EBA | Eğitim Bilişim Ağı - EBA Giriş

EBA Kurs | EBA Test | EBA Ders modülleri hakkında bilmedikleriniz

EBA Giriş

Eğitim Bilişim Ağı olarak adlandırılan bu sistemin kısa adı EBA’dır. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından Fatih Projesi kapsamında tüm sınıflara akıllı tahta kurulması, öğrenci ve öğretmenlere tablet dağıtılması ile hayata geçirilen bir uygulamadır. Öğrenci ve öğretmenlerin bu hizmetlerden faydalanabilmesi için öncelikle EBA Giriş yapmaları gerekmektedir. Eğitim Bilişim Ağı’nın temel amacı çağın teknolojik gelişimlerini eğitim gereksinimlerine entegre etmektir.

Eğitim Bilişim Ağı, hem öğrenciler hem de öğretmenler tarafından kullanılabilen ve en önemlisi ücretsiz olarak yararlanılabilen çok fonksiyonlu bir sistemdir. Eğitim Bilişim Ağı sayesinde öğrenciler eğitim hayatları boyunca aldıkları derslerde başarı oranlarını yükseltmek için sorumlu oldukları konulara ilişkin sınavlara daha verimli ve düzenli bir şekilde çalışabilir ve bu derslerine çalışırken yardımcı içerikleri bulabilirler. Öğretmenler de öğrencilere verdikleri ödevleri sistem sayesinde kolayca takip edebilmektedirler.  Şimdi nasıl eba giriş yapılabileceğine bir bakalım.

eba eğitim bilişim ağına giriş

EBA Giriş‘i yapabilmek için öncelikle Eğitim Bilişim Ağı ana sayfasına gitmeniz gerekiyor. Daha sonra sayfanın sağ üst köşesinde yer alan “Giriş” yazısına tıklayınız. Açılacak olan giriş sayfasında sizden bazı bilgiler istenecektir. Bu sayfada hem öğrenci girişi hem de öğretmen girişi yapılmaktadır. İsterseniz yukarıdaki görsele tıklayarak direk giriş sayfasına ulaşabilirsiniz.

Bu bilgiler; öğrenciler için TC Kimlik Numarası, öğrenci okul numarası ve Nüfus cüzdanı Seri/No veya Cilt Numarasıdır. Öğretmenler ise MEBBİS bilgileri ile sisteme giriş yapabilirler. Bilgileri doğru ve eksiksiz bir biçimde yazdığınızdan emin olduktan sonra “Giriş” seçeneğine tıklayınız. Böylece giriş yapmış olacaksınız.

Öğrenciler İçin EBA Giriş Nasıl Yapılır?

Sisteme giriş yapan öğrenciler bu platform sayesinde; okulda, evde, kısacası ihtiyaç duyulan her yerde bilgi teknolojileri araçlarını kullanarak doğru ve etkili materyallere ulaşabilirler. Basit ve rahat kullanımı sayesinde Eğitim Bilişim Ağı zaman ve mekan sınırlaması olmadan ders girişi ve kurs girişi yapılabilen teknolojinin entegre olduğu harika bir sistemdir. MEB, sınıf ve öğrenci seviyelerine uygun, güvenilir ve doğru e-içerikler sunmak için oluşturulup geliştirilmeye devam etmektedir.

Sisteme giriş yapan öğrenciler sisteme giriş yapan diğer öğrenciler tarafından paylaşılan ders notlarına, sunumlara, çeşitli görsellere, çizim ve şemaya rahatlıkla ulaşabilme ve bu materyallerden arzu ettikleri ve ihtiyaç duyduklarından yararlanabilme fırsatını bulur. Portaldan yararlanmak, eğitim ile ilgili tüm içeriklere ulaşmak isteyen öğrenciler öncelikle sisteme öğrenci girişi yapmaları gerekmektedir.

