EBA | Eğitim Bilişim Ağı - EBA Giriş

EBA Kurs | EBA Test | EBA Ders modülleri hakkında bilmedikleriniz

Her Öğretmenin Bildiğinde İşlerini Kolaylaştıracak 10 Bilgisayar Bilgisi

Günümüzde teknoloji ile beraber aynı yolda yürüyen eğitim öğrencilere olduğu kadar öğretmenlere de kendilerini geliştirme imkanı veriyor. Özellikle teknolojik ekipman bazlı eğitimler bu konuda öğretmenlerin en büyük yardımcısı. Nitekim teknolojinin sunduğu nimetlerden öğretmenlerin fayda sağlayabilmeleri için bu materyalleri olumlu yönde öğrenmeleri ve kullanmaları gerekiyor. Sadece özgeçmişe eklemek için değil daha iyi bir eğitime katkı sunabilmek için teknolojiyi fırsata çevirmek öğretmenlerin yapması gerekenler arasında. Bunun için de belli başlı program ya da uygulamaları öğrenmek ve öğrendiklerini kendi yeteneklerine yansıtmak zorundalar.

1. Kelime İşleme

Word ile bilgisayarda yazılar hazırlayabilirsiniz.

Sözcüklerin, cümlelerin ve yazıların temel kökü olan kelimeler şüphesiz her insan için büyük önem arz eder. Ancak eğer öğretmenseniz kelimeler ile aranızın her koşulda çok daha iyi olması gerekmektedir. Bilgisayarların ana kaynağı niteliğinde olan programlardan ‘Word’ tam da bu sebepten dolayı uzun senelerdir öğrenciler, öğretmenler, akademisyenler tarafından sıklıkla kullanılıyor. Öyle ki her türlü kelimeyi yazıya çevirebileceğiniz şekilde tasarlanmış olan uygulamanın kullanım alanları da oldukça geniş. Edebi eser tanıtımı, konu anlatımı, konular arasında geçiş gibi birçok seçeneği sizlere sağlayan ‘Word’ uygulamasını teknoloji ile en az ilgilenen insan dahi bilmeli. Öğretmenlerin de bu uygulama ile birlikte hem yazı yazma yetenekleri hem de yazdığını öğrencilerine anlatma becerileri olumlu yönde gelişim gösteriyor.

2. Tablo Yapma

Excel ile istediğiniz tabloları rahatça yapın

Word’ü bilmek her ne kadar gerekliyse ‘Excel’ uygulaması da ha keza öyle. Özellikle satırlar ve sütunlar arasında kaybolunan bir yer olarak bilinen Excel’in oldukça basit formüllerden oluştuğunu belirtmek gerek. Herhangi bir Matematik problemini Excel içerisinde bulunan tek bir tuş ile kolay ile çözüme kavuşturabilirsiniz. Yine Excel ile beraber öğrencilere ait durum bilgilerini sürekli olarak güncel tutabilir ve her öğrenciye özgü oluşturduğunuz çalışma tablolarını da sayfalar içerisinde tutabilirsiniz.

3. Elektronik Sunum

Power Point Görsel öğrenmenin temel kaynağı.

Word ve Excel’in üçüncü kardeşi olarak nitelendirebileceğimiz PowerPoint. Günümüz teknolojisinde resimler ile oynamak, bazı görselleri düzenlemek yada yeniden boyut kazandırmak için ihtiyacımız olan en basit program şüphesiz PowerPoint. Kullanımı her ne kadar gözleri korkutsa da basit şemaları ve tabloları içerisinde barındıran PowerPoint öğretmenlere de oldukça fazla imkan sağlıyor. Özellikle öğrencilerin görsel zekasına hitap etmek isteyen öğretmenlerin ilgi gösterdiği uygulama içerisinde sunulan birçok renklendirme ve görüntü seçeneği de sadece yazılı temelli eğitime yönelmeyi uzak kılıyor.

4. Arama Becerileri

google ile aramarlı öğrenin

İnternet dünyası oldukça geniş bir havuz ve herkes her istediğine anında ulaşamayabiliyor. Teknolojiyi doğru kullanmanın yanında bir araştırma içerisindeyken doğru kelimeleri kullanmak da öğretmenlerin ihtiyaç duyduğu şeylerden. Özellikle arama motorlarının kullanım alanları son yıllarda epey genişledi, farklı farklı kaynaklardan alınan bilgiler ise öğretmenlerin işlerini zorlaştırabiliyor. Ancak en ünlü arama motoru olan ‘Google’ bu sorunu bir nebze ortadan kaldırdı. Google’a girdiğinizde akademik sekmesine gelirseniz istediğiniz kaynaklara kolayca erişim sağlayabiliyorsunuz. Google’ın algoritmasını tam olarak anlayabilen olmasa da doğru kelimeler ile arama yaptığınız zaman size verdiği kaynaklar başka arama motorlarının havuzlarında bulmanız çok kolay bir yöntem değil.

5. Veritabanı Yönetme

Bilgi depolamanin internet üzerindeki rotası.

Teknoloji ile iç içe yaşamayı öğrendiğimiz günümüz dünyasında teknolojik materyaller üzerinden aldığımız bilgileri bir yerde depolamanın da önemi artmış durumda. Veri kaybı ya da data eksikliği çekmek istemeyen öğretmenler için bu bilgileri kaydetmeyi sağlayan önemli platformlar da mevcut. Özellikle Google’ın genel kullanıma açtığı ‘Google Drive’ bu konuda oldukça popüler. Drive uygulaması ile beraber kaydetmek istediğiniz ne var uygulama içerisinde gönderebilir ve orada güvenli bir şekilde muhafaza edilmesini sağlayabilirsiniz. Word, Excel ve PowerPoint ile entegre bir şekilde de çalışabilen Drive her kullanıcıya oldukça yüksek kotalı veri alanı da temin ediyor.

