EBA | EBA Kurs | EBA Giriş - -

KODLAMA Nedir?

KODLAMA Nedir?

kodlama nedir?

Program geliştirmek, web tasarımı ve kodlama yapmak için kullanılan kodların öğrenme becerilerine katkısı fark edildiğinden bu yana eğitim faaliyetleri içinde yerini almaya başlamıştır. Günümüz eğitiminde yeri ve önemi sürekli artan kodlama artık EBA’da. Peki kodlama nedir? Satranç oyununda olduğu gibi dikkati toplamayı kolaylaştıran, doğru ve hızlı hareket edebilmek için karar verme deneyimlerini geliştiren; farklı düşünme, araştırma ve sorgulama yeteneğini artıran kodlama ile öğrencilerin gelişen çağa uyum sağlamasına yardımcı olmak amacıyla FATİH Projesi kapsamında EBA üzerinden eğitici oyunlar ve programlar sisteme eklenmiştir. Scratch, Blockly, Alice ile kodlama mantığını kazanmak ve kod yazma becerilerini geliştirmek artık çok kolay. Kodlama eğitimi ve robotik kodlama örnekleri için kodlamayı kullanabilirsiniz. EBA Portalı üzerine menü olarak eklenen KODLAMA butonu ile eba giriş yapmadan bu eğitici oyun ve programlara ulaşabilirsiniz.

EBA Scratch Eğitimi

scratch kodlama aracıScratch ile nesneleri (kedi) istediğiniz komut ve yönlendirmelerle hareket ettirebilirsiniz. Örneğin dans figürleri geliştirebilirsiniz. Hareket, Kontrol, Görünüm, Algılama, Ses, Kalem, Operatörler, Değişkenler kullanarak çok farklı kodlamalar yapabilirsiniz. Kendi belirleyeceğiniz kod basamakları işe program akışı sağlayabilirsiniz. Scratch arayüzü kullanarak Görünüm, Dosya, Düzenle ve Paylaş menülerine erişebilirsiniz.

EBA Blockly Eğitimi

blockly kodlama aracıBlockly, kodları daha iyi anlamak için geliştirilmiş bir oyunlar paketi aslında. İçinde temel mantığı aynı 7 farklı oyun var. Blockly hem eğlenerek hem de öğrenerek kodlama yapma fırsatı sunan kolay bir kodlama portalı. 7 oyun içinde istediğinizi seçerek başlayabilirsiniz. Bulmaca, Labirent, Kuş, Kaplumbağa, Film, Pond Tutor ve Gölet oyunlarından oluşmaktadır. Her oyun kendi içinde 10 seviyeye ayrılmıştır. Şimdiden iyi eğlenceler.

EBA Alice Eğitimi

alice kodlama aracıAlice program geliştirme mantığı ile kodlamayı anlatan eğitici bir program. Alice kullanmadan önce sistem bir Kursa Hazırlık süreci ön görmekte olup programlama temellerinden bahsedilmektedir. Diğerlerinde olduğu gibi Alice ile nesnelere komutlar verilerek hareket ettirilir.

Bilişim teknolojilerinin hayatımıza daha fazla dâhil olduğu günümüzde programlama ve devamında kodlamanın önemi artmaktadır. Akıllı teknolojileri kullanabilen, onları kolayca kodlayabilen bireylere dönüşebilmek için bu temel becerileri kazanmamız gerekmektedir. İş çevrelerinde artık konuşma dili olarak yabancı dillere ek, programlama mantığı ve programlama dilleri bilmek aranılan özellikleri arasına yer almaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı bu bilinçle FATİH projesi kapsamında EBA üzerinden kodlama eğitimini desteklemektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Ela dedi ki:

  Merhaba eba kodlama ile ilgili video çeker misiniz?

  1. eba-z dedi ki:

   Çekimlerini yaptık en kısa sürede yayınlayacağız.

 2. bilgi dedi ki:

  Blockly çok eğlenceli, yararlı bilgi için tşkler.

YORUM YAZ