EBA | Eğitim Bilişim Ağı - EBA Giriş

EBA Kurs | EBA Test | EBA Ders modülleri hakkında bilmedikleriniz

EBA – İlkokul Uygulamaları ve Oyunları

Eba ilkokul sayfası girişi

EBA İlkokul Sayfası girişi

EBA İlkokul Uygulamaları Sayfasına Hemen giriş yapın, eksiklerinizi giderin, yeni şeyler öğrenin, öğrenirken eğlenin!

Milli Eğitim Bakanlığının öğrencilere ek kaynak sunma açısından projeleştirdiği EBA’da yenilikler bitmek bilmiyor. Özellikle öğrencilerin keyifli zaman geçirmeleri düşünülerek hazırlanan EBA içerikleri ders çalışmayı da zevkli hale getirmeyi ilke edinmiş durumda.

EBA’dan uygulamalarından yararlanan öğrencilerin zamanla başarı oranlarının arttığı da bakanlığın dikkatini çeken önemli detayların başında geliyor. Kazanım testleri, değerlendirme sınavları, konu anlatımları gibi pek çok zengin içeriği bünyesinde barındıran EBA’nın bu denli ilgi görmesini sürpriz değil. Zira Milli Eğitim Bakanlığı özellikle küçük yaştaki öğrencilerin ilgisini çekebilecek pek çok oyunu da EBA’ya entegre etmiş durumda.

İlkokul öğrencilerine yönelik olarak hazırlanmış bu oyunlar ders çalışma sırasında keyifli bir ortamı da sunmuş oluyor. Matematik, Türkçe ve Hayat Bilgisi derslerinde yer alan müfredatlara paralel olarak hazırlanmış bu oyunları sizler için biraz daha yakından inceledik. Toplam 12 adet ilkokul öğrencilere yönelik oyunun EBA içerisinde yer aldığının da bilgisini verelim. Tüm bu uygulamalara EBA girişi yapmadan ulaşabilirsiniz.

BÜYÜKTEN KÜÇÜĞE

EBA içerisinde Matematik dersine dönük olarak hazırlanmış olan ilk oyun ‘Büyükten Küçüğe’. Özellikle sayılar ile iç içe keyifli vakit geçirmek isteyen öğrencilerin oldukça pozitif anlamda faydalandığı oyunu oynaması da bir hayli zevkli.

Karşınıza çıkan sayıları büyükten küçüğe sıralamanızı isteyen oyunda aldığınız puanlar ile rekorları da alt üst etme şansınız mevcut. Çeşitli alternatif oynama yöntemleri olan oyunun içerisinde dilediğiniz kolaylık derecesini de siz öğrencilerin seçmesi imkanı mevcut. Hemen hemen her öğrencinin ilk öğrendiği bilgilerden olan sayıların Matematik dersi için ne kadar kritik bir noktada olduğunu biliyoruz.

Büyükten küçüğe sayı sıralama oyunu

Özellikle oyunun içerisinde yer alan basamak olarak daha büyük sayıları sıralama kısmında bazı hileler de mevcut. Zorluk derecesi sıralama yaptıkça değişen Büyükten Küçüğe oyunun hata yapma hakkınız ise sınırlandırılmış durumda. 5 can hakkı verilen sıralama oyununa buradan erişim sağlayabilir ve arkadaşlarınız ile kıyasıya bir rekabetin içerisine girebilirsiniz. Oyunun mantığını kavrayan öğrenciler için Matematik dersi de daha zevkli bir hal almış olacak. Oyunda edindiğiniz tecrübeyi derslerinize ve testlerinize yansıtma konusunda da zorluk yaşamayacağınızı belirtelim.

