EBA | Eğitim Bilişim Ağı - EBA Giriş

EBA Kurs | EBA Test | EBA Ders modülleri hakkında bilmedikleriniz

Üniversiteye Sınavsız Geçiş

Üniversite sınavı değişiyor. YGS kalkıyor sonrasında LYS sınavı olarak düzenleniyor. Tek sınavla 4 yıllık fakülte düzeyinde üniversiteye girme imkanı geliyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) planladığı yeni modelle üniversiteye sınavsız geçiş imkanı sağlanıyor. 2017 yılında son şeklini alması ve 2018 yılında uygulamaya geçirilmesi öngörülüyor.

Üniversiye sınavsız girilecek

Lise öğrencilerinin diploma puanlarına göre sınavsız iki yıllık (ön lisans) üniversite geçişi sağlanacak. Lisede de Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavına benzer bir merkezi sınav yapılması gündemde. Lseler içinde her yıl bir merkezi sınav yapılacak. Açık uçlu sorular sorulması düşünülmektedir. Sınavsız geçiş haklarının düzenlenerek öğrencilerin diploma puanlarına göre yapılacak düzenleme ile 100 bin kadar öğrenciye üniversitelerde ön lisans seviyesinde öğrenim hakkı doğacaktır. Sınavsız geçiş hakkından yararlanamayan veya beğenmediği bir okula yerleşen adaylar için LYS sınavına girerek daha farklı öğretim programlarına yerleşme fırsatı yeni uygulamada da geçerli olacak.

Meslek liselerine özel kontenjan

Meslek lisesi öğrencileri için kendi alanlarında özel kontjenlar düşülmektedir. Bu sistem sayesinde meslek liselerinden üniversiyete yerleşmek isteyen başarılı öğrencilere pozitif ayrımcılık yapılarak önlerinin açılması hedeflenmektedir. Örneğin Bilişim alanında öğrenim gören öğrencilerin yine kendi alanlarında yapacakları yükseköğrenim eğitimi için çeşitli devlet ve özel üniversiteler ayrıca kontenjanlar belirleyerek hem bilişim alanında mesleki  ve teknik eğitimin gelişmesine katkıda bulunurken hem de mesleki ve teknik eğitim öğrencilerine kendi alanlarında eğitim fırsatını artttırmış olacaklardır.

Kaynak:Hürriyet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eba-z.com MEB Fatih Projesi Eğitim Bilişim Ağı, www.eba.gov.tr adresinin tanıtımına katkıda bulunmak ve EBA girişi sağlamak amaçlı kurulmuştur. Kaynak olarak eba.gov.tr verilerinden yararlanılmıştır. EBA Giriş | Site Kullanım Şartları | Gizlilik Politikası | Künye | İletişim |

Sitemiz Hakkında Genel Bilgiler: Sitemizde kullanıcı deneyimi faydasına olması açısından google hizmetleri kullanılmaktadır.

Google'a EBA GİRİŞ yazarak da sitemize ulaşabilirsiniz.

Sitemiz Wordpress alt yapısı ile basit bir ara yüz ile çalışmaktadır.

Başlangıç sayfamıza dönüp EBA ile ilgili tüm bilgilere ulaşmak için Eba Kurs - Eba giriş bağlantısını kullanabilir ya da sayfanın sol üst köşesinden dönüş yapabilirsiniz..

Frontier Theme