EBA | Eğitim Bilişim Ağı - EBA Giriş

EBA Kurs | EBA Test | EBA Ders modülleri hakkında bilmedikleriniz

EBA Öğretmen

Değerli öğretmenlerimiz bildiğiniz gibi Fatih projesiyle eğitim öğretimde yeni bir döneme girilmiştir. Proje sadece akıllı tahtalar ve tabletlerden oluşmamaktadır. Fiziksel donanımları etkin biçimde kullanabileceğimiz içerikler ve yazılımlar projenin en önemli ayağını oluşturur. Fatih projesiyle birçok yeni teknoloji ve kavram eğitim öğretim hayatına girmiş bulunmaktadır. VSınıf, LMS, Eba Ders gibi pek çok teknoloji öğrenci ve öğretmenler tarafından kullanılmaktadır. Bu sayfada öğretmen paneli ile ilgili bilgileri bulacaksınız. Lütfen soru ve görüşlerinizi aşağıdaki form kullanarak bize gönderin.

EBA Öğretmen Kılavuzu

Öğretmen Kılavuzunda öğretmenlerin sistemde sıklıkla karşılaştıkları sorunlara, uygulama sayfalarına, ve portalın daha etkin şekilde kullanılabilmesi için gerekli bilgilere yer verdik. Öğretmen kılavuzu hakkındaki görüşlerinizi lütfen bizimle paylaşın.

Grup Oluşturma ve Sınıf Ekleme

Yeni site ile Aralık 2016 tarihinde bu özellik eklenmiştir. Meslektaşlarınız ve öğrencilerinizle tartışma, oylama, dosya paylaşma gibi özellikleri sosyal medyadaki gibi yapabilirsiniz.

EBA Grup ve Sınıflar İle Neler Yapılabilir?

  • Zümre grubu oluşturarak sadece zümre öğretmenlerinin görebileceği anket, tartışma ya da dosya paylaşımında bulunabilirsiniz.
  • Girdiğiniz sınıfları içeren bir grup açarak dersine girdiğiniz öğrencilerin tümüne birden bir dosya gönderebilirsiniz. Anket yapabilir ya da bir konu hakkında tartışma başlatabilirsiniz.
  • Kulüp öğrencilerinizle bir grup oluşturup kulüp faaliyetlerini buradan yönetebilirsiniz.
  • Tüm okulu kapsayacak bir grup oluşturup duyurularınızı paylaşabilirsiniz.
  • İdari bir grup oluşturup tüm öğretmenlere duyuruda bulunabilirsiniz.

Aşağıdaki görselde bazı örnekleri uygulanmıştır. Görsele tıklayarak büyütebilirsiniz.

EBA SINIF VE GRUP

Öğretmen EBA Girişi İçin Tıklayın

LMS EBA Öğretmen Girişi

LMS EBA GirişFatih projesine ait tüm uzaktan eğitimlerin alındığı web sitesidir. MEBBİS üzerinden başvurunuzu yapıp onaylandıktan sonra eğitimin başladığı tarihte Learning Management System (LMS) sitesine girerek eğitimlerinizi tamamlayabilirsiniz. LMS ile uzaktan eğitimlere başlamadan önce yönergeleri lütfen doğru okuyun. Özellikle son değerlendirme sınavında bilgisayarınızın kapanmaması ve internetin kesilmemesi çok önemli sınav tekrar edilmeyecektir. Bu durumda da eğitimi tekrar almak zorunda kalırsınız.

EBA Öğretmen İçerik Hazırlama

Mevcut içeriklerin yanı sıra öğretmenler de kendi alanlarında içerik oluşturabilirler. Çeşitli Materyaller, Sınavlar, İnteraktif konu anlatımları ve ders akışları oluşturabilirsiniz. EBA’da içerik oluşturmak için iki yöntem bulunur. Birincisi kendi sistemi üzerinden iys.eba.gov.tr adresine giderek online olarak içerik hazırlama ikincisi ise Vitamin Fabrika programını bilgisayarınıza indirerek bilgisayarınızdan içerik hazırlayabilirsiniz.
İçerik hazırlarken önce Materyalleri hazırlayıp sonradan interaktif eğitimi hazırlamak en iyisi olacaktır. Hazırladığınız Materyalleri öğrencilere ödev – çalışma olarak da gönderebilirsiniz.
EBA Öğretmen İçerik Hazırlama

Ödev Gönderimi ve Kontrol

Öğrencilerden çeşitli şekillerde ödev yapmalarını isteyebilirsiniz. Gönderdiğiniz bir dosyayı indirme, gönderdiğiniz bir web sayfasına tıklama, bir materyali izleme ya da sınav yapma gibi çalışmalar gönderip durumunu da takip edebilirsiniz. Gönderdiğiniz çalışmalara başlangıç ve bitiş tarihi ekleyebilirsiniz. Eğer bir dosya ya da web sitesi gönderecekseniz dosyayı ekledikten sonra paylaşa basarak istediğiniz sınıfa gönderebilirsiniz. Sınav ya da materyal gönderimi için EBA Ders’e girdikten sonra Ürettiklerim menüsüne basarak istediğiniz sınav ya da ders anlatımını sınıflara gönderebilirsiniz.

EBA Öğretmen Profil Sayfası

Eğitim Bilişim Ağına giren her öğretmenin bir profil sayfası bulunur bu sayfada adınız soyadınız, çalıştığınız okul ve branşınız gibi kişisel bilgilerin yanı sıra paylaşımlarınız, beğendikleriniz ve EBA Ders istatistikleriniz bulunur. Eklediyseniz profil fotoğrafı da burada görüntülenir. Bu bilgileri gizlemek ya da değiştirmek için profilinizi açtıktan sonra Düzenle butonuna basarak bilgilerinizi güncelleyebilir Branşınızı, okulunuzu, ilinizi ve ilçenizi gizleyebilirsiniz.
EBA Öğretmen Profil Sayfası

EBA Öğretmen Girişi İle Ücretsiz Morpa Kampüs Üyeliği

Öğretmenler Morpa Kampüs’ten ücretsiz olarak faydalanabiliyorlar. Morpa Kampüs’e ücretsiz üyelik açıklaması için başlığa ya da buraya tıklayınız.

Soru ve Sorunlarınızı Aşağıdaki Yorum Kutucuğunu Kullanarak Bizlere Yazabilirsiniz.

2 Yorum

Add a Comment
  1. yaptığınız yazıları okudum ve çok etkilendim

  2. eğer bana izin verirseniz çocuklarım daha çalışacaklarını düşünüyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eba-z.com MEB Fatih Projesi Eğitim Bilişim Ağı, www.eba.gov.tr adresinin tanıtımına katkıda bulunmak ve EBA girişi sağlamak amaçlı kurulmuştur. Kaynak olarak eba.gov.tr verilerinden yararlanılmıştır. EBA Giriş | Site Kullanım Şartları | Gizlilik Politikası | Künye | İletişim |

Sitemiz Hakkında Genel Bilgiler: Sitemizde kullanıcı deneyimi faydasına olması açısından google hizmetleri kullanılmaktadır.

Google'a EBA GİRİŞ yazarak da sitemize ulaşabilirsiniz.

Sitemiz Wordpress alt yapısı ile basit bir ara yüz ile çalışmaktadır.

Başlangıç sayfamıza dönüp EBA ile ilgili tüm bilgilere ulaşmak için Eba Kurs - Eba giriş bağlantısını kullanabilir ya da sayfanın sol üst köşesinden dönüş yapabilirsiniz..

Frontier Theme