EBA | Eğitim Bilişim Ağı - EBA Giriş

EBA Kurs | EBA Test | EBA Ders modülleri hakkında bilmedikleriniz

EBA’yı Doğru Kullanalım

EBA'dan faydalanalım.

Milli Eğitim Bakanlığının üzerinde sıklıkla durduğu ve öğrencilerin erişimine açtığı yeni projeler oldukça ilgi görmeye devam ediyor. Özellikle öğrencilerin teknoloji ile iç içe bir eğitim almasını sağlayan bakanlığın bu konuda yaptığı bilgilendirmeler de verimli bir düzeye gelmiş durumda.

Her sınıf için ayrı olarak düzenlenen ve öğrencilerin beğenisine sunulan bilgi deposu tadında olan içerikler interaktif bir eğitimin de kapılarını açmış konumda yer alıyor. Öğrencilerin ilgi alanlarına doğrudan temas eden ve kazanımlarını geliştirmeye yönelik olan projelerin devamının geleceğini tahmin etmek zor değil. Her öğrencinin farklı amaçlar için kullandığı internetin geniş bir yelpazesi olduğu düşünülünce bu projeleri nasıl yönlendirdiklerine de bakmak gerekiyor.

Özellikle küçük yaşlardan itibaren teknoloji dünyası ile tanışmak durumunda olan öğrencilerin farklı rotalar izlemesi de muhtemel gelişmelerden. Ancak ders çalışırken keyifli vakit geçirmeyi veya okullarda görülen derslere ek kaynak yaratma isteği MEB’in bu konuda taviz vermediği iki öge olarak ön plana çıkıyor.

Teknoloji ile tanışın.

Ortaya koyduğu yeni projeler ile beraber eğitimin kalitesini doğrudan arttıran bakanlığın farklı yönde çalışan bir denetim mekanizması da bulunuyor. Zira internetin geniş bir portal olduğundan ve bu geniş dünyanın nasıl kötü sonuçlara yol açabileceğini az çok hepimiz biliyoruz. Hal böyleyken küçük yaşlarda teknoloji ile eğitim almaya başlayan öğrencilerin durumlarını kontrol etmek de gerekiyor.

ZENGİN BİLGİ İÇERİKLERİ

Her daim farklı bir yapının içinde kendini bulmaya alışkın olan öğrenciler için bu yeni dünya içinden çıkılmaz bir hal alabilir. Kötü yazılımların, art niyetli insanların cirit attığı bir konumda yer alan teknoloji dünyası bu yönüyle tehlike arz ediyor. Ancak güvenliğin üst noktada tutulduğu ve eğitimin bütün materyallerini yansıtmayı başarmış olan EBA için bu söz konusun değil. Öğretmenler, ebeveynler ve öğrencilerin ortaklaşa bir platformda buluşmasını sağlayan EBA projesi teknolojinin bütün pozitif yönlerini ortaya çıkarmış durumda.

Özellikle öğrencilere yardımcı olma, sosyalleşme ve görsel materyaller ile derslerine katkıda bulunma gibi amaçları kendisine ilke edinen projeyi bir masa olarak da düşünebiliriz. Bu masanın sağlam bir şekilde durabilmesi için en az dört tane dayanıklı ayağa ihtiyacı olduğunu da biliyoruz.

Doğru yöntemlerle keşfedelim.

Tam da bu noktada devreye MEB’in ortaya koyduğu projeler geliyor. EBA platformu ile beraber masanın sağlamlığına sağlamlık katan bakanlığın bunun altını doldurması da oldukça verimli bir şekilde yapılmış durumda. Zira EBA içerisinde yer alan temel ögeler, bir bilgi deposunun da erişime açılmasına yardımcı olan faktörler arasında geliyor. Her yönüyle öğrencilere mükemmel bir eğitimi sunmayı başaran EBA’nın derinliklerine biraz daha inmiş olmamız gerekiyor.

Doğru bir kullanım şeklini muhakkak yansıtmış olması gereken projenin eksiklikleri tabi ki mevcut. Ancak bu zaaflarını kısa zaman içerisinde kapatmayı başaran projenin öğrencilere önemli katkılar da bulunduğunun da altını çizmek gerekiyor.

EBA’YI DOĞRU KULLANIYOR MUYUZ?

Peki EBA’yı nasıl doğru kullanabiliriz? EBA’dan daha verimli bir şekilde nasıl fayda sağlayabiliriz? EBA’nın her detayına gerçekten hakim miyiz? EBA sadece ders çalışma projesi midir? İşte bu soruların çoğunun cevabı EBA’nın aslında basit bir yazılım projesi olmadığını bizlere bir kez daha ispat etmiş olacak. Henüz bu platform ile yeni tanışmış öğrencilerin kafalarında oluşması muhtemel soru işaretleri de bir nebze olsun giderilmiş olacak.

Ön yargı her insan için bakış açısına doğrudan temas eder. Hal böyleyken MEB’in ortaya koyduğu projelere de ön yargılı bir şekilde yaklaşanlar olabilir. Ebeveynler için de, öğretmenler için de farklı farklı tanımlamaları sistemine dahil etmeyi başaran EBA’nın bu yönüyle yarattığı farklılık oldukça önemli.