ÇİFT SAYILAR

Matematik dersinde öğrenilen konulara yardımcı olması açısından hazırlanmış olan bir başka oyun da ‘Çift Sayılar’. Uçan balonların üzerinde yazılı olarak gelen sayıları bulmanızı isteyen oyunda zorluk derecesi de belirlenebilir konumda. Süre konusunda da özgürlüğü öğrencilere bırakmış olan oyunun en keyifli tarafı da bir yarışmanın içerisinde olmayı zevkli hale getirmesi. Kısa süreli ve zorluk derecesi yüksek bir oyuna başladığınız zamandan itibaren peş peşe gelen balonları yakalayıp doğru olanların üzerine tıklamanız gerekiyor.

Çift sayıları bulma oyunu.

Zaman geçtikçe hızlanan oyunun içerisinde bulduğunuz çift sayılar kadar puan kazanabilmeniz sizden istenen tek şey. Büyük sayıları bulma konusunda zorluk yaşanması muhtemel oyunun mantığını kavramanız inanın çok uzun süre almayacak. Daha düşük tempoda başlayıp sayıları buldukça zorluk derecesini arttırmanızı tavsiye edebiliriz.

Nihayetinde bu oyun sizlerin sayılar ile olan yakınlığınızı arttırmak için dizayn edilmiş konumda yer alıyor. Matematik dersinin daha zevkli hale gelmesini amaç edinen oyunun geliştiricileri de zor yollardan kolay çözümler üretme mantığını Çift Sayılar içerisine entegre etmiş durumda. Eminiz ki bu zevkli oyunu oynadığınız her saniye keyifli vakit geçirmenin de temellerini atmış olacaksınız.

DOĞAL SAYILAR

Matematiğin temelini oluşturan sayılar şüphesiz ki bu ders için öğrenilmesi gereken en önemli konuların başında geliyor. Sayılar ile ilgili olan her konuyu çözümlediğiniz anda Matematik dersinin de ana faktörlerinin de üstesinden rahatlıkla gelebiliyorsunuz. Tam da bu noktada devreye giren bir oyun daha EBA içerisinde kendisine yer bulmuş durumda.

Doğal Sayılar oyun uygulaması ile beraber sayıların arasında keyifli zaman geçirme şansı da siz öğrencilere sunulmuş durumda. Özellikle uygulama içerisinde yer alan konu anlatımları zorluk yaşadığınız noktalarda devreye girmek için sizleri bekliyor olacak.

Doğal sayıları tanıma oyunu.

Doğal Sayılar oyununun içerisinde yer alan farklı animasyon tarzı da ilgi çekme mantığı ile hazırlanmış konumda yer alıyor. Doğru cevapları bulduğunuz andan itibaren sizleri bekleyen farklı sürprizlerin de oyunun içerisinde olduğunu hatırlatalım. Doğal sayılar konusu altında, sayıların basamaklarını da öğrencilerin beğenisine sunan EBA her yönüyle bilgi deposu olduğunu da kanıtlamaya devam ediyor.

Matematik dersinin çok daha keyifli hale gelmesini ilke edinmiş olan EBA içeriklerinden faydalanma noktasında pozitif katkıları çıkarmanız da çok zor değil. Zira bu denli zengin bir içerik yapısına sahip olan EBA’nın ne denli ilgi gördüğünü de en iyi siz öğrenciler biliyorsunuz.

EŞ ANLAMLI SÖZCÜKLER

Kendi dilinizi ne kadar iyi bilirseniz o kadar verimli bir hayata sahip olabilirsiniz. Tam da bu sözden yola çıkarak hazırlanmış olan ‘Eş Anlamlı Sözcükler’ oyunu öğrenciler ile yine EBA içerisinde buluşmaya devam ediyor. Eş anlamlı olan kelimeleri eşleştirme ile keyifli anlar yaşayabileceğiz oyun Türkçe dersinize de önemli bir katkıyı beraberinde getiriyor. Örnek olarak oyun size talebe kelimesini vererek eş anlamlı olanını seçmenizi istiyor.