EBA Öğrenci Girişi

2016 yılı Aralık ayında yenilenen yüzüyle karşımıza çıkan Milli. Eğitim Bakanlığı Eğitim Bilişim Ağı sade tasarımıyla içeriği daha ön plana çıkaran bir görünüme geçmiştir. İlköğretim, ortaokul, lise ve açıköğretim okullarında okuyan tüm öğrencilere hizmet veriyor. Ayrıca 12. sınıftan mezun olup LYS ve YGS sınavlarına hazırlanan mezunlara yönelik içerik ve kursları da bünyesinde barındırmaktadır. EBA Öğrenci sayfamızda Eğitim Bilişim Ağının öğrencilere sunduğu tüm imkanları (e kurs, eba kamp, kazanım testleri , eba oyunları vb.) detaylı şekilde görebilirsiniz.

Öğretmenler İçin EBA Girişi Yöntemleri

Eğitim Bilişim Ağının imkanlarından ücretsiz şekilde yararlanmak isteyen öğrenci ve öğretmenlerin www.eba.gov.tr adresinde bulunan resmi web sitesine ulaşmaları gerekmektedir. Bu ana sayfadan giriş butonuna tıklandığında karşımıza 4 farklı giriş yöntemi çıkmaktadır. Örgün eğitime dahil olan öğrenciler E-okul bilgileri ile girerken, Öğretmenler Mebbis bilgileri aracılığı ile sisteme giriş yapabilmektedir. Ayrıca eğer sınıf içerisinde akıllı tahtalardan giriş yapmaya çalışıyorlarsa TC kimlik numaraları veya MEBBİS şifrelerine gerek duymadan EBAKOD ile giriş yapabilirler. EBA KOD ile ilgili detaylı sayfamızı inceleyerek Nasıl EBA KOD alınır öğrenebilirsiniz..

Öğretmen Girişi yaptıktan sonra sistemden daha etkin şekilde nasıl faydalanabileceğinize(e kurs başvuruları, sınıf yönetimi, gruplar, içerik oluşturma, dosya gönderme vb.) EBA Öğretmen sayfamızdan öğrenebilirsiniz.

EBA Öğretmen Girişi (MEBBİS)

EBA Giriş Yapamıyorsanız Bunları Deneyin

Eğitim Bilişim Ağı sistemi gelişmiş altyapısı ile hizmet veriyor zaman zaman kesintiler olsa da MEB teknoloji birimi bu sorunları kısa sürede çözüyor. Sizler de Eğitim Bilişim Ağı portalına aşağıdaki resme tıklayarak kolayca giriş yapabilirsiniz. Sayfası açılmıyor ya da giriş yapamıyorsanız EBA Sunucu Durumu sayfamıza bakın. Öğretmen Girişi ve Öğrenci girişi aynı sayfadan yapılaktadır.

Şifreniz ile giriş yaparken sorun yaşıyorsanız aynı bilgiler ile E-Okul’a girmeyi deneyin eğer E-Okul’a giriyor ancak eba öğrenci girişine giremiyorsanız o zaman mutlaka durumu okul idaresine bildirip bilgilerinizin (şifrenizin) güncellenmesini sağlayın. Özel okullar ve açık lise öğrencilerinin de portaldan faydalanabileceğini unutmayın bunlar için öğrenci sayfamıza bakabilirsiniz.

Adım adım EBA Giriş Nasıl Yapılır?

1. Adım MEB Eğitim Bilişim Ağı ana sayfasına (www.eba.gov.tr) gitmek ve sağ üst köşedeki Giriş bağlantısını tıklamak.
EBA Giriş

2. Adım Açılan sayfada E-Okul Bilgileri ile girişi seçmek
eokul şifresi ile eba girişi

3. Adım E-Okul Bilgilerinizi girerek giriş yapmak. Burada resimde gördüğünüz 4 haneli güvenlik kodunu, TC kimlik numaranızı ile nüfus cüzdanı Seri/no ya da Cilt Numaranızı doğru yazmaya dikkat edin. T.C. Kimlik Numarası 99 ile başlayan Yabancı Uyruklu Öğrenciler için Cilt Numarası alanı boş bırakılmalıdır.

4. Adım Giriş yap butonuna tıkladığınızda sağ üst köşede kendi adınızı görüyorsanız doğru bir şekilde giriş yapılmış demektir.

