EBA | Eğitim Bilişim Ağı - EBA Giriş

EBA Kurs | EBA Test | EBA Ders modülleri hakkında bilmedikleriniz

EBA

EBA Nedir

Tüm öğrenci ve öğretmenlerin Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Fatih projesi kapsamında giriş yaptıkları zenginleştirilmiş ders içerikleri sunan bir sosyal eğitim platformudur. E-kitap, e-kurs, e-döküman, video gibi çeşitli modülleri ile ders içeriklerini bilgisayarınızdan ya da tabletinizden öğrenebilir kurs modülündeki kazanım testleri ile kendinizi değerlendirebilirsiniz. Eğiitm Bilişim Ağı sadece okulda akıllı tahtalarda ya da tabletlerde değil evde, dışarda kısacası her yerde ve her zaman tek tıkla (eba.gov.tr) yanınızda. Sınavlara çalışın, oyunlar oynayın ya da okul arkadaşlarınızın duvarına birşeyler yazın!

Uzak mekanların ulaşım sorununa çözüm olması, eğitimde fırsat eşitliği sağlaması, özürlülere ve çeşitli sebeplerle eğitim yapamamış veya yarıda bırakmış olanlara şans tanıması, yaşam seyrini bozmadan ekonomik zaman kullanımı yaratması, öğrencilerin tek başına eğitimi gerçekleştirmesine yardımcı olması, uzaktan eğitimin gelişimini ve cazibesini artırmaktadır. Birçok ülke uzaktan eğitim ile ilgili düzenlemeler yaparak hayata geçmesini sağlamıştır. Bunun yanı sıra teknolojik gelişme, bilginin hızla üretilmesi ve paylaşılması süreci “hayat boyu öğrenme” kavramını ortaya çıkarmıştır. Teknolojiye ulaşabilen herkes (7’den 70’e) öğrenmelerini ömür boyu sürdürmektedir. Uzaktan eğitim herkes için önemlidir, eğitimde fırsat eşitliğini sağlar; çocuklar, gençler, özürlüler, çalıştığı için okula gidemeyenler, coğrafi nedenlerden dolayı okula gidemeyenler, her konuda kendini geliştirmek isteyenler gibi herkes uzaktan eğitimden yararlanabilir.

EBA İle Öğrenciler Neler Yapabilirler

Öğrenciler etkileşimli ders içerikleri ile izleyerek, duyarak ve seçerek ders konularını çalışabilirler. Fizik, Kimya, Biyoloji gibi dersleri deney yaparak öğrenebilirler. Tarih, Coğrafya gibi derslerde ise görsel ve videolar ile dersin kalıcı bir şekilde öğrenilmesini sağlayabilirler. İngilizce derslerini daha eğlenceli bir hale getirip oyun oynarken İngilizce öğrenebilirler. Matematik ve Geometri gibi soyut derslerde ise somut örneklerle konuları daha rahat kavrayabilirler. Sınavlara hazırlanırken en güncel testleri görüntüleyip e-sınavlara katılabilirler. EBA Oyunları ile eğlenirken öğrenebilir.

E-Kurs Destekleme Yetiştirme Kursları

Ortaokul ve liselerde açılan Destekleme ve Yetiştirme Kursu başvuruları, e-KURS modülü üzerinden gerçekleştirildikten sonra, öğrenciler Kazanım ve Kavrama Testlerine ve elektronik deneme sınavlarına e-Kurs modülü üzerinden katılabilirler. Ayrıca öğrenciler, TEOG ve YKS sınavlarına EBA Kamp videoları ile hazırlanabilirler. Kurs başvuru zamanlarını sitemizden takip edebilir ya da okul idarenize sorabilirsiniz.

EBA Video

EBA Kitap; MEB ders kitaplarını ücretsiz olarak indirebilir, tabletinizden, mobil telefonunuzdan okuyabilirsiniz.

EBA Dergi; Sadece ders notları, testler değil. Eğitim ve eğlence amaçlı bilim teknik dergileri de bulunuyor.

EBA Ses ve Müzik; Modül içerisinde ders anlatımları dışında, edebi eserlerin sesli hali de bulunuyor.

EBA Ders Öğrencilerin video anlatımlı derslere, interaktif sınavlars erişip öğretmenlerinden gelen çalışmaları yaptıkları bölüm.

EBA Video Öğrenciler için önemli kaynaklar ve müfredatta yer alan tüm dersler, bu modülde mevcut

EBA Kamp YKS ve TEOG hazırlık videoları. Soru çözümleri

Okulistik Öğrenciler Eğitim Bilişim Ağı hesapları ile Okulistikten nasıl faydalanır?

Morpakampüs Morpakampüsten öğrenci girişi ile nasıl faydalanılır?

EBA ile Kodlama Öğrenin: Ortaokul bilişim ve yazılım dersinde kullanılan kodlama eğitimleri hakkına bilgi alın.

EBA İle Öğretmenler Neler Yapabilirler

Fatih projesiyle birçok yeni teknoloji ve kavram eğitim öğretim hayatına girmiş bulunmaktadır. VSınıf, LMS, Eba Ders gibi pek çok teknoloji öğrenci ve öğretmenler tarafından kullanılmaktadır. Öğretmenlerin teknolojinin imkanlarını kullanmalarını kolaylaştırır. Ödev takibi, öğrenciler ile iletişim ve etkileşimli içerik konularında öğretmene destek olur. EBA öğretmen sayfamızdan daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. Öğrencilerinizin izlemesini istediğiniz videoları ya da çözmesini istediğiniz testleri onlara gönderebilir ve sonrasında öğrencinin bu konuda ne kadar ilerlediğini görebilirsiniz. Performans değerlendirmelerinde öğrencinin ilerlemesini görebileceğiniz için size kolaylık sağlayacaktır.

