EBA | Eğitim Bilişim Ağı - EBA Giriş

EBA Kurs | EBA Test | EBA Ders modülleri hakkında bilmedikleriniz

eTwinning İçerikleri Artık EBA’da

EBA ve eTwinning Entegrasyonu sağlandıMilli Eğitim Bakanlığı’nın en önemli projelerinin başında gelen EBA ve eTwinning aynı platformda buluşuyor! EBA’nın hem öğretmenlere hem öğrencilere yönelik pek çok yenilikçi projeyi hayaata geçirdiğini söylemekte fayda var. Bakanlığın oluşturduğu zengin içeriklere anında ulaşma fırsatını veren EBA, öğretmenler arasında var olan iletişimin de seviye olarak üst noktalar çıkmasını sağlıyor.

Öğrenciler istedikleri yerden, istedikleri zamanlama EBA Giriş ile bu içeriklere rahat bir şekilde ulaşabiliyor ve bunlardan da fayda sağlayabiliyorlar. Okullarda sunulan derslerin ve materyallerin yanı sıra, online ortamın da bu tür içerikleri sunuyor olması öğrenciler için bulunmaz bir fırsat. Dünya’nın önemli ülkelerinin eğitim sistemlerinde de yer alan ve yaşadığımız teknoloji çağında bir hayli gerekli olan e-içerikler Türkiye’de de alanında uzman kişiler tarafından hazırlanıp öğrenciler ile buluşuyor.

Sadece öğrencilere değil öğretmenlere de farklı bakış açısı kazandırması ile oldukça etkili olan EBA projesi her geçen gün kendini geliştirmeye açık olan eğitim insanlarına da ciddi bir kaynak içeriği sağlıyor.

EBA ve eTwinning

Öğretmenlerin birbirleri ile iletişimi, öğrenci ilişkilerinde daha farklı bir kazanım sağlamaları, ders konusunda farklı içeriklere erişim sağlaması gibi özellikleri de barındıran EBA projesinin farklı yatırım ve yapılanmalar ile bir arada olması da eğitim alanına katkıda bulunuyor. Sözel, görsel, sayısal ve zeka geliştirici içeriklere sahip olan EBA’nın bu yönüyle de eğitim sistemini bir adım daha ileriye taşımak için aktif kullanılması da önerilen aksiyonlardan sadece bir tanesi.

eTwinning Eğitimleri ile yaratıcı dersler hazırlayın

Hem öğrencilere analitik yönden katkıda bulunan hem de öğretmenlere vizyon içeren bakış açıları sunması ile beraber son dönemin adeta popüler sistemi haline gelen EBA’nın gelişime açık bir platform olduğu da yaptığı işbirliği ve anlaşmalardan kolaylıkla kavranabilecek durumda. ‘’Eğitimde fırsat eşitliği’’ vurgusu ile yola çıkan ve alanında gelişime açık ender projelerden biri olmayı başaran EBA’nın ulaştığı kişilerden aldığı olumlu geri dönüşler de oldukça memnun edici seviyede görülüyor.

