak son sınıfa kadar her sınıfa özgü olarak dizayn edilmiş olan kazanım testleri yeni sınav sistemi için de öneme sahip.

Özellikle ortaokul öğrenimini bitiren öğrencilerin sınavlara yönelik olarak bulabileceği sorular ile beraber başarı oranlarını arttırmaları da olağan gelişmelerden biri. ODSGM tarafından hazırlanan kazanım testlerinin soruları gelecek anlamında da önemli durumları vaat ediyor.

EBA'dan faydalanma yolları.

MEB tarafından oluşturulan liseye girişin yeni sistemi de EBA içerisinde yer alan sorulara paralel olarak düzenlenmiş durumda. Burada yer alan soruları çözdüğünüz ve başarılı olduğunuz takdir de nitelikli lise olarak adlandırılan sınıflarda öğrenim görme oranınız da bir o kadar yükseliyor.

SINAV STRESİNİ DEĞERLENDİRME TESTLERİ İLE YENİN

Her sınıfın her dersine ait kazanım testlerine sizlere yazı içerisinde verilen bağlantılardan ulaşmanızın da mümkün olduğunu belirtelim. Lise hayatında görülecek eğitimin temelini oluşturan değerlendirme sınavları da siz öğrencileri başarıya götürecek önemli faktörlerin başında geliyor.

Sadece ders çalışarak başarı gelir mi? Bizce hayır. Tam da bu noktada devreye girmek için bekleyen oyun ve uygulama sekmeleri de EBA içerisinde sizleri bekliyor. Bu denli geniş bir ders çalışma yelpazesinin altında olmak şüphesiz ki her öğrencinin hayali.

Sınavlara yeni geçiş.

Her türlü kazanımı elde edebileceğiniz bu platform ile beraber her yeni getirilen sınav sistemine ayak uydurmanız da bir o kadar kolay olacak. Sizlere derslerinizde olduğu kadar sınavlarınız da da katkıda bulunacak olan bu platformun her zerresinden faydalanmanız gerekmektedir.

SORU İŞARETLERİNİZ SİLİNSİN

İster lise için sınava girin ister üniversite için, isterseniz hiç sınava girmeyin ancak kendi gelişiminize katkıda bulunmak için mutlaka EBA sisteminden yararlanın. Hem aldığınız eğitim öğretim müfredatına uygun olan hem de sizlere farklı bir sosyal ortamı sunan EBA’nın öğrenciler için bulunmaz bir nimet olduğunu da belirtmek gerekiyor.

Soru işaretiniz kalmasın.

Liseye giriş sisteminde yer alan değişiklikleri de paylaşabileceğiniz bu ortamın öğrenci giriş kısmını da aktifleştirmeniz gerektiğini hatırlatmak da fayda var. Öğrenciler üzerinde önemli etkisi bulunduğu ispat edilen kazanım testlerinin bilgisayar ortamına da indirebileceğinizi söylemiştik.

Yeni liseye giriş sistemine dair kafanıza takılan her türlü sorunun cevabının olduğunu asla unutmayın. Eğer herhangi bir noktaya kafanız takıldıysa da yorum kısımlarından bizlere ulaşarak soru işaretlerinizi silebileceğinizi de ifade edelim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eba-z.com MEB Fatih Projesi Eğitim Bilişim Ağı, www.eba.gov.tr adresinin tanıtımına katkıda bulunmak ve EBA girişi sağlamak amaçlı kurulmuştur. Kaynak olarak eba.gov.tr verilerinden yararlanılmıştır. EBA Giriş | Site Kullanım Şartları | Gizlilik Politikası | Künye | İletişim |

Sitemiz Hakkında Genel Bilgiler: Sitemizde kullanıcı deneyimi faydasına olması açısından google hizmetleri kullanılmaktadır.

Google'a EBA GİRİŞ yazarak da sitemize ulaşabilirsiniz.

Sitemiz Wordpress alt yapısı ile basit bir ara yüz ile çalışmaktadır.

Başlangıç sayfamıza dönüp EBA ile ilgili tüm bilgilere ulaşmak için Eba Kurs - Eba giriş bağlantısını kullanabilir ya da sayfanın sol üst köşesinden dönüş yapabilirsiniz..

Frontier Theme