Eş anlamlı sözcükleri eşleştirme oyunu

Farklı farklı seçenekler ile beraber verilen şıklar arasından öğrenci kelimesini bulduğunuz zaman sağ tarafta yer alan kutucuğun içerisinde sürüklemeniz ile beraber de oyuna başlamış oluyorsunuz. Soru soru kontrol etme şansını da siz öğrencilere sunan oyunun içerisinde yer alan animasyonlar da küçük yaştaki öğrencilerin görsel zekasını cezbedecek nitelikte.

Oldukça renkli bir dünyayı ders ile birleştirmiş olan EBA’da her içeriğin müfredat programına uygun olarak hazırlandığını da tekrar belirtmek de fayda var. Okulda gördüğünüz dersleri oyunları oynayarak pekiştirebilme noktasında devreye giren EBA oyunları da öğrencilerin ilgisini epey çekmişe benziyor. Bu oyunları oynarken arkadaşlarınız ile beraber yarışmacı bir kimliği edinmez de bir hayli mümkün. Oyunun sonunda topladığınız puanlar ile EBA rekorlarını da genişletebiliyorsunuz.

HANGİSİ DOĞRU

Sözcüklerin doğru yazılımı şüphesiz ki Türkçe dersinin en önemli alt yapılardan biri olmaya devam ediyor. Günümüzde yüksek unvana sahip insanların bile bazı kelimeleri hala doğru yazamadığı varsayıldığında EBA’nın bu konuda küçük yaştaki öğrencilere sunduğu bu oyunun da önemi ortaya çıkmış oluyor. Yazılımı konusunda kafa karışıklığına neden olan bu kelimeleri gayet renkli bir oyun dünyası içerisinde öğrencilere sunmuş olan EBA farklı kontrol mekanizması ile de Türkçe dersini öğrenmeyi daha keyifli hale getiriyor.

Doğru olanı bulma oyunu.

‘Herkes’ ve ‘Herkez’ şüphesiz ki bu konu içerisinde en çok yanlışın yapıldığı kelimelerin başında geliyor. Hali hazırda eğitim hayatını tamamlamış olan insanların bile zaman zaman ‘herkez’ yazarak ne kadar büyük bir yanlışın içerisine girdiklerini gözlemliyoruz.

İşte tam bu noktada devreye giren ‘Hangisi Doğru’ oyunu küçük yaşlardan itibaren yapılacak olan yanlışların önüne geçmek için tasarlanmış konumda yer alıyor. Yazım yanlışı yapılan iki kelimeyi sizlere sunan oyunun yanlış yaptığınız noktada oldukça naif bir dil anlatımı ile sizleri uyarması da öğrenciler tarafından takdir edilecek detaylardan biri.

KÜÇÜKTEN BÜYÜĞE

Yukarıda siz öğrencilere sayıların öneminin ne kadar fazla olduğunu bir nebze olsun anlatmaya çalışmıştık. Matematik dersinin temel konularından biri olan sayıları öğrenmenin en verimli yolu da şüphesiz ki bunu oyunlar aracılığı ile yapmak olacaktır.

Milli Eğitim Bakanlığı da aynı şeyi düşünmüş olacak ki ilkokul öğrencilere yönelik olarak hazırladığı oyun içeriklerinde en çok ‘Sayılar’ konusunda eğilim göstermiş. Yukarıda bulunan ‘Büyükten Küçüğe’ oyununun mantığını sizler ile paylaşmıştık. ‘Küçükten Büyüğe’ oyunu da tam tersi bir mantığa sahip. Yani sayıları bu sefer küçükten başlayarak büyüğe doğru dizmeniz sizden istenen tek şey.

Sayıları küçükten büyüğe sıralama oyunu.

Aynı şekilde zorluk derecesini ve sürelerini sizin insiyatifinize bırakan oyun oldukça verimli işlerin temel noktasında yer alıyor. Matematik dersinin ilk konularından biri olan ‘Sayılar’ içeriğini sizler ile buluşturan EBA’da bu noktada alkışı hak eden platformların başında geliyor.