MEB ve eTwinning

eTwinning projesi de EBA’ya önemli ölçüde katkı sağlayan yatırımların başında geliyor. Avrupa’da yer alan okulların toplanma alanı için oluşturulmuş olan bu platforma dahil olan ülkeler arasında Türkiye’de yer alıyor. 2009 senesinde dahil olduğumuz eTwinning alanında rakipsiz bir ağa sahip. Basit olarak eTwinning’i anlatmak gerekirse, kısacası öğretmenlere yönelik içerik sağlayıcısı diyebiliriz. Global bir yapıya sahip olması nedeniyle dünyanın hemen hemen her ülkesinin konuştuğu dilleri içeriğinde barındırmayı başaran projenin Türkiye’de ki gelişimi ise son dönemlerde oldukça artmış durumda. Özellikle EBA ile entegre bir şekilde çalışma arzusu içerisinde olan Milli Eğitim Bakanlığı bu alana yönelik önemli adımları da her geçen gün daha sağlam bir şekilde atmaya devam ediyor. Proje kapsamında yer alan içeriklerin öğretmenlere zamanında ulaşmasını ve bakış açılarının değişeceğini öngören bakanlığın bu konuda seviye atlatan hamleler yaptığını da söylemek çok zor değil. 40.000 okulun, 85.000’den fazla kullanıcının Türkiye’den kayıt yaptırdığı eTwinning projesi ilerleyen dönemlerde daha fazla haberlere ve eğitim içeriklerine de konu olacak gibi gözüküyor.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın hayata geçirmeyi başarmak üzere olduğu işbirliği anlaşmaları sayesinde platformun kullanıcı sayısında da gözle görülür bir artış yaşanacağı kesin.
Bugüne kadar yapılan çalıştaylar, proje anlatımları, içerik sağlayıcılarının bilgilendirmesi gibi aşamaları hızlı adımlar ile geçmeyi başaran Milli Eğitim Bakanlığı bu konuda en büyük görevin öğretmenlere düştüğünü de sürekli olarak dile getirmekten kaçınmıyor. Öğretmenlerin deneyimlerini paylaşacağı, e-içerikler ile beraber istedikleri dokümana kolayca ulaşabileceği ve kendilerini geliştirme noktasında oldukça önemli bir konumda bulunan eTwinning projesinin özel bir topluluk olduğunu da belirtmekte fayda var. Uluslararası olmasından ziyade iletişim yönünden bir hayli önemli içeriklere sahip olan eTwinning’in bundan sonraki dönemlere damga vurmasının olası olduğunu da görmek zor değil.

eTwinning Eğitimleri EBA’da Nerede

Dünya üzerinde yer alan ülkelerin teknoloji çağı ile beraber online platformlara daha çok rağbet göstermesinin yanında artık sosyal hayatta da teknolojik araç ve gereçlerin sıklıkla kullanılması dijital içeriklerin ön plana çıkmasını da oldukça kolaylaştırıyor. 2009’da katıldığımız eTwinning projesi için somut adımların bu denli gecikmesi önemli bir dezavantaj olarak görülse de sürecin bundan sonra biraz daha hızlanacağını ve hamlelerin peşi sıra geleceğini de söyleyebiliriz.

EBA eTwinning Öğretmen Eğitimleri

http://etwinningonline.eba.gov.tr/

Nitekim Milli Eğitim Bakanlığı EBA ve eTwinning içeriklerini aynı noktada buluşturmak için önemli bir adımı da arkasında bırakmış durumda. Bundan sonraki dönemde eTwinning içerisinde yer alan sayısız içeriğin EBA’da olacağının müjdesi yakın zaman önce verilmişti. Bu yönde olumlu hamleleri ve anlaşmaları yapmayı da başaran Milli Eğitim Bakanlığı kendine ait kaynakları da herkese açık bir platforma taşıyacak gibi.

Zira eTwinning içerisinde bulunan global içeriklerin artık Türkiye bazlı bir yapılanma olan EBA’nın kadrosunda bulunması da öğretmenlerin ve öğrencilerin yabancı dil konusunda kendilerini geliştirebilmesi açısından oldukça pozitif bir bildirim sağlıyor. eTwinning’de öğretmenlerin birbirleri ile iletişim anlamında deneyimlerini paylaşabildikleri kategoriler mevcut durumda bulunurken, bu sekmede yabancı insanlar ile interaktif bir diyalog halinde olmaları da kişisel gelişim yönünden de olumlu kıstasların başında geliyor.

eTwinning ve EBA

eTwinning’in akıllı tahta ve tabletler ile beraber pilot bölgelerde uygulanması ile başlayan ve olumlu adımlar ile beraber devam eden sürecin geldiği nokta şuan bir hayli önemli konumda yer alıyor. Hemen hemen her ülkeden öğretmenin buluştuğu ve eğitmenlerin üst düzey bilgilere sahip olduğu platformların ülkemizde yer alacak olması da öğrenciler için de öğretmenler için de bulunmaz bir nimet. EBA’nın popülerliğini ve bilinirliğini arttırma yönünde oldukça pozitif adımlar atmayı bugüne kadar başarmış konumda olan Milli Eğitim Bakanlığı bundan sonraki dönem için de projeleri hayata geçirme konusunda somut hamleleri ardı ardına yapıyor.

