EBA | Eğitim Bilişim Ağı - EBA Giriş

EBA Kurs | EBA Test | EBA Ders modülleri hakkında bilmedikleriniz

Programlama Öğrenmek İçin Türkçe Kaynaklar

Yazılım dünyasına giriş yapın.

Teknolojinin hayatın her alanına bu kadar aktif şekilde girdiği bir dönem de bazı bilgileri öğrenme isteği de insanlar için önem ifade ediyor. Özellikle bilgisayar ve tabletler ile yapılabilecek olan basit tasarımlar insanların ilgini çeker durumda. Hemen hemen her insanın hayatının bir döneminde bilgisayar programı yazma, kodlama, oyun hazırlama gibi uygulamalara yönelmesi de oldukça normal bir davranış. Bu konuda MEB’de gelişmeleri takip ederek EBA KODLAMA sayfasını hayata geçirdi.

Hal böyleyken kodlama derslerinin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından küçük sınıflara kadar indirilmesi olağan bir adım olarak görülebilir. Ufak yaşlardan itibaren bilgisayar teknolojisi ile iç içe bir eğitim hayatı sürmek ilerleyen yaşlarda bu kazanımı mesleğe çevirme olgusunu da daha somut bir şekilde ortaya çıkarıyor. Dünya üzerinde geçerli bir meslek grubu olan bilgisayar mühendisliği veya kod yazılımlarının bu denli ilgi gören bir statü de yer alması da bizi de bir incelemenin içine doğru itti.

Yazılımın renkli dünyası.

Yazılım dillerini öğrenmenin sanılandan daha kolay olduğunu belli başlı eğitimler ile test etme şansı da mevcut konumda yer alıyor. Ücretsiz olarak sunulan programlar bu alanda kendilerini geliştirmek isteyenler için oldukça faydalı bir kaynak olarak da ön plana çıkıyor.

Aşağıda sizlere tanımlayacağımız bu program veya uygulamaları inceleyerek siz de kod dünyasının içerisine hızlı bir giriş yapabilirsiniz.

Microsoft Açık Akademi

Adın da anlaşılacağı gibi Microsoft’un herkese açık kaynaklar ile sunmuş olduğu bir program. Ücretsiz ve çevrimiçi bir şekilde oluşturacağınız uygulamalar ile beraber farklı kazanımları da elde etme şansınız bulunuyor.

Çocuklar için farklı, yetişkinler için farklı birçok içeriği barındıran akademi okulu teknoloji dünyasında fark yaratmanızı da sağlayacak nitelikte.

Office uygulamalarına farklı bakışlar.

Video modülleri ile desteklenen eğitimlerin herkes için başka boyutlarda yayımlandığını da söylemek gerekiyor. Zira her insanın öğrenme ve anlama yetileri farklılık gösteriyor.

Durum bu noktada iken size sunulan eğitimlerin pratiğe dökülme uygulamaları da program içerisinde mevcut durumda bulunuyor. Uygulama geliştirirken veya oyun yazarken karşılaşacağınız herhangi bir sorun için ise site içerisinde soru-cevap kısmı sürekli aktif halde.

PHPNet

PHP’nin resmi sitesinin yanı sıra, farklı ülkelerden gönüllülerin de katılımı ile oldukça faydalı bir sisteme dönüşen eğitim özellikle genç nesle farklı kazanımlar sunuyor. Nereden başlamalıyım gibi bir sorunun cevabını oldukça akıcı bir dilde veren sitenin ücretsiz içerik barındırdığını da söylemek de fayda var.

PHP ile ilgili her şey.

Kod yazmaya yeni başlayanlar için site içerisinde yayımlanmış olan detaylı anlatımlar da mevcut. Sorularınıza bire bir cevaplar bulabileceğiniz eğitimin başlangıç seviyesinden başlayarak ileri düzeye kadar gittiğini de belirtelim.

Zira PHP oldukça yaygın olarak kullanılan bir yapı olarak teknoloji dünyasında yerini almış durumda.

Çizgi-TAGEM

Uzaktan eğitimi ücretsiz hale getiren bir platform olan TAGEM bunu gönüllü öğreticiler ile yapması ile yoğun ilgi görüyor. Office programlarından kodlama dillerine kadar geniş bir yelpazeyi barındıran içerikleri de binlerce kişi tarafından edinilmiş durumda.

Bilgisayar programları ile yakından ilgili olanların oldukça sık faydalandığı bir kaynak olan platformun forum sekmesi de bir hayli dikkat çekici.

Eğitimlerde farklılık arayanlar.

Ücretsiz verilen eğitimlerin ardından kurulan tartışma konuları hem bilgileri gözden geçirmeye hem de sosyalleşmek için oldukça etkili bir yöntem olarak düşünülmüş konumda.

Yazılım ile ilgili olarak aradığınız her şeyi bulabileceğiniz platformda yer alan içerikleri bilgisayarınıza da indirme şansınız mevcut.

Turkcell Geleceği Yazanlar

Türkiye’nin en önde gelen mobil operatörlerinden olan Turkcell’in hizmete açtığı yazılım platformu. Özellikle mobil uygulamalar alanında oluşturmak istediğiniz uygulamaları basit bir dille anlatan eğitimlerin ana temasını ise oyunlar oluşturuyor.

Mobil dünyasında yazılan hemen hemen her oyunun ne kadar ilgi çekici olduğu düşünüldüğünde bu eğitimler oldukça faydalı noktada.

iOS ve Android dünyasına giriş yapın.

