EBA | Eğitim Bilişim Ağı - EBA Giriş

EBA Kurs | EBA Test | EBA Ders modülleri hakkında bilmedikleriniz

YGS Bu Yıl Ne Zaman Yapılacak

2017 YGS ve 2017 LYS tarihlerini sizin için aşağıda yayınladık. YGS ve LYS tarihleri saatleri sınavlardan çok önce iş takviminde yayınlanmaktadır. ygs ne zaman yapılacak sorusunun en güncel cevabı ösym sitesinde yer almaktadır. http://osym.gov.tr kontrol edebilirsiniz.

YGS LYS Başvuru

YGS LYS Tarihleri

YGS ve LYS Başvuru ve Sınav Tarihleri, Saatleri, Süreleri ve Ücretleri

  • Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) Başvuru Tarihleri: 4- 18 Ocak 2017

(Ücret ödeme için son gün, 19 Ocak 2017)

  • Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) Tarihi, Saati ve Süresi:

12 Mart 2017 (Pazar), 10.00, 160 dakika

  • Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) Başvuru Tarihleri: 4- 17 Nisan 2017

(Ücret ödeme için son gün,18 Nisan 2017)

  • LYS-4: Lisans Yerleştirme Sınavı-4 (Sosyal Bilimler) Tarihi, Saati ve Süresi:

10 Haziran 2017 (Cumartesi), 10.00, 135 dakika

  • LYS-1: Lisans Yerleştirme Sınavı-1 (Matematik) Tarihi, Saati ve Süresi:

11 Haziran 2017 (Pazar), 10.00, 135 dakika

  • LYS-2: Lisans Yerleştirme Sınavı-2 (Fen Bilimleri) Tarihi, Saati ve Süresi:

17 Haziran 2017 (Cumartesi), 10.00, 135 dakika

  • LYS-5: Lisans Yerleştirme Sınavı-5 (Yabancı Dil) Tarihi, Saati ve Süresi:

17 Haziran 2017 (Cumartesi), 14.30, 120 dakika

  • LYS-3: Lisans Yerleştirme Sınavı-3 (Edebiyat-Coğrafya) Tarihi, Saati ve Süresi:

18 Haziran 2017 (Pazar), 10.00, 120 dakika

Ücretler:

YGS Sınav Ücreti: 60,00 TL

LYS Sınav Ücretleri (Girmek istediğiniz her bir LYS için): 40,00 TL

(Farklı alanlarda puan türlerinin hesaplanabilmesi için, adayların 2017-LYS’lerin tamamında sınava girmeleri önerilmektedir.)

Ek yerleştirme ücreti: 15,00 TL

Başvuru Hizmeti Ücreti: 5,00 TL

ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden Yeniden Şifre Edinme Ücreti: 5,00 TL

YGS puan hesaplama

Çok kolay. Öncelikle lise mezuniyet puanı ( ortaöğretim bitirme notu ) bilinmesi gerekiyor. Peki bu lise mezuniyet puanı nedir? O da çok kolay! 9. sınıf yılsonu başarı puanı, 10. sınıf yılsonu başarı puanı, 11. sınıf yılsonu başarı puanı, 12. sınıf yılsonu başarı puanı e-okuldan öğrenilir. Sonra bu başarı puanlarının aritmetik ortalaması bulunur. Bu ortalama ise YGS’de kullanılacak Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) olarak tanımlanır. Peki bitti mi? Hayır. Şimdi sıra ygs puan hesaplama işinde. 40’ar soruluk dört bölümden oluşan; Türkçe Testi, Sosyal Bilimler Testi, Temel Matematik Testi ve Fen Bilimleri Testi doğru soru sayıları ve yanlış soru sayıları ayrı ayrı her bölüm için belirtilerek; net sayısı hesaplanır. Son olarak kendi bölümünüzden aldığınız katsayı ile netler ve ortaöğretim başarı puanı (OBP) hesaplama formülüne göre işlenerek ygs puanınız hesaplanır.

Türkiye’de iyi üniversite sayısı kaçtır?

Türkiye Cumhuriyeti’nde rüştünü ispatlamış birçok seçkin üniversite faaliyet göstermektedir. Devlet Üniversiteleri arasında; Boğaziçi Üniversitesi, ODTÜ, İstanbul Teknik Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi ve daha birçok kaliteli üniversitenin yanında özel ve vakıf üniversitelerinden Bilkent, Bilgi, Koç, Sabancı, Okan Üniversitesi, Aydın Üniversitesi, İstanbul Gelişim Üniversitesi gibi üniversiteler yarattıkları farkla dünyada adlarını duyurmuşlardır.

YGS Ne Zaman Yapılacak?

YGS ve LYS üniversiteye geçiş sınavlarından yüksek puanlar alarak! Disiplinli ve verimli çalışma ile kolayca başarabileceğiniz sınavlar için bir çalışma takvimi oluşturmak işinizi kolaylaştıracaktır. YGS ne zaman yapılacak sorusunu sormak yerine sınav stresini azaltmak için çaba göstermelisiniz. Eğer konu eksiğiniz yoksa ygs ne zaman yapılacak sorusunu sormaya gerek bile yok! Yeterince alıştırma yaptıysanız, bol bol soru çözdüyseniz işiniz çok kolay. Sadece YGS ve LYS sınav yerini, tarihini ve saatini bilmeniz yeterli olacaktır.

ÖSYS’ye başvuran adaylar için çeşitli açıklama ve duyurular; Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığının internet sayfasında yapılmaktadır. Yapılabilecek yeni düzenlemelerden haberdar olmak amacıyla ÖSYM’nin internet sayfasını sık sık kontrol etmek yararlarına olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eba-z.com MEB Fatih Projesi Eğitim Bilişim Ağı, www.eba.gov.tr adresinin tanıtımına katkıda bulunmak ve EBA girişi sağlamak amaçlı kurulmuştur. Kaynak olarak eba.gov.tr verilerinden yararlanılmıştır. EBA Giriş | Site Kullanım Şartları | Gizlilik Politikası | Künye | İletişim |

Sitemiz Hakkında Genel Bilgiler: Sitemizde kullanıcı deneyimi faydasına olması açısından google hizmetleri kullanılmaktadır.

Google'a EBA GİRİŞ yazarak da sitemize ulaşabilirsiniz.

Sitemiz Wordpress alt yapısı ile basit bir ara yüz ile çalışmaktadır.

Başlangıç sayfamıza dönüp EBA ile ilgili tüm bilgilere ulaşmak için Eba Kurs - Eba giriş bağlantısını kullanabilir ya da sayfanın sol üst köşesinden dönüş yapabilirsiniz..

Frontier Theme