eTwinning içeriklerinin EBA’da yer alması ile birlikte eğitmenlerin de kendilerini geliştirdikçe daha kaliteli bir eğitim sistemine geçişin ilk adımları da atılmış olacak. Globalleşme ve teknolojinin bir arada kullanılması ile gelişmesi hedeflenen eğitim sisteminin hızla her kesime ulaşması da arzu edinilen amaçların başında geliyor. Binlerce kişinin aynı anda aktif konumda olmasını sağlayan iki projenin Türkiye’de beklentileri karşılayacağı aşikar olsa da eğitmenlere de bu konuda önemli rol biçilmiş durumda. Zira öğretmen bazlı olan eTwinning projesinin Türkiye’de efektif olarak kullanılmaya başlanması için biraz daha zamana ihtiyaç olsa da eğitmenlerin bu süreci hızlandırması da bakanlığın beklentilerinin başında geliyor.

eTwinning Webinarları

Kasım ayı içerisinde oluşturulan takvime de eklenen Webinerlar’ın ilki bugün gerçekleşecek! Online platform içerisinde sadece kullanıcı adı girerek erişebileceğiniz toplantılar ve seminerler için bilgisayar yada akıllı telefonunuzun olması da yeterli. İleride Öğretmen EBA Girişi ile de girilebilecek olan sisteme şimdilik bir kez kayıt olmak gerekiyor. İnteraktif bir eğitimin ilk adımları için tanıtım toplantılarının her sektör için önemli olduğunu belirtmekte fayda var ancak bu sistem eğitim sektöründe çok daha büyük bir öneme sahip. eTwinning’in yada EBA’nın ana sayfası içerisinden ilgili Webinarlar sekmesine ulaşabileceğinizi ve bu sekmeden online olarak misafir yada üye adı ile katılım sağlama imkanınız bulunuyor. EBA ve eTwinning projelerinin anlık gelişmelerinden haberdar olmak için de aynı sayfanın bildirim ayarlarını yapmanız yeterli olacaktır. Ancak biz gene de her Pazartesi günü Webinarların aktif olarak ajandalara eklendiğini de belirtelim.

Bugünkü EBA ve eTwinning Konusundaki Webinar adresi: https://eun2.adobeconnect.com/ma/

Örnek eTwinning Webinarı

 

Kasım Ayı eTwinning Online Seminerleri Takvimi (Webinar)

Kasım Ayı etwinning webinarları takvimi

1 Yorum

Add a Comment
  1. Webinarların saatleri akşam vakitlerine alınsa daha iyi izleriz. Saat 16.30’da okulda oluyoruz, programa katılamıyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eba-z.com MEB Fatih Projesi Eğitim Bilişim Ağı, www.eba.gov.tr adresinin tanıtımına katkıda bulunmak ve EBA girişi sağlamak amaçlı kurulmuştur. Kaynak olarak eba.gov.tr verilerinden yararlanılmıştır. EBA Giriş | Site Kullanım Şartları | Gizlilik Politikası | Künye | İletişim |

Sitemiz Hakkında Genel Bilgiler: Sitemizde kullanıcı deneyimi faydasına olması açısından google hizmetleri kullanılmaktadır.

Google'a EBA GİRİŞ yazarak da sitemize ulaşabilirsiniz.

Sitemiz Wordpress alt yapısı ile basit bir ara yüz ile çalışmaktadır.

Başlangıç sayfamıza dönüp EBA ile ilgili tüm bilgilere ulaşmak için Eba Kurs - Eba giriş bağlantısını kullanabilir ya da sayfanın sol üst köşesinden dönüş yapabilirsiniz..

Frontier Theme