Ücretsiz olarak oyun yazılımına giriş, tasarlama, sunma gibi ayrı başlıklar halinde erişimin olduğu platformun müdavimi de oldukça fazla.

iOS ve Android dünyasına hızlı bir giriş yapmak isteyenler için pek çok avantajı sağlayan sitenin sürekli olarak güncellendiğini de belirtmek de fayda var.

Vakakademi

İçerisinde müzik programlarından basit oyunlara kadar hemen hemen her türlü içeriği barındıran sitenin kendisine has bir anlatım yapısı da bulunuyor. Bazı eğitimler ücretsiz olarak sunulsa da site içeriğinin çoğunluğunu ücretli olduğunu söyleyelim.

Oldukça geniş bir kitle tarafından takip edilen sitenin en büyük avantajı ise uygulamaların Türkçe olarak anlatılması.

Her seviyeye hitap eden program ve uygulamaları ile fark yaratmayı amaçlayan akademinin video modülleri de eğitime başlayanların ilgisini çekiyor.

Yazılım dillerini öğrenmenin aslında zevkli bir hobi olduğunu anlatmaya çalışan platformun önemli kazanımlarından biri de sosyalleşme imkanı tanıması. Üye ol seçeneğinin ardından site içerisinde bulunan diğer kullanıcılar ve eğitimciler ile bire bir iletişim halinde olabiliyorsunuz.

Scratch

Genel teması itibari ile 8-16 yaş arasına hitap eden bir yazılım cenneti. Özellikle oyun yazma konusunda kendilerine hedef belirleyen genç nesli özne olarak kullanan eğitim sitesinin içeriği de bir hayli zengin.

Basit oyun yazılımları ile beraber görsel dünyayı da etkisi almaya başaran eğitimlerin güncellenerek yayımlandığını da söylemek gerekiyor.

Oyun yazmayı öğrenin.

Zira teknoloji dünyasında sürekli olarak yenilenen ilgi alanları site geliştiricilerini de epey zorluyor.

Farklı seçenekleri ile beraber geniş bir hedef kitlesi barındıran sitede yer alan yaratıcı projeler kısmı da birçok alanda ödül alma başarısını göstermiş durumda. Hemen şu dakika bu güzide projelerden birine sizde imza atabilir ve renkli dünyanın içerisine dahil olabilirsiniz.

Udemy

İngilizce kaynakları kullanıcılarının beğenisine sunan akademi programı olan Udemy içerisinde pek çok içerik de ücretli. Cüzi bir meblağı kullanıcılarından talep eden eğitim programlarının sayısı ise oldukça fazla.

Yaklaşık 55.000 farklı eğitim programını içerisinde barındıran sitenin kaynaklarını edinmek için yapmanız gereken tek şey ise kayıt olarak alışverişinize başlamak.

Farklı kategorilerde pek çok eğitim avantajı.

Site yazılım konusunda bilgi sahibi olanlara da eğitmenlik şansını veriyor. Eğitmen alanında siteye kayıt olmak istediğinizde ise çoğu uygulamadan ücretsiz olarak yararlanabiliyorsunuz.

Yazılım geliştirme, işletme, kişisel gelişim gibi pek çok değişik alanda hizmetleri sunan Udemy’nin eğitimleri arşivlerde saklanabilecek kalibrede.

Görüldüğü gibi teknoloji gelişmeye devam ettikçe kendinizi geliştirmeniz de oldukça kolay. Teknolojik cihazların hayatın her noktasında karşımıza çıkması ile beraber bu alanda sunulan eğitimlerin kalitesi de günden güne artıyor. Tam da bu noktada devreye ücretli/ücretsiz eğitimler kişisel gelişime de önemli katkı sağlıyor.

Yazılım alanına dahil olun.

Bu dünyanın içerisine giriş yapmak, kendinizi geliştirmek gibi bir amacınız var bu sınırsız hizmet fırsatını kaçırmamanızı öneriyoruz. Şüphesiz ki teknoloji gerek eğitim gerek iletişim anlamında dünya üzerinde çok önemli bir yere sahip.

Kişinin gelişim konusunda limit içeren bir yapıya sahip olmaması ve erişimi bu kadar kolay olan kaynaklar mevcutken bu dünyaya adım atmak için geçerli sebeplere sahipsiniz. Pek çok farklı akademi topluluğunun oluşturduğu gönüllü hizmetlere katılabilir ve uygulama yazılımları konusunda kendinize yeni bir pencere de açabilirsiniz.

Oyun yazmak, bir uygulamayı üretmek sanıldığı kadar zor bir olgu değil. Yukarıda sizlere sunulan eğitim platformlarından yararlanmak için hala fırsatınızın olduğunu unutmayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eba-z.com MEB Fatih Projesi Eğitim Bilişim Ağı, www.eba.gov.tr adresinin tanıtımına katkıda bulunmak ve EBA girişi sağlamak amaçlı kurulmuştur. Kaynak olarak eba.gov.tr verilerinden yararlanılmıştır. EBA Giriş | Site Kullanım Şartları | Gizlilik Politikası | Künye | İletişim |

Sitemiz Hakkında Genel Bilgiler: Sitemizde kullanıcı deneyimi faydasına olması açısından google hizmetleri kullanılmaktadır.

Google'a EBA GİRİŞ yazarak da sitemize ulaşabilirsiniz.

Sitemiz Wordpress alt yapısı ile basit bir ara yüz ile çalışmaktadır.

Başlangıç sayfamıza dönüp EBA ile ilgili tüm bilgilere ulaşmak için Eba Kurs - Eba giriş bağlantısını kullanabilir ya da sayfanın sol üst köşesinden dönüş yapabilirsiniz..

Frontier Theme