Küçük yaştaki öğrencilere yönelik olarak hazırlanan bu oyunların derslerinizde gördüğünüz konular ile doğrudan bağlantılı olduğunu da hatırlatmak da fayda var. Bir bilgi deposu olarak ön plana çıkmayı başarmış olan EBA’nın işin keyif kısmında da ne denli bir seviyeye çıktığını da çok yakından görmüş oluyoruz.

OKUL HEYECANIM

EBA’nın oyun kategorisinde yer alan en zevkli uygulaması. Farklı tarzı ile dikkat çeken oyunun içerisinde öğrenebileceğiniz her türlü bilgi mevcut konumda yer alıyor. Eşleştirme, boşluk doldurma, doğruyu bulma, sıralama gibi pek çok alternatifi bir arada sunan ‘Okul Heyecanım’ bu yönüyle de öğrencilerin ilgisini çekmeyi başarıyor.

Özellikle küçük yaşlarda öğrenilmesi gereken pek çok bilgiyi bir arada sunan oyunun sadece ders içerikli olmadığını da söylemek de fayda var. Zira oyun içerisinde yer alan ‘Eşleştirme’ sekmesi öğrencilerin sağlık, temizlik, sosyal hayat gibi pek çok yönünü de geliştirmeye yönelik olarak hazırlanmış.

Okul ile ilgili her bilgiyi içeren oyun.

Okul içerisinde yapılması ve yapılmaması gereken davranışları da oyun içerisine entegre etmiş olan MEB bu tarzı ile de interaktif bir yapıyı öğrencilere sunmuş oluyor. İletişim, temizlik, sağlık, doğru davranış gibi olguları küçük yaşlardan itibaren verimli şekilde öğrenmeye başlayan öğrenciler de ilerleyen yaşlarında bunun faydasını eminiz ki göreceklerdir.

Eğitimin sadece derslerden ibaret olmadığını tekrar tekrar hatırlatan EBA’yı da barındırdığı içeriklerden ötürü bir bilgi deposu olarak görmemiz de oldukça normal.

RİTMİK SAYILAR

‘Sayılar’ konusunun Matematik dersi için ne kadar önem arz ettiğini daha önce defalarca belirtmiştik. Bunu yineleme konusunda herhangi bir sakınca görmediğimiz de sizlerin dikkatini çekmiştir. Matematik dersini bir inşaat olarak ele alırsak ‘Sayılar’ konusu o inşaatın çimentosu niteliğindedir. Çimentonuz sağlam değilse inşaatınızın da sağlam olmayacağını tahmin ediyorsunuzdur.

İşte ‘Sayılar’ konusu da o derece bir öneme sahip. EBA içerisinde yer alan oyun kategorisinde ‘Sayılar’ ile bağlantılı oyun sayısının ne kadar fazla olduğunu da göz önüne aldığımızda öğrencilerin bu konuyu doğru şekilde anlamaları da oldukça mühim bir durum.

Sayıları doğru şekilde sıralama oyunu.

‘Ritmik Sayılar’ oyunu da öğrencilerin sayılar ile iç içe nasıl bir eğitime girdiğinin en güzel kanıtlardan birisi. Oyun içerisinde yer alan farklı animasyonları sayılar ile birleştirmeyi başaran oyunun tek amacı sayıları doğru şekilde sıralamayı sizlerden beklemesi.

Bazen 1’den 20’ye kadar, bazen karmakarışık, bazen 20’den 50’ye şeklinde sizlere sunulmuş olan grafikleri tamamlamanızı isteyen oyun Matematik dersinin de temel taşlarından biri olarak görülebilir.

ROMEN RAKAMLARI

Hayatın her alanında karşınıza çıkabilecek konumda olan ‘Romen Rakamları’ da EBA oyun içeriklerinin bünyesinde kendisine oyun olarak yer bulmuş durumda. Normal sayı ve rakamları benimsemek ne kadar önemliyse romen rakamları da aynı oranda önemli.

