EBA | Eğitim Bilişim Ağı - EBA Giriş

EBA Kurs | EBA Test | EBA Ders modülleri hakkında bilmedikleriniz

Scratch İndir | Çocuklar için Programlama Eğitimi | EBA

Bilişim çağının gereksinimlerine adapte olabilmek için hazırlanan Fatih projesi kapsamında hazırlanan ve öğrencilerin kullanımına açılan Scratch, çocuklara basit programlama konusunda eğitim vermekte. Tamamen ücretsiz olarak sunulan bu program, özellikle çocukların anlayabileceği seviyede hazırlanmış. Okuma yazma bilen herkesin rahatlıkla anlayabileceği Scratch programı, temelde bilgisayar programlamasının basit olarak öğrencilere öğretilmesini hedefliyor.

Programın tasarımcıları, ABD’de bulunan, dünyada ünlü MIT Üniversitesi‘nden. Tüm dünyada kullanılan uygulama, neredeyse her ülkede çocuklara programlama eğitimi vermek için en temel yazılımlar arasında gösteriliyor.

scratch kodlama aracı

Scratch Eğitim Sayfaları

Yazılımcılığa heveslendirmesi ve ilgi çekmesi için, eğlenceli grafikler ile donatılan Scratch programında, öncelikli olarak sevimli bir kedi figürü görüyoruz. Çocukların, diledikleri gibi hareket ettirebildikleri bu figür, aynı zamanda ses ve farklı eylemler de içeriyor. Çocukların hem hayal gücünü hem de geleceğin alanlarına olan ilgisini geliştiren program, hem Türkiye’de, hem de Avrupa’da oldukça popüler. Sürekli geliştirilen ve güncellenen bu programın Türkçe uyarlamasını ve internete aktarımını Boğaziçi Üniversitesi üstlenmiş durumda.

Resmi Scratch Sayfası

Sürekli geliştirilen bir uygulama olduğu için, yeni versiyonları devamı olarak çıkmakta. Scratch 2 olarak geçen ve tamamen aynı özelliklere sahip olan uygulamayı indirmek için özel bir şey yapmanız gerek yok. Eba dahilinde görevli olan yetkililer, programı indirdiğiniz sayfada yer alan butonu sürekli güncellemekte. Bunun haricinde, uygulamayı indirmek istemeniz halinde, MIT Üniversitesi’nin kendine ait sayfasına giderek, gerekli adımları takip etmeniz gerekebilir. İngilizce Resmi Scratch sayfası

Scratch, Eba haricinde farklı internet sitelerinden de indirilebiliyor. Özellikle popüler olan Gezginler’den, indirmeniz mümkün. Yine birkaç adımda erişebileceğiniz uygulamanın en güncel hali, Eba dahilinde hazırlanan sayfada bulunmakta. Gezginler gibi, farklı sayfalardan indirmeniz halinde, daha eski versiyonları ile karşılaşabilir, kullanım açısından problemler yaşayabilirsiniz.

EBA Scratch Sayfası

Scratch’i indirmek için en doğru yol, Eba’nın kendine ait sayfası. Bu sayfa içerisinde, çok kolay bir şekilde uygulamayı indirmeniz mümkün. Başta çocuklar için tasarlanmış bir uygulama olması nedeniyle, indirme işlemi de basit tutulmuş.

Eba’da yer alan kodlama sayfası, her yaş grubuna hitap edecek bir arayüz ile tasarlanmış. Basit bir şekilde, tek butona tıklayarak indirmeniz mümkün. Herhangi bir ek adım gerçekleşmeden, kolayca uygulamayı bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz.

EBA üzerinden Scratch İndir

Eğitim dokümanlarının da aynı bölümde yer alıyor olması sayesinde, programın kullanımını da kolayca öğrenebilirsiniz. Boğaziçi Üniversitesi tarafından, Türkçe olarak hazırlanan bu eğitim dokümanları, Scratch’in nasıl kullanılacağını rahatlıkla öğrenmenizi sağlayacaktır. Her yaş grubuna hitap eden bu dokümanlar, görsel olarak hazırlandığı için, fazlasıyla kolay anlaşılabiliyor.

