EBA | Eğitim Bilişim Ağı - EBA Giriş

EBA Kurs | EBA Test | EBA Ders modülleri hakkında bilmedikleriniz

EBAKOD Nasıl Alınır? Akıllı Tahtadan EBA KOD ile Giriş

EBAKOD ile Öğretmenler akıllı tahtaya daha güvenli giriş yapabilecekler.

Önceden TC kimlik numarası ve şifre ile giriş yapılıyordu. MEB kısa bir süre önce öğrenciler için E-Okul giriş yöntemi ile giriş yapabilmelerini sağlayan sistemi kurdu. Öğretmenler sadece MEBBİS şifreleri ile giriş yapıyorlardı. Bu durum Eğitim Bilişim Ağına sınıftaki akıllı tahtalardan girmek isteyen öğretmenlerin MEBBİS şiflerini tüm sınıf önünde girmelerine sebep oluyor güvenlik riski oluşturuyordu.

MEB, öğretmenlerin Akıllı tahtadan güvenli giriş yapabilmeleri için EBAKOD adında yeni bir sistemi aktif hale getirdi. Öğretmenler sınıfta akıllı tahtalara MEBBİS şifrelerini ve TC kimlik numaralarını yazmak zorunda kalmayacak. Sayfanın sonundaki bağlantıya tıklayarak ilgili sayfaya gidebilirsiniz.

EBAKOD NEDİR?

Öğretmenlerin AKILLI TAHTA‘dan EBA’ya giriş yapabilmelerini sağlayan 7 haneli bir koddur. Bu kod öğretmen akıllı tahtadan giriş yapmak istediği her seferde yeniden oluşturulur ve 15 dakika geçerlilik süresi vardır. Kodu oluşturmak için cep telefonunuza eba uygulamasına ya da cep telefonunuzdan Eğitim Bilişim Ağı sayfanıza girmeniz gerekmektedir.

EBAKOD NASIL ALINIR?

Öğretmen telefon yada tabletini kullanarak EBA’ya MEBBİS şifresi ile giriş yapar ve menüden kodu oluşturur. Size bir tek kullanımlık bir şifre üretecek. Bu şifre ile akıllı tahta üzerinde giriş sayfasında EBAKOD ile giriş yapabilirsiniz.

  1. Telefon ya da tabletinizden EBA’ya MEBBİS şifrenizi kullanarak giriş yapın. Profil resminize tıklayıp menüdeki EBAKOD oluştur’u seçin.EBAKOD Nasıl Oluşturulur
  2. Aşağıdaki resimdeki gibi bir kod oluşturulacaktır.EBAKOD Tek kullanımlık şifre
  3. Şimdi Akıllı Tahtadan EBA Giriş sayfasını açın. EBAKOD ile Giriş’i seçin.EBAKOD-ile-giris
  4. Almış olduğunuz şifreyi (EBAKOD’u) buraya yazarak giriş yapın.EBAKOD

EBA KOD Başkaları Tarafından Görülmesi Güvenli Midir?

Evet EBA KOD başkaları tarafından görülebilir. Herhangi bir güvenlik riski oluşturmaz. 15 dakika sonra siz bile aldığınız EBA KOD’u kullanamazsınız. Sadece EBA KOD‘u yazıp giriş yapmadan beklerseniz o sırada öğrenciler sizin hesabınızla giriş yapmaya çalışabilir. Buna dikkat edin yeterli.

Bankalar, e-okul, e-devlet, mebbis, eposta gibi kullanıcı adı ve şifre girerek oturum açtığımız sistemlerde güvenliği sağlamak kurumların olduğu kadar kişilerin de sorumluluğundadır. Bilmediğimiz bilgisayarlarda işlem yaparken mecbur değilsek şifre vb. bilgilerimizi girmeden oturum açmaya çalışmamız güvenliğimiz açısından fayda sağlayacaktır. SMS doğrulamaları, ya da bu tür şifre oluşturucu programlar ile asıl şifremizi vermeden sistemlere güvenli bir şekilde giriş yapabilirsiniz. Günümüzde bi çok site bu özelliği desteklemekte ancak kullanıcılar bilmediği için bu güvenlik önleminden faydalanamamaktadır.

EBAKOD almak için tıklayın.

3 Yorum

Add a Comment
  1. “bağlantınızı kontrol edin” hatası alıyorum . uygulama çalışmıyor. neden acaba?

  2. Eba çok eğlencelidir

  3. la oğlum ebaya giremiyem yardımcı olun lannnnnnnnnnnnnnnnn

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eba-z.com MEB Fatih Projesi Eğitim Bilişim Ağı, www.eba.gov.tr adresinin tanıtımına katkıda bulunmak ve EBA girişi sağlamak amaçlı kurulmuştur. Kaynak olarak eba.gov.tr verilerinden yararlanılmıştır. EBA Giriş | Site Kullanım Şartları | Gizlilik Politikası | Künye | İletişim |

Sitemiz Hakkında Genel Bilgiler: Sitemizde kullanıcı deneyimi faydasına olması açısından google hizmetleri kullanılmaktadır.

Google'a EBA GİRİŞ yazarak da sitemize ulaşabilirsiniz.

Sitemiz Wordpress alt yapısı ile basit bir ara yüz ile çalışmaktadır.

Başlangıç sayfamıza dönüp EBA ile ilgili tüm bilgilere ulaşmak için Eba Kurs - Eba giriş bağlantısını kullanabilir ya da sayfanın sol üst köşesinden dönüş yapabilirsiniz..

Frontier Theme