Hem önemli bir genel kültür bilgisi olan bu rakamlar hem de hayatın farklı alanlarında karşılaşabileceğiniz tarzdalar. ‘Romen Rakamları’ oyunu da siz öğrencilere bu rakamları öğretmeyi ilke edinmiş durumda. Nitekim hem sıralama yapılması açısından hem de doğru eşleştirme mantığı ile hazırlanmış olan oyunun öğrenciler tarafından çok sevildiğini de biliyoruz.

Romen rakamlarını tanıma oyunu.

Özellikle duvar saatlerinde sık sık rastlayabileceğiz bu rakamları daha yakından tanımak ve bunu bir oyun aracılığı ile yapmak sizlere de keyifli zaman geçireceğinizin garantisini veriyor. Romen rakamlarına aşina olmanın faydasını ilerleyen günlerinizde çok net şekilde görebileceğinizin de garantisini vermemiz oldukça normal. Zira bu rakamlar ile içli dışlı olan her öğrencinin bilgi seviyesini yukarı doğru taşıdığı da kanıtlanmış bir realite olarak gözler önüne serilmiş durumda.

TEK SAYILAR

Bir başka örneğini ‘Çift Sayılar’ oyunun da gördüğümüz sayıları tanıma içerikleri EBA bünyesinde kendisine yer bulmaya devam ediyor. Yukarıda bahsettiğimiz ‘Çift Sayılar’ oyununun mantığını aynı şekilde yansıtan ‘Tek Sayılar’ oyunu da öğrencilerin bilgilerini pekiştirebilecek düzeyde tasarlanmış konumda yer alıyor.

Oyun içerisinde üstünde rakamlar barındıran gemileri doğru şekilde seçmeniz sizden istenen tek şey. Tek sayılı olan gemilerin üzerine tıkladığınızda puanlarınız da katlanarak artmaya devam edecek. Rekabet ortamının yanı sıra refleks hızınızı da ölçebileceğiniz faydalı bir oyun olan ‘Tek Sayılar’ zorluk derecesini de sizin tercihlerinize bırakmış durumda.

Tek sayıları bulma oyunu.

Özellikle kısa süreli ve zorluğu yüksek seviyede bu oyunu oynamak isterseniz oldukça verimli bir sayı içeriğinin de sizler ile buluştuğunuz göreceksiniz. ‘Tek Sayılar’ oyunun okullarınızda görmüş olduğunuz Matematik konularına paralel bir şekilde hazırlandığını da tekrar belirtmek de fayda var.

Müfredat yönünden zengin içeriklere sahip olan bu oyunların temeli de edindiğiniz bilgileri daha keyifli bir yöntem ile pekiştirmek. Farklı animasyon ve grafikler de öğrencilerin görsel zekasına olumlu yönde katkı sağlayacak konumda.

TOPLAMA ÇIKARMA

Okula ilk adım attığımız andan sonra sürekli olarak karşımıza çıkan temel elementlerden birisi de şüphesiz ki dört işlem. Toplama, çıkarma, bölme ve çarpmadan oluşan bu işlem türü öğrencilerin bütün eğitim ve öğretim hayatları boyunca Matematik dersinde en çok karşılaşacakları konu olma özelliğini de taşıyor.

Özellikle küçük yaşlardan itibaren doğru öğrenilmesi gereken toplama ve çıkarma işlemleri öğrenciler için de büyük bir önem arz ediyor. ‘Toplama Çıkarma’ oyunu da farklı seçenekleri ile beraber küçük sınıflarda öğrenim gören öğrencilerin bilgilerini tazeleme noktasında çok önemli bir noktada yer alıyor.

Toplama ve çıkarmayı öğrenme oyunu.

