EBA | Eğitim Bilişim Ağı - EBA Giriş

EBA Kurs | EBA Test | EBA Ders modülleri hakkında bilmedikleriniz

Socrative

Eğitimde en önemli aşamalardan biri de ölçme değerlendirmedir. Öğrencilerin neyi ne kadar öğrendiğini tespit etmenin yolu ölçme ve değerlendirmeden geçer. Gerek klasik yöntemler gerekse de günümüzde kullanılan alternatif yöntemler ile geri bildirimler alınmakta ve analizler yapılmaktadır. Günümüzde web 2.0 araçlarının artışı ile bu alanda yeni online araçlar hayatımıza girmiş oldu. İşte onlardan biri de kolay kullanımı, eğlenceli ve rekabetçi yapısıyla ve güçlü analiz özelliğiyle Sokrative.

Socrative ile dersler eğlenceli hale gelirken öğrencilerin motivasyonu artmakta ve değerlendirme aşamasında konularla ilgili eksikler kolaylıkla tespit edilip geri bildirimler sağlanmaktadır. EBA Kazanım testlerini çözdükten sonra örencilere bu tür etkinlikler yaptıkrmak farklı bakış açıları da kazandıracaktır.

Sokrative üç ana bölümden oluşmaktadır. Bunların tamam ölçme değerlendirme de kullanacağınız üç farklı metodu temsil eder. Bunlardan ilki Quiz’dir. Quiz ile çeşitli soru tiplerinden oluşan sınavlar hazırlayıp öğrencilere uygulayabilirsiniz. Hazırladığınız sınavı yarışma formatında uygulamak istiyorsanız Space Race tam size göre bir metot. Bu metot sayesinde öğrenciler yarışma havasına girerek derse karşı motivasyonlarını artmaktadır. Son olarak Exit Ticket metoduyla ders sonunda önceden belirlenmiş üç soruya öğrenciler tarafından cevap verilmesi istenerek dersle ilgili hızlı bir geri bildirim fırsatı değerlendirilmiş olur.

Socratique ile nesnel ölçme değerlendirme mümkün.

https://www.socrative.com adresine bağlanarak soru, sınav ve yarışma hazırlayabilirsiniz.

Socrative İle Sınav Nasıl Hazırlanır?

Öncelikle bir profil seçmemiz gerekiyor. Bunlardan biri Teacher Login diğeri ise Student Login.

Seçimi gerçekleştirdikten sonra artık işler çok basit. İsterseniz Quick Question bölümü ile hızlıca

Multiple Choice (çoktan seçmeli), True/False (doğru/yanlış), Short Answer (Kısa Soru) bir test oluşturabilirsiniz.

Eğer detaylı bir sınav oluşturmak istiyorsanız Quiz seneğini seçebilirsiniz. Seçimin ardından size önceden hazırlanmış quizleri uygulama fırsatı sunan arama bölümü gelmektedir. İsterseniz buradan seçebilir ya da en baştan bir quiz oluşturabilirsiniz.

Eğer yarışma formatında soruları öğrencilere sormak istiyorsanız öncelikle onları Room’a (oda) dâhil etmemiz gerekmektedir. Ana sayfanın en üstünde yer alan ve rastgele türetilen oda numarası ile öğrenciler Space Race yarışmasına girmesi sağlanır. Yarışma başladıktan sonra öğrenciler cevaplarının doğruluğuna göre roketleri ileri yönde hareket ettirerek yarışırlar. Eğer yarışmayı bitirmek ve sonuçları görmek istiyorsanız Finish butonuna basmanız yeterli olacaktır.

.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eba-z.com MEB Fatih Projesi Eğitim Bilişim Ağı, www.eba.gov.tr adresinin tanıtımına katkıda bulunmak ve EBA girişi sağlamak amaçlı kurulmuştur. Kaynak olarak eba.gov.tr verilerinden yararlanılmıştır. EBA Giriş | Site Kullanım Şartları | Gizlilik Politikası | Künye | İletişim |

Sitemiz Hakkında Genel Bilgiler: Sitemizde kullanıcı deneyimi faydasına olması açısından google hizmetleri kullanılmaktadır.

Google'a EBA GİRİŞ yazarak da sitemize ulaşabilirsiniz.

Sitemiz Wordpress alt yapısı ile basit bir ara yüz ile çalışmaktadır.

Başlangıç sayfamıza dönüp EBA ile ilgili tüm bilgilere ulaşmak için Eba Kurs - Eba giriş bağlantısını kullanabilir ya da sayfanın sol üst köşesinden dönüş yapabilirsiniz..

Frontier Theme