E-öğrenimde eğitimin odağında bireyin bulunmasının da faydaları bulunmaktadır. Birey odaklı bir eğitim ile bireylerin sorumluluk anlayışı gelişmekte ve kişisel gelişim açısından olumlu sonuçlar elde edilmektedir.

MEB EBA LMS UZEM

EBA LMS Uzaktan Eğitimleri: Akıllı tahtaların kurulduğu ve kurulacağı okullarda öğretmenlerin Fatih projesi eğitimlerini tamamlamaları gerekiyor. Bu maksatla açılan LMS EBA sitesinin kullanımı. Sınavlar ve değerlendirme.

İçeriklerinin Hazırlanması

Mevcut içeriklerin yanı sıra öğretmenler de kendi alanlarında içerik oluşturabilirler. Çeşitli Materyaller, Sınavlar, İnteraktif konu anlatımları ve ders akışları oluşturabilirsiniz. İçerik oluşturmak için iki yöntem bulunur. Birincisi sistemin kendisi üzerinden iys.eba.gov.tr adresine giderek online olarak içerik hazırlama ikincisi ise Vitamin Fabrika programını bilgisayarınıza indirerek bilgisayarınızdan içerik hazırlayabilirsiniz. İçerik hazırlamada zorlanıyorsanız uzaktan hizmetiçi eğitimlere katılarak kendi içeriklerinizi nasıl geliştirebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

EBA Giriş Yöntemleri

Eğitim Bilişim Ağı, örgün ya da açıktan okuyan ya da özel okullardaki öğrencilere ve özelde ya da devlette çalışan öğretmenlere açıktır. Hepside sisteme giriş yaparak faydalanabilirler. Öğrencilere ödev gönderimi, öğrenciler ile kaynak paylaşımı, okulda sosyal kulüp çalışmaları ya da başka etkinlikler için grup oluşturma gibi işlemler için kullanılabilecek araçlar bulunmaktadır. Hangi öğrencilerin ödevlerinizi görüp ne kadar yaptığını, giriş yapan öğrencileri ve paylaşımlarını görebilirsiniz.

MEBBİS ile EBA Girişi

Öğretmenlerin kullandığı giriş yöntemidir. Ücretli öğretmenler veya MEBBİS şifresi olmayan tüm eğitimciler ilçe milli eğitim müdürlüklerine başvurarak MEBBİS şifresi alabilirler. Öğretmenlerin ne kadar süre kullanım yaptıkları sistem tarafından ölçülmektedir.

Mebbis ile Eba Girişi ve Morpa Kampüse Giriş

EBAKOD ile Giriş

Öğretmenlerin sınıf içerisinde akıllı tahtalardan giriş yaparken MEBBİS şifrelerini öğrencilerinin görmemeleri için oluşturulmuş giriş yöntemidir. Mobil telefonlarından giriş yaparak EBA KOD oluşturup akıllı tahtalardan giriş yapabilirler.

E-Okul Bilgileri İle Giriş

Tüm örgün eğitim öğrencilerinin (özel okullarda okuyan öğrenciler de dahil) giriş yaptıkları yöntemdir. TC Kimlik numaraları, sınıf numarası ve nüfus cüzdanı Seri /No ya da cilt no ile giriş yapabilirler. Bu bilgiler ile giriş yapamayan öğrenciler okul idarelerine başvurarak bilgilerini güncelletebilirler. Giriş bilgilerinizi diğer arkadaşlarınızla ve tanımadığınız insanlarla paylaşmayın.

Açık Lise Bilgileri İle Giriş

Açık Lise, Mesleki Açık Lise ve Açık Ortaokul öğrencilerinin kendi bilgileri ile giriş yaptıkları yöntemdir. TC kimlik numaraları ve şifreleri ile giriş yapabilirler. Kaçırdıkları derslerin videolarını izleyebilir. Konu anlatımları ve testleri kendi hızlarında çözerek zaman problemi olmadan çalışabilirler.

EBA Kurs Başvuruları

Her dönem E-Kurs başvuruları yenilenir. Destekleme ve Yetiştirme Kursu olarak da bilinen bu kurslara başvurular Eğitim Bilişim Ağı üzerinden yapılır. Kurslar ücretsiz olup devam zorunluluğu vardır. 1. dönem 2. dönem ve yaz dönemi olmak üzere üç dönem olarak açılırlar. Öğrenciler kendi okullarında kursa gidebilecekleri gibi kendi ilçelerinde açılan diğer kurslara da katılabilirler.

EBA Youtube Kanalımız

 

Soru ve Sorunlarınızı Aşağıdaki Yorum Kutucuğunu Kullanarak Bizlere Yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eba-z.com MEB Fatih Projesi Eğitim Bilişim Ağı, www.eba.gov.tr adresinin tanıtımına katkıda bulunmak ve EBA girişi sağlamak amaçlı kurulmuştur. Kaynak olarak eba.gov.tr verilerinden yararlanılmıştır. EBA Giriş | Site Kullanım Şartları | Gizlilik Politikası | Künye | İletişim |

Sitemiz Hakkında Genel Bilgiler: Sitemizde kullanıcı deneyimi faydasına olması açısından google hizmetleri kullanılmaktadır.

Google'a EBA GİRİŞ yazarak da sitemize ulaşabilirsiniz.

Sitemiz Wordpress alt yapısı ile basit bir ara yüz ile çalışmaktadır.

Başlangıç sayfamıza dönüp EBA ile ilgili tüm bilgilere ulaşmak için Eba Kurs - Eba giriş bağlantısını kullanabilir ya da sayfanın sol üst köşesinden dönüş yapabilirsiniz..

Frontier Theme