Animasyonlar ve farklı grafikler ile birleştirilmiş olan oyunun içerisinde sizleri bekleyen farklı sürprizlere de ulaşmanız oldukça kolay. Yapmak istediğiniz işlemi sizlere sonuç olarak sunan ve doğru sayıları doğru yerlere yerleştirmenizi isteyen ‘Toplama Çıkarma’ oyunu her yönüyle öğrencilerin zekasını geliştirmeye yönelik olarak farklılık yaratıyor.

Yapacağınız her işlemi anında kontrol edebilme şansı da oyun içerisinde sizlere sunulmuş tercihlerin başında geliyor. Fazla sayıda içeriğe sahip olan bu oyunun okullarda görülen konulara paralel şekilde hazırlandığını da tekrar hatırlatalım.

ZIT ANLAMLI SÖZCÜKLER

Eş anlamlı sözcüklerin öğrencilik hayatında ne kadar verimli bir çalışmayı vaat ettiğinden daha önce bahsetmiştik. Karşıt ya da zıt anlamlı sözcükler de aynı şekilde etkin bir rol oynuyor. Bazı kelimelerin karşıt anlamlarını bilerek öğrenim hayatına devam etmek kelime dağarcığına da oldukça önemli bir katkı sağlıyor.

Zira karşıt anlamdaki kelime haznesine sahip olmak özellikle Türkçe dersinde yazacağınız yazılarda da siz öğrencilerin yardımına koşacak türden. Tam da bu noktada devreye girmesi beklenen ‘Zıt Anlamlı Sözcükler’ oyunu öğrencilere bu kelimeleri oyun içeriğinde sunmayı başarmış konumda yer alıyor. Her öğrencinin faydalanabileceği bu sözcükleri oyun içerisinde öğrenmek de öğrencilerin ilgisini çekebilecek düzeyde.

Zıt anlamlı sözcükleri eşleştirme oyunu.

Bir sözcüğü sizlere sunan oyunda sizden istenen şey ise bu kelimenin karşıt anlamlısını bulmak. Balonlar içerisinde gösterilen kelimeleri eşleştirmeniz ile beraber alacağınız puanlar da kelime dağarcığınızın ne kadar geliştiğini sizlere gösterebilecek konumda yer alıyor. Cümle içerisinde bu tür kelimeleri nasıl kullanacağınız da örnekler ile oyunun içerisinde mevcut durumda.

Bilgi seviyenizi yukarıya çıkartmaya erken yaşlarda başlamanız da siz öğrencilerin daha verimli bir eğitim hayatı geçirmenizi sağlayacaktır. EBA içerisinde yer alan her kategorinin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen müfredata da uygun şekilde hazırlandığını belirtelim, nitekim bu içerikler sizlere derslerde gördüğünüz konuları oyun eşliğinde pekiştirme imkanını da sunuyor.

EBA Özel Eğitim Uygulamaları Sayfasına da göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eba-z.com MEB Fatih Projesi Eğitim Bilişim Ağı, www.eba.gov.tr adresinin tanıtımına katkıda bulunmak ve EBA girişi sağlamak amaçlı kurulmuştur. Kaynak olarak eba.gov.tr verilerinden yararlanılmıştır. EBA Giriş | Site Kullanım Şartları | Gizlilik Politikası | Künye | İletişim |

Sitemiz Hakkında Genel Bilgiler: Sitemizde kullanıcı deneyimi faydasına olması açısından google hizmetleri kullanılmaktadır.

Google'a EBA GİRİŞ yazarak da sitemize ulaşabilirsiniz.

Sitemiz Wordpress alt yapısı ile basit bir ara yüz ile çalışmaktadır.

Başlangıç sayfamıza dönüp EBA ile ilgili tüm bilgilere ulaşmak için Eba Kurs - Eba giriş bağlantısını kullanabilir ya da sayfanın sol üst köşesinden dönüş yapabilirsiniz..

Frontier Theme