6. E-posta İletişimi

Eposta araçlarının önemi

Öğretmenler ve öğrencileri bir küme olarak düşündüğümüzde oldukça geniş bir şema karşımıza çıkıyor. İletişimin eğitim dünyasında ne kadar önemli olduğunu da biliyoruz. İşte tam bu noktada öğretmenlerin genel bir iletişim ağına sahip olmaları da kaçınılmaz bir gelişme. E-posta adresleri de tam bu iş için biçilmiş kaftan. Adeta toplu bir organizasyonu tek kalemde yönetme imkanı veren e-posta adresleri iletişimin de kolaylaşmasını sağlıyor. 25 kişilik bir sınıfa çevrimiçi olarak ödev yollamak isteyen bir öğretmenin bunu sadece bir dakika içinde ve aynı anda herkese duyurmasının yolu ise mail grubunda basacağı tek tuşa bakıyor. Kalabalık gruplar ile çalışma yürüten öğretmenlerin kesinlikle bir kişisel maile ve bir toplu maile ihtiyaçları olduğunu belirtmemiz gerekiyor.

7. Dokunmatik Yazılım

Tek dokunuşun yettiği anlara tanık olmak için.

Akıllı telefonların ortaya çıkışının ardından hemen hemen herkes tarafından kullanılan teknolojik cihazların da farklı özellikleri ortaya çıkmış durumda. Özellikle dokunmatik ekran seçeneği herkesi ilk başlarda zorlamış olsa da alışınca işlerin ne kadar kolaylaştığını da görmemize sebep oldu. Öğretmenlerin de akıllı tahtalar ve tabletlerin sınıfa girmesi ile beraber bu dokunmatik ekran özelliğini tekrar tekrar keşfetmesi ve benimsemesi gerekiyor.

8. İşletim Sistem Bilgisi

Windows, MacOs ve Linux İşletim sistemleri

Eskiden işletim sistemleri içerisinde lider konumda bulunan sadece Microsoft vardı. Ancak Apple’ın işin içine girmesi ile beraber öğretmenlerin öğrenmesi gereken temel işletim sistemleri sayısı da ikiye çıktı. Excel ve Word alanında Microsoft’un çok daha önünde olan Apple’ın öğrenmesi ise aynı oranda zor. Ancak MAC tabanlı bilgisayarların özellikle gelir durumu yüksek okullarda tercih edildiği düşünülürse öğretmenlerin de bu işletim sistemine ayak uydurmaları gerekecek. Kendi yeteneklerini bir nebze olsun geliştirmek isteyen her öğretmenin hem Microsoft hem de Apple için gayret sarf etmesi gerektiğini de belirtelim.

9.Çizim Programları

Görsel zekayı geliştirmek isteyenler için tasarlanmış uygulama.

Öğrencilerine görsel destek araçları ile destek vermek isteyen öğretmenler için belirli başlı çizim programları mevcut. Bunlar arasından en bilineni ise AutoCAD. Kolay veya zor modda kullanılabilen bir program olan AutoCAD’in her insana katacağı bir şeyler mutlaka oluyor. Özellikle üniversitede görev yapan öğretmenler tarafından bilinmesi halinde hayatın daha da kolaylaştığını söylememiz gerekiyor. Nitekim bu programlar ile beraber öğretmenler öğrencilerine farklı boyutları da tanıtma imkanı buluyorlar.

10.Dil Öğrenimi

Evrensel bir öğretmen olmak için yabancı dil

Günümüz dünyasında artık en az 1 yabancı dili mutlaka ana dilinizin yanına koymanız gerekiyor. Bunun için internet üzerinden birçok çeviri programı mevcut olsa da dil bilgisi bakımından çoğu yetersiz seviyede kalıyor. Ancak yabancı dil öğrenmek isteyen öğretmenler için daha kolay bir yol mevcut. Çeşitli bilgisayar uygulamaları ile ya da akıllı telefon aplikasyonları ile bu durumu lehinize çevirme olanağınız var. İnternetin olduğu her yerde kullanılabilen bu uygulama ve aplikasyonlar öğrenmenin yanında eğlenceli vakit geçirmek için de bire bir. Öğretmenlerin yetenek veya beceri konusunda kendilerini bir kademe daha yukarıya taşımaları için yabancı dilin gerekliliği yadsınamaz. Yabancı dil sayesinde okudukları farklı dillerdeki makaleleri de kolayca dilimize çevirebilir ve öğrencilerine bu konuda katkı sunma şanslarını da yakalayabilirler.

Kaynak: https://elearningindustry.com/8-computer-skills-every-teacher-to-master

1 Yorum

Add a Comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eba-z.com MEB Fatih Projesi Eğitim Bilişim Ağı, www.eba.gov.tr adresinin tanıtımına katkıda bulunmak ve EBA girişi sağlamak amaçlı kurulmuştur. Kaynak olarak eba.gov.tr verilerinden yararlanılmıştır. EBA Giriş | Site Kullanım Şartları | Gizlilik Politikası | Künye | İletişim |

Sitemiz Hakkında Genel Bilgiler: Sitemizde kullanıcı deneyimi faydasına olması açısından google hizmetleri kullanılmaktadır.

Google'a EBA GİRİŞ yazarak da sitemize ulaşabilirsiniz.

Sitemiz Wordpress alt yapısı ile basit bir ara yüz ile çalışmaktadır.

Başlangıç sayfamıza dönüp EBA ile ilgili tüm bilgilere ulaşmak için Eba Kurs - Eba giriş bağlantısını kullanabilir ya da sayfanın sol üst köşesinden dönüş yapabilirsiniz..

Frontier Theme