EBA | Eğitim Bilişim Ağı - EBA Giriş

EBA Kurs | EBA Test | EBA Ders modülleri hakkında bilmedikleriniz

EBA Haber ve Duyurular

Eğitim Bilişim Ağı içerisinde yer alan haberler bölümü, kullanıcılara ülkenin her yerinden, eğitim ağıyla alakalı haberleri iletmekte. İçerisinde okullarda yapılan etkinliklerden, Milli Eğitim Bakanlığı duyurularına kadar, çok çeşitli haberler barındıran Eba haber, öğrenci ve öğretmenlerin güncel çalışmalardan ve gelişmelerden haberdar olmasını sağlıyor. Haber modülü, temel olarak, okulların yapmış oldukları etkinlikleri ve çalışmaları birbirleriyle paylaşarak, hem yeni çalışmalar konusunda ilham vermeyi hem de ülkenin her yerinde benzer çalışmaları teşvik etmeyi hedeflemekte.

Eba haberde yer alan içerikler öğretmenler tarafından güncelleniyor. Bu özelliği sayesinde, ülkenin her noktasından, çeşitli haberler barındırmayı başarıyor. Eğitimciler, kendi okullarında gerçekleştirdikleri etkinleri anlatan haberler ekleyerek, farklı okullara ilham verebiliyor. Bunun yanı sıra, okulların düzenlediği söyleşilerin duyurularının da eklendiği sistem, ilgi duyan okulların da bu söyleşilere katılmasına yardım ediyor.

eba haber

Eğitim Bilişim Ağı, tüm ülke çapında fırsat eşitliği yaratmak ve her okulun ortak bir sistem üzerinden haberleşmesini amaçlamakta. Bunun yanında, görsel ve yazılı materyal paylaşımları gibi özelliklere sahip olan sistemde, EBA haber, hedeflenenlerin gerçekleştirilmesi için oldukça önemli.

EBA Haber’de Neler Var?

Anaokulu seviyesinden liselere kadar, kapsamlı bir haber içeriğine sahip olan bu modülde, farklı kategorilerden haberlere ulaşmanız mümkün. Örneğin, teknoloji ve bilim kategorisinde, öğretmenler tarafından hazırlanan, kapsamlı ve öğrencilere katkı sağlayan çok sayıda etkinliğin haberi bulunmakta. Farklı okullardan öğretmenlerin ulaşabildiği bu haberler, onlara yeni veya benzer etkinlikler hazırlamaları için ilham vermekte. Yine aynı şekilde, duyurular kısmında okulların elde ettiği başarılar, sertifikalar ve çok daha fazlası tüm ülke ile paylaşılmakta.

Eba Haber‘in, öğretmenler için ilham verici özelliği dışında, öğrencilere çok önemli bir katkısı da bulunuyor. Öğrenciler, kendilerine ait projelerin veya kazandıkları başarıların, tüm Türkiye ile paylaşılmasından oldukça hoşnut. Öğrenciler, bu paylaşımlar sayesinde hem derslere hem de yaptıkları projelere çok daha rahat motive olmakta. Bu motivasyon, doğal olarak başarıyı yükseltmekte.

eba haber

Modülde yer alan bir başka haber kategorisi ise, ülke çapında okullarda yapılan hazırlıkları duyurmakta. Örneğin, bir sivil toplum kuruluşunun, bir köy okulunda yapmış olduğu boya çalışması, artık tüm ülke tarafından öğrenilebiliyor. Eğitim Bilişim Ağı haber ve duyurular, hem bu tarz sosyal sorumluluk projelerini gerçekleştiren grupları motive ediyor hem de farkındalık yaratılmasına katkı sağlıyor. Bu özelliği sayesinde, öğretmenler ve öğrenciler harici, eğitimin her alanına da oldukça değerli bir katkı sağlanmakta.