Scratch Kurulumu

Scratch’i indirmek için yapmanız gereken şey oldukça basit. Öncelikle, Eba üzerinde hazırlanan sayfaya ulaşmanız gerekiyor. EBA Scratch sayfasına tıklayarak ulaşabileceğiniz sayfada, sol tarafta yer alan menüdeki “Scratch’i Bilgisayarına İndir” butonuna tıklamanız yeterli.

Butona tıkladıktan birkaç saniye sonra başlayacak olan indirme işlemi, internet hızınıza göre değişken bir sürede tamamlanacaktır. Boyutları küçük olan uygulamayı hızlıca indirmeniz mümkün. İndirme işlemi, yaklaşık bir dakika içerisinde tamamlanıyor.

İndirme işleminiz tamamlandıktan sonra, indirdiğiniz dosyaya çift tıklayarak yük

Herkes tarafından kolayca indirilip kullanılabiliyor. Tamamen ücretsiz olan bu programı indirmek için ihtiyaç duyduğunuz tek şey internet bağlantısı. Eba içerisinde bulunan ilgili bölümden ulaşabileceğiniz uygulama, tek tıklama ile bilgisayarınıza kaydediliyor ve yüklemeniz için gerekli yönergeler ekrana geliyor.

lemeyi başlatabilirsiniz. Yükleme esnasında karşınıza çıkacak adımları “ileri” tuşuna basarak tamamladıktan sonra, yazılımı kullanmaya başlayabilirsiniz.

 

Scractch Nasıl Kullanılır?

Başlangıçta karışık gibi görünse de oldukça basit. Programlamanın temellerini öğreten bu yazılıma ait çok sayıda eğitim dokümanı Eba içerisinde yer alıyor. Çocuklar için özel olarak hazırlanan bu dokümanlarda, ihtiyaç duyacağınız tüm bilgileri bulabilirsiniz.

Yine aynı sayfada yer alan üst menüdeki butonlar aracılığıyla, Scratch üzerinde yapabileceğiniz işlemleri öğrenebilir ve bu işlemlerin nasıl gerçekleştirildiğine dair adımları öğrenebilirsiniz.

Scratch, çocuklar arasında oldukça popüler. Hem kolay kullanımı hem de okullarda öğretmenler tarafından teşvik edilmesi sayesinde, her geçen gün daha fazla yayılıyor. Eba’da yer alan eğitim dokümanları haricinde, okullarda da bilişim ve yazılım derslerinde programın kullanımına dair eğitimler verilerek, öğrencilerin katılımı ile farklı projeler yapılmakta. Bu projeler, yine Eğiitm Bilişim Ağının kodlama modülünde, herkese açık şekilde paylaşılıyor.

Eğitim Bilişim Ağı üzerindeki diğer kodlama dersleri  hakkında bilgi almak için EBA Kodlama sayfamızdan faydalanabilirsiniz.

1 Yorum

Add a Comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eba-z.com MEB Fatih Projesi Eğitim Bilişim Ağı, www.eba.gov.tr adresinin tanıtımına katkıda bulunmak ve EBA girişi sağlamak amaçlı kurulmuştur. Kaynak olarak eba.gov.tr verilerinden yararlanılmıştır. EBA Giriş | Site Kullanım Şartları | Gizlilik Politikası | Künye | İletişim |

Sitemiz Hakkında Genel Bilgiler: Sitemizde kullanıcı deneyimi faydasına olması açısından google hizmetleri kullanılmaktadır.

Google'a EBA GİRİŞ yazarak da sitemize ulaşabilirsiniz.

Sitemiz Wordpress alt yapısı ile basit bir ara yüz ile çalışmaktadır.

Başlangıç sayfamıza dönüp EBA ile ilgili tüm bilgilere ulaşmak için Eba Kurs - Eba giriş bağlantısını kullanabilir ya da sayfanın sol üst köşesinden dönüş yapabilirsiniz..

Frontier Theme