EBA | Eğitim Bilişim Ağı - EBA Giriş

EBA Kurs | EBA Test | EBA Ders modülleri hakkında bilmedikleriniz

Her Öğrencinin Bilgisayarında Olması Gereken 10 Program

Öğrencilerin en büyük dostu olan uygulamaları sizlere tanıtıyoruz. Özellikle aileleri yada öğretmenleri ile bir takım sorunlar yaşayan öğrencileri akıllı telefon ya da tabletler üzerinde yer alan bu uygulamalar ders çalışmaya ve öğrenmeye teşvik ediyor. Her öğrenci de bulunması gereken en iyi 10 uygulamayı tıpkı diğer bilgilendirme yazılarımızda olduğu gibi anlaşılır bir dil kullanarak anlattık. Öğretmen ve öğrencilere EBA, ders uygulamaları gibi konularda verdiğimiz desteği mobil dünya ile de destekledik. Ayrıca Web 2.0 araçları ile ilgili olan yazımıza da bakabilirsiniz.

 

1. Any.do

Öğrenciler Any.Do ile sınav tarihlerini, ödev ve proje teslimlerini kolayca hatırlar.

Öğrenciler Any.Do ile sınav tarihlerini, ödev ve proje teslimlerini kolayca hatırlar.

Yapılacak listelerine kolayca erişim sağlama imkanı sunan “any.do” programı sayesinde unutkanlık sorunu da ortadan kalkmış oluyor. Yalın bir dil seçmesi nedeniyle tercih sebebi olmaya devam eden programın kullanışlılık konusunda da rakiplerinden bir adım önde gözüküyor. Cevapsız aramalar dahil birçok uygulama ile entegre çalışma imkanını da kullanıcılara sunan “any.do” programını hem iOS hem Android işletim sistemlerinde kullanma şansı bulunuyor. Program içerisinde bulunan basit ve sade ara yüz de küçük öğrenciler dahil her yaşa hitap eder konumda.

2. Duolingo

Duolingo yabanci dil öğretirken eğlenmenizi de sağlar.

Duolingo yabanci dil öğretirken eğlenmenizi de sağlar.

Dil öğrenmek için yapılan uygulamaların şüphesiz en eğlenceli ve en bilgilendirici olanı Duolingo her seviyeye de uygun durumda. Özellikle keyifli vakit geçirirken aynı anda öğretici bilgileri de sunan programın içerisinde yer alan sekmeler de oldukça kullanışlı. Öğrenme yollarına farklı bir soluk getirmeyi başarmış durumda olan Duolingo her iki işletim sisteminde de kullanılabiliyor. İngilizce, Almanca, Portekizce, Fransızca gibi dil öğrenme seçeneklerinin uygulama içerisinde kullanıcılara sunuluyor.

3. Photomath

Matematik denklemlerinin üstesinden PhotoMath ile kolayca gelebilirsiniz.

İlkokul çağındaki öğrencilerden tutun üniversitede eğitim gören öğrencilere kadar her yaşa hitap eden Photomath oldukça faydalı bir uygulama. Özellikle hızlı denklem çözümleri arzu edenlerin kesinlikle telefonlarında olması gereken uygulamanın kullanım oranı da günden güne artıyor. Kamera ile entegre bir şekilde çalışan program son zamanlarda gelen güncellemeler ile birlikte de daha kapsamlı bir yapı haline geldi. Nitekim uygulamanın Matematik bölümünde okuyanların en çok indirdiği program olduğunu da belirtelim.

4. Wattpad

Wattpad okuma ve yazmayı sınırsız hale getirir.

Hikaye ve kitap erişimi için yapılmış en sade uygulamalardan biri olan Wattpad toplamda 2 milyon kişi tarafından indirilmiş durumda. Kendi hikayelerinizi yazabildiğiniz farklı alanlar da yazılmış sayısız içeriğe de çevrimiçi bir kullanım sunan uygulamanın hem Android hem iOS için desteklendiğini de hatırlatalım. Sevdiğiniz yazarları takip etme imkanını da sunan müthiş uygulamanın her öğrencinin akıllı cihazında bulunmasi gerekiyor.

5. RealCalc

En zorlu Matematik işlemlerini yapabilecek yeteneğe sahip uygulama RealCalc.

Özellikle Matematik konuları ile sürekli içli dışlı olanların yoğun ilgisine maruz kalan uygulama isminin de hakkını veriyor. Klasik hesap makinelerinden oldukça kapsamlı bir yapıya sahip olan RealCalc hemen hemen bütün işlemleri saniye geciktirmeden kullanıcılara sunuyor. Son zamanlarda ortaya çıkan hatalı hesap makinesi güncellemeleri de RealCalc uygulamanın ön plana çıkmasını sağlamış durumda. Bilindiği gibi Apple’ın hesap makinesi animasyonunda yaşanan sorun nedeniyle iOS şu sıralar en basit toplama işlemini dahi yapamıyor.

6. ASR

Ders dinlemeyi ihmal etseniz dahi ASR yardımınıza koşacaktır. Ama dinleyin.

