EBA | Eğitim Bilişim Ağı - EBA Giriş

EBA Kurs | EBA Test | EBA Ders modülleri hakkında bilmedikleriniz

Ortaokullarda Bilişim ve Yazılım Dersi ve 5. Sınıf Yazılım Dersi Kaynakları

2017 yılı Haziran ayında Milli Eğitim Bakanlığı ve Google tarafından imzalanan iş birliği protokolü ile ortaokul 5. sınıflar için çalışma kâğıtları, sunumlar, interaktif sınıf içi etkinlik uygulamaları, animasyonlar ve öğretmen rehberi hazırlanmıştır. Hazırlanan bu içeriklerle öğrencilerimiz, öğretmen rehberliğinde problem çözmede gerekli temel kavramları ve yaklaşımlarını öğreneceklerdir. Ayrıca problemler üzerinde düşünen, gerçekçi ve pratik çözüm önerileri geliştiren öğrencilerin algoritmalar oluşturabilmeleri hedeflenmektedir.

Güncellenen Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Öğretim Programı’nın daha nitelikli bir şekilde uygulanması ve öğrencilerimizin dijital yeterliklerini arttırabilmek için “Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Öğretim Programı’’na uygun olarak 2017-2018 eğitim öğretim yılından itibaren öğrenci ve öğretmenler tarafından kullanılacak eğitim ve öğretim materyalleri hazırlanmış ve Temel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanmıştır. Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersini veren öğretmenlere yönelik hizmet içi eğitimler ile uzaktan eğitim faaliyetleri de düzenlenecektir.

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Öğretmen Rehberi Kitap İçeriği

I. Dönem Yazılım Dersi Konuları

Bilişim ile Tanışıyorum
Bilgisayarımda Gördüklerim, Görmediklerim
Dosya Yönetimi
Etik Değerler
Dijital Yurttaşlık
Dijital Zorba Karşımda Durma!
Gizli ve Güvenli mi?
Bilgi Bağları
İnternette Arama, Bilgileri Tarama
Araştırma – Kaynak Doğrulama
İletişim Teknolojileri ve İş Birliği
Görsel İşleme Programları
Kelimeleri Nasıl İşlerim?
Sunum Yapıyorum
Dijital Ürün Oluşturuyorum
Ürünlerimizi Değerlendiriyoruz
Sınıf Dergimiz Sahnede

II. Dönem Yazılım Dersi Konuları

Bulmaca Buldurmaca
En İyi Çözümü Buldum
Yönergeleri Takip Et
Ver Elini Veri
Mantıklı Düşünüyorum
Bir Algoritma Masalı
Akışı Değiştiriyorum
Eyvah Akış Şemaları Karışmış
Algoritmik Düşünüyorum
Bilge Kunduz’u Ziyaret
Hikaye Yazıyorum
Programlama Çocuk Oyunu
Labirentte Kayboldum
Kuş Gibi Uçuyorum
Kaplumbağa Kadar Hızlıyım
Blockly ile Çözebildiğimiz Problemler
Film Yapıyorum

 

5. Sınıf Bilişim ve Yazılım Dersi Öğretmen Kitabı İndir

5. Sınıf Bilişim Yazılım Dersi Öğretmen Ders Kitabı

I. Dönem Öğrenci Ders Kitabı

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından onaylanan Öğretim Programı’nda yer alan 5. sınıf kazanımlarına göre; öğrenciler ilk dönemde “Bilişim Teknolojileri”, “Bilgisayar Sistemleri”, “İletişim, Araştırma ve İş Birliği” ve “Ürün Oluşturma” gibi konuları işleyerek hem bilişim teknolojileri kavramlarıyla yakından tanışacak hem de “Etik ve Güvenlik”, “Dijital Vatandaşlık”, “Siber Zorbalık”, “Güvenli Şifre Oluşturma” gibi önemli sosyal konularda yetkinliklerini ve farkındalıklarını artıracaklardır.

5. Sınıf Bilişim ve Yazılım Dersi Öğrenci Kitabı İndir I. Dönem

 

II. Dönem Öğrenci Ders Kitabı

Programlama eğitimine yönelik olan ikinci dönem etkinlikleri, öğrencilerin Algoritmik Düşünme, Algoritma Oluşturma, Ayrıştırma, Belirsizlikle Baş Etme, Çözümü Değerlendirme, Genelleme, Hata Ayıklama, İş Birliği İçinde Çalışma, Mantıksal Sorgulama, Neden-Sonuç İlişkisi, Otomasyon, Paralel İşleme, Sıralama, Soyutlama, Sistematik Düşünme, Veri Toplama, Veri Görselleştirme, Veri Çözümleme becerilerini geliştirmeye yöneliktir. Öğrencilere, programlama becerileri başta olmak üzere kazandırılacak olan bu teknik beceriler, onları, teknolojiyi tüketen değil, teknoloji üreten bir konuma getirmeyi hedeflemektedir. Bu becerileri kazanan çocukların, gelecekte kendi teknolojilerini üreterek sadece kendi geleceklerine değil, ülkemizin geleceğine de katkı sağlayacakları muhakkaktır.

5. Sınıf Bilişim ve Yazılım Dersi Öğrenci Kitabı İndir II. Dönem

Kodlama Dersi İçin Ek Kaynaklar

Fatih projesi ile EBA üzerinden de Kodlama eğitimlerine ve çeşitli interaktif programlama materyallerine ulaşabilirsiniz. Scratch, Blockly, Alice ile kod yazma becerilerini geliştirmek için EBA Kodlama sayfamıza bakabilirsiniz.

Webrazzi teknoloji haberleri sitesinde de Çocuklara özel 15 online kod yazmayı öğrenme servisi yazısına bakabilirsiniz. İnternette bu konuda pek çok kaynak mevcut size hangisi daha iyi geliyorsa onlardan başlamayı deneyin.

Kodlama öğrenimi ve öğretimi hakkındaki kafanıza takılan soruları lütfen bize yazın. İlk kod yazma deneyiminizden bize bahsedin!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eba-z.com MEB Fatih Projesi Eğitim Bilişim Ağı, www.eba.gov.tr adresinin tanıtımına katkıda bulunmak ve EBA girişi sağlamak amaçlı kurulmuştur. Kaynak olarak eba.gov.tr verilerinden yararlanılmıştır. EBA Giriş | Site Kullanım Şartları | Gizlilik Politikası | Künye | İletişim |

Sitemiz Hakkında Genel Bilgiler: Sitemizde kullanıcı deneyimi faydasına olması açısından google hizmetleri kullanılmaktadır.

Google'a EBA GİRİŞ yazarak da sitemize ulaşabilirsiniz.

Sitemiz Wordpress alt yapısı ile basit bir ara yüz ile çalışmaktadır.

Başlangıç sayfamıza dönüp EBA ile ilgili tüm bilgilere ulaşmak için Eba Kurs - Eba giriş bağlantısını kullanabilir ya da sayfanın sol üst köşesinden dönüş yapabilirsiniz..

Frontier Theme