Her yaşın teknolojisi.

Dünyanın hemen hemen her ülkesinde var olan eğitim sistemlerine farklı bir göz ile bakmayı başaran bakanlığın bu konuda attığı adımların oldukça sağlam olduğunu da söylemek gerekiyor. Zira EBA ile beraber ortaya çıkan bazı sorunların çözümleri de kısa zaman içerisinde yapılmış durumda. Sistemi doğru kullanmak, EBA ile doğru şekilde tanışmak, proje ile beraber gelen yenilikleri fark etmek oldukça önemli faktörler arasında yer alıyor.

Öğrencilerin veya öğretmenlerin yoğun ilgi gösterdiği sistem üzerine biraz daha düşünmek gerekebilir. Çünkü EBA daha önce de söylediğimiz basit bir yazılım aracı veya teknolojik eğitim portalı değil. Aslında sadece bunlardan ibaret değil. Temeli oluşturan en önemli iki öge şüphesiz ki eğitim ve teknoloji. Bu iki olguyu bir potada başarılı bir şekilde eritmek tahmin edilenden daha zor bir durum.

Teknolojinin ne denli sorunlara yol açabileceği ortada iken bir de işin içine insan için en önemli şeylerden biri olan eğitimi katmak ciddi cesaret isteyen bir adım. EBA’da bu şartlar itibarıyla kendisine önemli bir misyonu tanımlamış durumda. EBA’nın içerisinde yer alan her ayrıntı öğrencilerin erişimine açılmış konumda yer alıyor. Sistemin içerisinde aktif olarak dahil olduğunuz zaman yapmanız gerekenler her ne kadar basit gibi gözükse de bazı şeyleri dikkatli bir şekilde incelemek gerekiyor.

Nitekim EBA gibi kapsamlı bir projenin her noktasına hakim olabilmek özellikle küçük yaştaki öğrenciler için çok kolay bir seviyede yer almayabilir. Ancak merak ile irdelediğiniz her sekme size farklı bir dünyanın kapılarını açmaya da yetecek.

KAZANIM TESTLERİ

EBA içerisinde yer alan en önemli materyaller arasında şüphesiz kazanım testleri yer alıyor. Öğrencilerin edindikleri kazanımları hayat felsefelerine nasıl yansıtacağının doğrudan etmenlerinden birisi kazanım testlerini doğru anlayabilmek. Okullarda görülen derslere ek kaynak niteliğinde olan, sınavlara hazırlık anlamında önemli katkı sağlayan bu kazanım testleri öğrencilerin başarısına da doğrudan katkı sağlıyor.

Kazanımlar edinin.

Bu olumlu katkı ile beraber eğitimde kalitenin seviyesi yükselirken eş zamanlı olarak öğrencilerin de başarısı önemli ölçüde artmış oluyor. Aynı doğrultuda yer alan iki ekseni aynı zamanda yukarı doğru bir ivme ile büyütmek çoğu zaman mümkün olmayabilir. Ancak EBA’da böyle bir sorun mevcut değil.

Sunduğu kazanım testlerini müfredat programlarına paralel şekilde hazırlamayı başaran uzmanlar bu konuda öğrencilere oldukça yardımcı oluyorlar. Okulda aldığı eğitimin yanına bir artı puan olarak kazanım testlerini de eklemeyi başaran öğrenciler bu sayede başarı için gerekli somut adımları da atmış oluyorlar. Kazanım testlerini çözmenin ardından sizlere verilen ölçme sınavları da durumunuzu daha net bir şekilde ortaya koyacak türden.

DEĞERLENDİRME SINAVLARI

Kazanım testleri ile adım atılan sürecin kendi eksikliklerinizi giderme yolundaki en büyük yardımcısı da bilginizi değerlendirebileceğiniz sınavlar. Hemen hemen her öğrencinin sınavlara bakış açısının ne durumda olduğunu az çok tahmin edebiliyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı da bu durumun farkına varmış olacak ki daha kaygısız bir ortamda öğrencilerin kendilerini değerlendirmelerini arzu ediyor.

Kendinizi test edin.

Kazanım testlerinden edindiğiniz bilgiler, okullarda öğrendiğiniz konuların soru olarak karşılığı değerlendirme sınavları içerisinde yer alıyor. Bu değerlendirme sınavlarına alacağınız sonuçlar tabi ki sizin doğrudan eğitim hayatınızı etkilemiyor.

Ancak eksik noktalarınızı tespit etmek, zorluk yaşadığınız konuları anlamak açısından önemli bir yardımcı aktör olacaktır. Soru şekillerine aşina olma açısından da olumlu bir çalışma ortamı sunan değerlendirme sınavlarını dikkatli bir şekilde çözmeniz siz öğrencilerin yararına olacaktır.

EBA UYGULAMALARI

EBA projesinin öğrencilere sunduğu en önemli kazanımlardan birisi de eğlenceli ders çalışma programları. Stres, kaygı, üzüntü gibi ortamlardan biraz olsun uzaklaşmak her öğrencinin hak sahibi olduğu bir durum. Hal böyleyken bu denli geniş bir ders programını sunan EBA içerisinde bu tarz eğlenceli aktivitelerin olacağı bir sekmeyi de gözden kaçırmak olmaz.