Eba Haberde aynı zamanda MEB kapsamında gerçekleştirilen kursların duyuruları da mevcut. Kursların başlama tarihleri, nasıl başvurulacağı ve daha pek çok konuda, ihtiyaç duyabileceğiniz tüm bilgiler ve duyurular yayınlanıyor. Tüm bu duyuruların tek bir sistemde toplanıyor olması, insanlarda kafa karışıklığını ortadan kaldırarak, çok daha rahat bir işleyiş sağlıyor.

EBA Haber’e Duyuru ve Etkinlik Göndermek

Eğitim Bilişim Ağı, her gün kendini geliştirmeye ve güncellemeye devam ediyor. Yeni eğitim yılının başlaması ile birlikte, sistem içerisinde yer alan ders, video, görsel ve kitap sayısı her gün artıyor. Öğretmenler tarafından eklenen yeni dokümanlar ile, Eba çok zengin bir havuz haline gelmekte. Bunlara ek olarak, hem öğrenciler hem de küçük yaştaki çocukların gelişimine katkı sağlayacak diğer modüller de güncellenmeye devam etmekte. Eba içerisinde yer alan oyun modülü, yepyeni oyunlar giderek genişliyor.

Geçtiğimiz günlerde duyurusu yapılarak Eba’ya dahil edilen yabancı dil içerik portalı, İngilizce ve Almanca dillerinde, tüm yaş gruplarına yönelik içerikler barındırıyor. Sınıf bazlı interaktif konu anlatımlarından hikaye kitaplarına kadar, yalnızca yabancı dil öğrenimi için oluşturulmuş bu portal, Eba içerisinde önemli bir yer tutuyor. Henüz çok zengin olmasa da, her geçen gün içerik havuzu genişliyor.

Eba, öğrencilere ve öğretmenlere sadece materyal katkısında bulunmuyor. Yeni eklenen bir diğer modül olan, uluslararası sınavların bulunduğu bölümde, PISA ve TIMSS sınavları ile alakalı çok sayıda içerik mevcut. Özellikle, öğrencilere hitap eden bu içerikler, ülkenin küresel etkinliklerdeki başarısını da artırmayı hedefliyor.

Eba, gelişim gösteren ve sürekli yenilenen bir sistem. Bulut teknoloji üzerine kurulmuş olan bu yapı, ülkenin her noktasından yeni içerikler elde etmeye devam ediyor. Bu sayede, Eba’nın gelişimi asla durmuyor. Hem görsel hem de yazılı materyallerin öğretmenler tarafından hazırlanabilmesi, gelişimin hızını oldukça artırmakta. Eba’nın birkaç yıl sonra, bugünkü içeriğinden kat kat daha zengin olacağını tahmin etmek hiç de zor değil!

Eğitim Bilişim Ağı ile ilgili hazırladığımız diğer videolara ulaşmak için EBA Youtube kanalımıza bakabilirsiniz.

Diğer EBA Kaynak Sayfaları

EBA Dergi EBA Kitap
EBA Video Arşivi EBA Radyo
EBA Ses ve Müzik Arşivi EBA Ders
EBA Görsel Arşivi EBA Kamp
EBA Döküman Arşivi Eğitim Bilişim Haber ve Duyurular

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eba-z.com MEB Fatih Projesi Eğitim Bilişim Ağı, www.eba.gov.tr adresinin tanıtımına katkıda bulunmak ve EBA girişi sağlamak amaçlı kurulmuştur. Kaynak olarak eba.gov.tr verilerinden yararlanılmıştır. EBA Giriş | Site Kullanım Şartları | Gizlilik Politikası | Künye | İletişim |

Sitemiz Hakkında Genel Bilgiler: Sitemizde kullanıcı deneyimi faydasına olması açısından google hizmetleri kullanılmaktadır.

Google'a EBA GİRİŞ yazarak da sitemize ulaşabilirsiniz.

Sitemiz Wordpress alt yapısı ile basit bir ara yüz ile çalışmaktadır.

Başlangıç sayfamıza dönüp EBA ile ilgili tüm bilgilere ulaşmak için Eba Kurs - Eba giriş bağlantısını kullanabilir ya da sayfanın sol üst köşesinden dönüş yapabilirsiniz..

Frontier Theme