 

Açık Ortaokul, Açık Lise ve Mesleki Açık Lise EBA Girişi Nasıl Yapılır?

Açık Öğretim öğrencileri ise gerek ortaokul gerekse lise bilgilerini kullanarak kolayca giriş yapabilmektedirler.

e-Devlet Şifresi İle EBA’ya Giriş Nasıl Yapılır?

Yeni eklenen bu özellik ile öğrenci ve öğretmenler ve diğer tüm vatandaşlar EBA’ya e-Devlet şifreleri ile kolayca ve ücretsiz bir şekilde giriş yapabilirler. EBA e-Devlet girişi ile MEB Eğitim Bilişim Ağının yeni özelliklerinden siz de faydalanın, artık tüm vatandaşlar ebanın imkanlarından ücretsiz faydalanıyor. EBA E-Devlet şifresi ile giriş sayfamızdan konu ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Youtube kanalımıza üye olarak yeniliklerden haberdar olabilir ve sorularınızın cevaplarını video anlatımdan öğrenebilirsiniz.

Giriş yapıp oturum açtıktan sonra eğer okulda ya da herkesin kullanabileceği bir bilgisayarda çalışıyorsanız işiniz bittiğinde profil resminize tıklayıp oturumu kapatmayı unutmayın. Aksi halde siz sayfayı kapatsanız bile sizden sonra gelen birisi sizin bilgilerinize erişebilir.

Yaşadığınız sıkıntıları aşağıdaki formdan gönderebilirsiniz.
[os-widget path=”/ebaz/seni-daha-%C4%B0yi-tan%C4%B1mak-%C4%B0stiyoruz” of=”ebaz” comments=”false”]

12 Yorum

Add a Comment
 1. Mm ama girilmiyo

  1. Zaman zaman EBA ders sayfasında çalışmalar olabiliyor. EBA açılmıyor ise biraz bekleyip tekrar deneyin.

 2. Eba şifreyi kaybetim
  Yeni şifre istiyorum

  1. Öğrenciler EBA sistemine e-okul giriş yöntemlerini kullanarak girebilirler.

 3. Ben 15dk dır deniyorum girişi ama olmuyor

 4. tüm bilgileri girmeme rağmen böyle bir öğrenci yok mesajı çıkıyor ne yapmak gerekli

  1. Mutlaka okul idaresine durumu bildirip EBA Giriş yapamadığınızı söyleyin.

 5. Bence eba bize çok yardim ediyor

 6. bende seri nomu yazdım ama herşeyimide yazdım ama olmuyo girmiyo

  1. Merhaba,
   EBA öğrenci giriş ekranında Cilt Numarası girişi yerine Nüfus Cüzdanı Seri Numarası girişi uygulamasına geçilmiştir.

   Eski tip nüfus cüzdanlarında “Seri” ile “No” bilgisi birlikte girilmelidir. (Örnek: A01012345)

 7. Eba giriş yaptım sayfa açılıyor ama bazı şeyler yok

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eba-z.com MEB Fatih Projesi Eğitim Bilişim Ağı, www.eba.gov.tr adresinin tanıtımına katkıda bulunmak ve EBA girişi sağlamak amaçlı kurulmuştur. Kaynak olarak eba.gov.tr verilerinden yararlanılmıştır. EBA Giriş | Site Kullanım Şartları | Gizlilik Politikası | Künye | İletişim |

Sitemiz Hakkında Genel Bilgiler: Sitemizde kullanıcı deneyimi faydasına olması açısından google hizmetleri kullanılmaktadır.

Google'a EBA GİRİŞ yazarak da sitemize ulaşabilirsiniz.

Sitemiz Wordpress alt yapısı ile basit bir ara yüz ile çalışmaktadır.

Başlangıç sayfamıza dönüp EBA ile ilgili tüm bilgilere ulaşmak için Eba Kurs - Eba giriş bağlantısını kullanabilir ya da sayfanın sol üst köşesinden dönüş yapabilirsiniz..

Frontier Theme