EBA | Eğitim Bilişim Ağı - EBA Giriş

EBA Kurs | EBA Test | EBA Ders modülleri hakkında bilmedikleriniz

EBA Video Arşivi

Eğitim Bilişim Ağı projesi kapsamında, sistemde yer alan ve en çok ilgi gören görsel materyaller olan videolar, çok sayıda insan tarafından kullanılmakta. Herkes tarafından ücretsiz olarak erişilebilen EBA video, içerisinde ders videolarından belgesellere kadar, çeşitli kategorilerde görsel materyal barındırmakta. Ders videoları da dahil olmak üzere, tüm içeriklerin herkese açık olması, sistemin her yaştan kullanıcı tarafından tercih edilmesine neden oluyor. MEB internet hatlarından da girilebilen sistem öğretmenlerin sınıf içi etkinliklerde akıllı tahta ile öğrencilere video seyrettirme olanağı da sunuyor.

EBA video içerisinde, özellikle öğrenciler için önemli kaynaklar yer almakta. Müfredatta yer alan tüm dersler, bu modülde mevcut. Hem ders anlatımları hem de soru çözümlerini içeren bu videolar, her seviyeden öğrenciye hitap ediyor. EBA ders modülündeki videolardan farklı olarak Lise ve ilkokul seviyeleri dışında, daha küçük yaştaki çocuklara uygun eğitici çizgi filmler de EBA video içerisinde mevcut.

EBA Video

EBA Video Nasıl Kullanılır?

Sistem, ücretsiz ve herkese açık. Eğitim Bilişim Ağı ana sayfasından, içerik başlığına tıklayarak, video bölümüne ulaşmanız mümkün. Burada yer alan “içerik ara” bölümü aracılığıyla aradığınız konuları kolayca bulabilirsiniz. Aynı şekilde, hemen yan tarafında bulunan menüleri kullanarak, aradığınız videonun süresini, kategorisi ve sıralama ölçütlerini belirlemeniz mümkün.

Sistem içerisinde ders videoları ve belgeseller harici, güncel olaylara dair materyaller de yer alıyor. Örneğin, EBA‘da yer alan 15 Temmuz ile ilgili videolar, hem öğrenciler hem de eğitimciler tarafından çeşitli sunumlarda sıklıkla kullanılıyor. Video arşivine eba öğrenci girişi ile girip ulaşabileceğiniz gibi, giriş yapmadan kullanma fırsatınız da var. Sistemde ayrıca yer alan genel kültür, yabancı dil, kişisel gelişim, aile ve rehberlik gibi konularda, her yaştan kullanıcının işine yarayacak bilgilere erişilebiliyor.

EBA Video Arama

Video arşivlerine, internet olan her yerden ulaşabileceğiniz gibi, içerikleri cihazınıza indirerek, internet olmadan da kullanma seçeneğiniz mevcut. Kullanımı oldukça basit olan video sisteminde, izlemek istediğiniz videonun üstüne tıklayarak, indirme işlemini yapacağınız alana ulaşabilirsiniz. Açılan pencerede, videoya ait açıklama ve etiketlerden sonra göreceğiniz “videoyu indir” butonuna basmanız yeterli. EBA video indirme işlemi otomatik olarak başlayacaktır.

MEB, her yaştan ve her lokasyondan insanın kullanabileceği, her alanda yardımcı olabilecek bir sistem meydana getirmiştir. EBA videoda yer alan ders anlatımları hem öğrenciler hem de eğitmenler için büyük avantaj. Sistemde yer alan içerikler, eğitimciler tarafından ders anlatımlarını zenginleştirmek ve daha verimli kılmak için kullanılırken, öğrenciler için konuları tekrar etme ve daha iyi öğrenme fırsatı sağlıyor. Sistemin en önemli özelliklerinden olan, isteyen herkes tarafından ulaşılabilirliği, özellikle kurslara katılma imkanı olmayan insanların, istedikleri konularda bilgi edinmesine ve diledikleri an konu üzerinde çalışabilmelerine olanak sağlamakta. Bu amaçla da EBA Kamp adındaki Video kanalından LYS ve YGS hazırlıkları ile ilgili videoları izleyip sınavlara hazırlanabilirsiniz.

EBA Video Paylaşımı

Sistem, diğer modüllerde olduğu gibi, kullanıcılar tarafından genişletilebiliyor. EBA video sisteminde de, istendiği takdirde öğretmenler tarafından video paylaşımı yapılabiliyor. Sisteme video eklemek için, öncelikle giriş yapmanız gerekli. Daha sonra “paylaşım” bölümüne ilerleyerek, hazırladığınız videoyu paylaşabilirsiniz. Elbette paylaşım için gerekli kurallara uymanız ve editör ekibinin onayından geçmeniz gerekiyor.

 

EBA Video Paylaş

Diğer kullanıcılarla paylaşımda bulunabilmek amacıyla eğitim amaçlı her türlü videoyu ekleyebilirsiniz.

EBA Video İlkeleri

 • Video içeriği ve uygunluk: Videolar, EBA Video yapısındaki kategorilere uygun nitelikte, eğitim içerikli olmalıdır. Videolar, tüm öğrenci, öğretmen ve eğitim paydaşlarının yararlanabileceği nitelikte olmalıdır.
 • Doğruluk: Videoda yer alan bilgilerin doğru olması gereklidir. Yanlış bilgi içeren videoların sorumluluğu gönderen kişiye aittir. Yanlışlık tespit edildiğinde yanlış bilgi içeren videolar siteden kaldırılır.
 • Özel hayat – Kişilik haklarına saygı: Kişilerin özel hayatlarını yansıtan, 3. şahısların kişilik haklarına saldırı niteliği taşıyan videolar yayınlanamaz.
 • Dil ve anlatıma uygunluk: Videolarda yer alan içeriğin,
  • Dili sade ve anlaşılır olmalıdır.
  • Yazılı ve sözlü bilgiler Türkçe dilbilgisi kurallarına uygun olmalıdır. (bkz: http://www.tdk.gov.tr)
 • Yasalara ve genel ahlaka uygunluk: Yayınlanan videolar anayasa ve yasalara aykırı unsurlar içeremez. