EBA | Eğitim Bilişim Ağı - EBA Giriş

EBA Kurs | EBA Test | EBA Ders modülleri hakkında bilmedikleriniz

Edpuzzle

Edpuzzle sitesine Türkçe giriş

Eğitimde kullanımı artan Web 2.0 araçları arasında Edpuzzle da yer almaktadır. Öyle ki öğrenciler derse gelmeden önce ön öğrenmelerini kolayca gerçekleştirebilmektedir. Bu anlamda sahip olduğu içerik ve etkileşimli kullanıcı desteği ile her geçen gün büyüyen bir eğitim kaynağı haline gelmiştir.

Yapılandırmacı yaklaşıma uygun olarak ters-yüz sınıf sistemi (flipped classroom) ile ön plana çıkan edpuzzle ile öğrenciler ders konularını önceden inceleyebilir ve kendi hazırlıklarını gerçekleştirebilirler. Bilinen yöntemler içinde çeşitli akademik araştırmalarında tespit ettiği üzere ders bağlılığını olumlu yönde etkilemektedir. Ders bağlılığı; öğrencilerin derse katılımını, motivasyon seviyelerini ve okul dışında ders olan merakı ve ilgiyi gösteren bir gösterge ifadesi olarak tanımlanabilir. Yüksek seviyede ders bağlılığı için önemli bir araç olan Edpuzzle ile değerlendirme ve geri bildirim

Bilişsel, duyuşsal ve davranışsal olarak derse hazır olan öğrenciler ancak istenen ilgiyi gösterebilirler. Eğlenceli eğitsel etkinliklerden sınıf ve ders yönetimine, proje ve performans ödevlerinden sunumlara, dijital ölçme ve değerlendirme özelliklerine kadar birçok özelliği bünyesinde barındıran Edpuzzle platformu ile etkili ders anlatımları gerçekleştirebilirsiniz.

Edpuzzle ile yapılandırmacı yaklaşım eğitimi

Edpuzzle platformunun, motivasyon, davranış değişikliği, problem çözme ve geri bildirim gibi unsurları derse kattığı düşünülmektedir. Öğretim ortamlarında çok kullanılan ve ilgi gören Web 2.0 araçları arasında dijital değerlendirmeyi eğlenceli yollarla sunan, dolayısıyla sıkıcılıktan kurtaran pek çok seçenek de bulunmaktadır.

Peki Edpuzzle nedir?

Çeşitli konular hakkında bilgi edinebileceğiniz binlerce video içeriğine sahip çeşitli kanallardan (youtube, Khan Academy, ted talks vb.) beslenen ve etkileşimli video (soru-cevap, geribildirim) hazırlayıp dijital sınıf ortamı sunan faydalı bir eğitim pltformudur.

Edpuzzle nasıl kullanılır?

https://edpuzzle.com adresi üzerinden siteye erişildiğinde sağ üstte oturum aç butonu ile karşılaşırsınız. ’’Öğretmen’’ ve ’’Öğrenci ’’ rollerinden birini seçerek devam ettiğinizde eğer bir hesabınız varsa bilgilerinizi kullanarak sisteme girebilirsiniz. İsterseniz Google Mail (gmail) veya Facebook bağlantıları ile giriş yapabilirsiniz.

Giriş sağladığınızda karşınıza gelen ana ekranda arama (search), içeriğim (my content), sınıflarım (my classes) ve paylaş (share) menüleri ile karşılaşırız.

Arama (search) ile istediğiniz konu hakkında onlarca özel etkileşimli videosuna ulaşabilirsiniz.

İçeriğim (my content) ile oluşturduğunz videoları ve diğer videoları saklayabilirsiniz.

Sınıflarım (my classes) ile öğrencilerinizi çağrabilir, kendi katlımcı gruplarınızı oluşturabilirsiniz.

Paylaş (share) ile hazırladığınız videoları istediğiniz kişi ve platformlarla paylaşabilirsiniz.

 

Öğrenmeye olumlu katkısı olduğu düşünülen, öğrencilerin dikkatini çeken, memnun eden, eğlendiren, motive eden özellikleri ile Web 2.0 teknolojileri içinde yer alan Edpuzzle platformu eğitime olumlu katkılar sunmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eba-z.com MEB Fatih Projesi Eğitim Bilişim Ağı, www.eba.gov.tr adresinin tanıtımına katkıda bulunmak ve EBA girişi sağlamak amaçlı kurulmuştur. Kaynak olarak eba.gov.tr verilerinden yararlanılmıştır. EBA Giriş | Site Kullanım Şartları | Gizlilik Politikası | Künye | İletişim |

Sitemiz Hakkında Genel Bilgiler: Sitemizde kullanıcı deneyimi faydasına olması açısından google hizmetleri kullanılmaktadır.

Google'a EBA GİRİŞ yazarak da sitemize ulaşabilirsiniz.

Sitemiz Wordpress alt yapısı ile basit bir ara yüz ile çalışmaktadır.

Başlangıç sayfamıza dönüp EBA ile ilgili tüm bilgilere ulaşmak için Eba Kurs - Eba giriş bağlantısını kullanabilir ya da sayfanın sol üst köşesinden dönüş yapabilirsiniz..

Frontier Theme