WAV, OGG, FLAC, MP4, 3GP olmak üzere 5 farklı ses kayıt biçimini kullanıcılarına sunan ASR uygulaması özellikle üniversite öğrencileri arasında epey popüler. Ders notlarını sakin sakin dinlemek isteyenlerin telefonlarında mutlaka olması gerekli olan ASR programı tek tuşla ses kayıtlarını farklı ortamlarda paylaşabilme imkanını sunar konumda. Özellikle ortak bir çalışma içerisinde olan öğrenci gruplarının ses kayıt konusunda klasik yapının önüne geçtiğini söylemek gerekiyor. Net ses kaydı isteyen öğrenciler için ASR adeta biçilmiş kaftan.

7. Brainly – Eödev.com

Ödevimi unuttum derdine son veren bir uygulama.

Lise, ortaokul ve ilkokul çağındaki öğrencilerin soru-cevap platformu olarak kullandığı uygulama olan Brainly sınavlar hakkında da güncel bilgiler içeriyor. TEOG, YGS ve LYS ile ilgili olarak her türlü içeriğe sahip olan aplikasyon öğrencilerin uğrak noktası haline gelmiş durumda. Ancak bu sene sınav sistemlerinin değişmesi ile beraber uygulamanın da yakın zaman içerisinde güncellemeye gitmesi de beklenen gelişmeler arasında. MEB‘in sıfırdan uygulamaya koyduğu yeni eğitim sistemi ile bilgiler de uygulama içerisinde yer alıyor.

8. Wikipedia

Sınırsız bir bilgi bankası Wikipedia.

Her ne kadar Türkiye üzerinden erişimi yasaklansa da bilgi bankası konumunda olan Wikipedia’da öğrencilerin aktif olarak kullandığı uygulamaların başında geliyor. Yaklaşık 1 senedir Türkiye IP’sine sahip kullanıcılar tarafından kullanılamayan Wikipedia için alternatif giriş yöntemleri mevcut. Her türlü bilgiyi kullanıcılarına sunan uygulamaya VPN aracılığı ile girenlerin sayısı bir hayli fazla. Önümüzdeki zaman dilimi içerisinde erişime tekrar açılması beklenen uygulama içerisinde yanlış olarak kullanılan bir bilgiyi kullanıcıların düzeltmesi de sunulan imkanlar arasında. Zira Wikipedia bu sayede en doğru bilgiyi de vermeye devam ediyor.

9. Microsoft Office Mobile

Office programlarını sadece bilgisayarda kullanma devri sona erdi.

Bilgisayarlarda aktif olarak kullanılmasının ardından mobil dünyaya da giriş yapmayı başaran Microsoft Office uygulamaları öğrenciler için de oldukça kullanışlı. Word, Excel ve Powerpoint olmak üzere üç farklı seçeneğe sahip olan uygulamanın ücretli ve ücretsiz versiyonları da mevcut. Özellikle üniversite eğitimi alanlar için anlık sunum hazırlama imkanı sunmayı başaran Office programları paylaşım yönünden de pek çok avantaja sahip. Uygulama ile beraber öğrenciler ödevlerini, sunumlarını kısa zaman zarfında yapabiliyor ve hazırladıkları dosyaları farklı platformlarda paylaşma imkanına da sahip olabiliyorlar.

10. Homework Planner

Ödevlerinizi, sınavlarınızı size hatırlatan uygulama artık telefonlarda.

Ev ödevlerini düzenli bir rotaya koymak isteyen öğrenciler için oldukça kullanışlı bir uygulama olan Homework Planner hatırlatma seçeneği ile de unutkanlığın önüne geçiyor. Özellikle fazla sayıda ödev yapmak zorunda olanlar tarafından tercih edilen uygulamanın dilinin Ingilizce olduğunu söylemek gerekiyor. Ancak yabancı dil bilmeyenlerin bu konuda telaş yapmasına gerek yok. Çünkü yalın ve basit bir anlatımı olan uygulama için herkesin anlayabileceği yönergeler programda tanımlanmış durumda. Her seviyede öğrenim gören öğrenciye yönelik bir uygulama olan Homework Planner indirilme sayısında da rekor bir rakama sahip.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eba-z.com MEB Fatih Projesi Eğitim Bilişim Ağı, www.eba.gov.tr adresinin tanıtımına katkıda bulunmak ve EBA girişi sağlamak amaçlı kurulmuştur. Kaynak olarak eba.gov.tr verilerinden yararlanılmıştır. EBA Giriş | Site Kullanım Şartları | Gizlilik Politikası | Künye | İletişim |

Sitemiz Hakkında Genel Bilgiler: Sitemizde kullanıcı deneyimi faydasına olması açısından google hizmetleri kullanılmaktadır.

Google'a EBA GİRİŞ yazarak da sitemize ulaşabilirsiniz.

Sitemiz Wordpress alt yapısı ile basit bir ara yüz ile çalışmaktadır.

Başlangıç sayfamıza dönüp EBA ile ilgili tüm bilgilere ulaşmak için Eba Kurs - Eba giriş bağlantısını kullanabilir ya da sayfanın sol üst köşesinden dönüş yapabilirsiniz..

Frontier Theme