Oyunlar ile eğlenin.

Uygulamaları ve oyunları ile beraber her yaştan öğrenciye hitap etmeyi başaran EBA portalının başarısının sırrı da burada yatıyor. Nitekim öğrencilerin sürekli olarak ders, sınav, soru üçgeninden biraz kurtulmak istediği zamanların olması gayet doğal. EBA ile beraber bu soruna da önemli bir çözümü ortaya koymuş olan MEB’in oyun anlayışı da oldukça üst seviyede yer alıyor. Türkçe, Matematik, Hayat Bilgisi dahil hemen hemen her derse ait farklı bir oyunun veya uygulamanın hazır durumda olduğu EBA farklılığını da bu yönüyle ortaya koymayı başarıyor.

İçerisinde oyun ve uygulamaların dersler ile alakalı eğlenceli aktiviteler olduğunun altını çizmek gerekiyor. Hal böyleyken öğrencilerin yarışmacı ruh kazanması, rekabet ortamına alışmaları gibi etmenler de EBA tarafından sağlanır konumda. Arkadaşları ile keyifli bir zaman geçirmenin yollarını yeni keşfeden öğrencilerin daha önlerinde uzun bir yol var. Zira özellikle son sınıflarda eğitim gören öğrencilerin bu oyunlar ile daha içli dışlı olduğunu söylemek gerekiyor.

Her yönüyle farklı.

Sizlere sunulmuş olan bu eğitici oyunların ne derece fayda sağladığını tekrar belirtmemize gerek yok, nitekim istatistiki bilgilere göre EBA içerisinde ziyaret edilen bölümlerin başında ‘Oyun ve Uygulamalar’ geliyor.

Eğitim ve teknolojiyi aynı anda öğrencilere sunmayı başaran ve interaktif bir öğrenimi de öğrencilere sunan EBA’nın incelenmesi gereken daha farklı birçok elementi var. Ses ve video modüllerinden oyunların puanlarına kadar, yabancı dil alternatiflerinden soru içeriklerine kadar farklı farklı her detayını tek bir sefer de anlatmak ise çok mümkün değil.

UZMANLARIN ELİ DEĞİYOR

Her öğrencinin merak ile yaklaştığı EBA portalının bu denli faydalarını olduğunu her geçen gün daha net bir şekilde öğreneceğiz. ODSGM’de yer alan uzmanlar tarafından hazırlanan içerikler, gönüllü uygulama geliştirici tarafından tasarlanan oyunlar ile beraber bambaşka bir hal alan EBA bundan sonraki dönem için de öğrencilerin en büyük yardımcı olmayı başaracak. Basit ve yalın anlatımları ile öğrencilerin anlayabileceği bir dili de benimsemiş olan projenin bir bilgi deposu şeklinde düzenlendiğini de söylemek gerekiyor.

Her dilden eğitim.

Durum böyleyken ortaya çıkan her ayrıntının da öğrencilerin seviyesine göre dizayn edildiğini belirtmek gerekiyor. Bu detayların ortaya konması ve öğrenciler ile buluşturulması da biraz sürece yayılması gereken bir durum. Dünya üzerinde birçok eğitim sistemi mevcut. Her eğitim sisteminin farklı temellerden oluştuğunu da biliyoruz. EBA ile beraber ortaya konan yeni dünya ise dünya üzerinde kendisine önemli bir yer bulacak projeler arasında.

EBA’nın faydalarını tam anlamıyla sağlamak, projenin detaylarından tam kazanım sağlamak öğrencilerin elinde olan bir olgu. Bu sistemi tamamen farklı amaçlar için kullananların da önüne güvenlik önlemlerinin çıktığını tekrar belirtelim. EBA ile yeni bir dünyaya merhaba diyen eğitimin her ögesi bu projeden mutlaka kendisine pay çıkarmalı. Çünkü sistem hem öğrencilere hem öğretmenlere hem de ebeveynlere önemli kazanımları bir arada sunuyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eba-z.com MEB Fatih Projesi Eğitim Bilişim Ağı, www.eba.gov.tr adresinin tanıtımına katkıda bulunmak ve EBA girişi sağlamak amaçlı kurulmuştur. Kaynak olarak eba.gov.tr verilerinden yararlanılmıştır. EBA Giriş | Site Kullanım Şartları | Gizlilik Politikası | Künye | İletişim |

Sitemiz Hakkında Genel Bilgiler: Sitemizde kullanıcı deneyimi faydasına olması açısından google hizmetleri kullanılmaktadır.

Google'a EBA GİRİŞ yazarak da sitemize ulaşabilirsiniz.

Sitemiz Wordpress alt yapısı ile basit bir ara yüz ile çalışmaktadır.

Başlangıç sayfamıza dönüp EBA ile ilgili tüm bilgilere ulaşmak için Eba Kurs - Eba giriş bağlantısını kullanabilir ya da sayfanın sol üst köşesinden dönüş yapabilirsiniz..

Frontier Theme