EBA | Eğitim Bilişim Ağı - EBA Giriş

EBA Kurs | EBA Test | EBA Ders modülleri hakkında bilmedikleriniz

EDMODO

Web 2.0 teknolojileri içinde yer alan sosyal ağ araçları ile insanlar arasındaki bağlantı dijital ortama taşınmaktadır. Günümüzde yaklaşık 2 milyar insan Facebook sosyal ağı üzerinden etkileşim sağlamakta ve mevcut bilgi paylaşımını her an biraz daha artırmaktadır. Bu yaklaşım içinde eğitim alanına giren ve eğitime yönelik bir sosyal öğrenme aracı olarak kullanılan Edmodo öncü bir web uygulaması olarak karşımıza çıkmaktadır. Facebook alt yapısına benzer bir görüntü çizen Edmodo ile özellikle hedef kitle olarak öğrenciler ve öğretmenler seçilmiş ve sanal sınıf mantığı çerçevesinde içerik yönetim sistemi oluşturulmuştur.

EDMODO sitesine türkçe giriş
Güçlü bir öğrenme ortamı olarak ortaya çıkan Edmodo, aynı zamanda eğitim süreçlerinin değerlendirmesine de katkı sunmaktadır. Sistemin önemli bir özelliği de kullanım kolaylığıdır. Bu özelliği ile öğrenciler açısından hızlı bir uyum süreci gerçekleşmektedir. Geniş bir iletişim ağı içinde öğrenciler buluşurken, öğretmenler açısından da çok değerli katkılar sunulmaktadır. Bu katkıların en belirgini teknolojik gelişmeleri sonradan edinmiş veya zorunda kalmış eski kuşak öğretmenlerle, teknolojiyi iyi kullanan ve yönlendiren öğretmenlerin etkileşiminin sağlıyor olmasıdır. Bu önemli özellik benzer uygulamalar açısından Edmodo’yu bir adım öne çıkarmaktadır. Global çapta işbirliği sunan Edmodo, farklı coğrafyalarda yer alan öğretmenleri bir araya getirme konusunda olumlu katkılar sağlamaktadır.

EDMODO Nasıl Kullanılır


Öğretmenler ve öğrenciler arasında işbirliğini teşvik etmesi, proje ve grup çalışmalarını kolaylaştırması, Okul dışında da derse ilgili canlı tutması, ders içerik ve kaynaklarının paylaşılması ve kullanım kolaylığı Edmodo eğitim portalının avantajlarındandır.

Öğretmenler ödev takibini rahatlıkla yaparken, öğrencilerin gelişim sürecini izleyebiliyor ve çeşitli önerilerde bulunabiliyorlar. Bilgi paylaşımı, ödevlerin takibi, kolay quiz ve sınavlar uygulamaları ve anında geribildirim olanağı Edmodo sisteminin diğer artıları arasında yer almaktadır.

Sanal eğitim ortamı planlaması içinde;
Grup oluşturma: Öğretmen, öğrenci ve diğer katılımcıları dâhil edebildiğimiz grup işlemidir.
Not Yazma: Oluşturduğunuz gruplara anında ileti paylaşabileceğiniz bölümdür.
Kütüphane ve Sırt Çantası: Paylaşılan dosyaların klasör sisteminde tutulduğu arşiv bölümüdür.
Ödev: Verilen ödevlerinin tarih belirtilerek takip edildiği ve geri bildirimler verildiği bölümdür.
Quiz: Kendi sınavlarınızı (boşluk doldurma, çoktan seçmeli, doğru/yanlış, kısa cevap) hazırladığınız ve değerlendirmeleri görebildiğiniz bölümdür.
Anket: Belirli konularda tartışma ve fikir alış verişi yapılan anket bölümüdür.
Edmodo Planner: Çeşitli etkinlik ve görevlerin planlandığı bölümdür.
Uyarı: Çeşitli kısa ve önemli bildirimlerin yapıldığı bölümdür.
Duyurular: Portal üzerinden yapılan duyurular bölümüdür.
Rozetler (badges): Belirli görev ve seviyeler için öğrencilere ve katılımcılara verilen ödül (rozet) bölümüdür.
Uygulamalar: Edmodo bünyesinde yer alan eğitsel alanlara ait uygulama mağazası bölümüdür.

FATİH (Fırsatları Artırma Teknolojiyi İyileştirme Hareketi) projesi kapsamında ilkokul, ortaokul ve lise sınıflarına yerleştirilen etkileşimli tahtalar ve öğrencilere dağıtılan tabletler ile Edmodo kullanımı Türkiye genelinde hızla artmakta ve sevilerek kullanılmaya devam etmektedir. Dünya genelinde 80 Binden fazla okula ve 20 Milyondan fazla katılımcı hizmet veren Edmodo gün geçtikçe daha da büyümektedir.

EBA’da EDMODO Benzeri Özellikler

EDMODO sitesindeki kimi özellikler de EBA’da halihazırda çalışıyor. Öğretmenler kendi sınıflarını ve gruplarını oluşturup paylaşımda bulunabiliyorlar. Ödevlerini Sınıf ve gruplarım bölümünden gönderebilir kaynak paylaşımında bulunabilir mini anketler düzenleyebilirler. Aynı zamanda öğrenciler de arkadaşlarının yolladığı bir iletiyi beğenip paylaşabiliyor. Bu benzeri özellikleri EBA Öğretmen sayfamızda detaylı şekilde inceleyebilirsiniz.

İşte EBA’nın sosyal yönüne güzel bir örnek Pendik 50. Yıl Güzelyalı Ortaokulu Okul Temsilcisi seçimini EBA üzerinden gerçekleştirerek bu alanda bir ilk olarak yapılabilecekler konusunda ilham kaynağı olmaktadır.

İşte haberin kaynağı: https://pendik.meb.gov.tr/www/icerik_goruntule.php?KNO=948

 

Derslerinizi eğlenceli ve daha eğitsel hale getirecek diğer  WEB 2.0 Araçları

1 Yorum

Add a Comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eba-z.com MEB Fatih Projesi Eğitim Bilişim Ağı, www.eba.gov.tr adresinin tanıtımına katkıda bulunmak ve EBA girişi sağlamak amaçlı kurulmuştur. Kaynak olarak eba.gov.tr verilerinden yararlanılmıştır. EBA Giriş | Site Kullanım Şartları | Gizlilik Politikası | Künye | İletişim |

Sitemiz Hakkında Genel Bilgiler: Sitemizde kullanıcı deneyimi faydasına olması açısından google hizmetleri kullanılmaktadır.

Google'a EBA GİRİŞ yazarak da sitemize ulaşabilirsiniz.

Sitemiz Wordpress alt yapısı ile basit bir ara yüz ile çalışmaktadır.

Başlangıç sayfamıza dönüp EBA ile ilgili tüm bilgilere ulaşmak için Eba Kurs - Eba giriş bağlantısını kullanabilir ya da sayfanın sol üst köşesinden dönüş yapabilirsiniz..

Frontier Theme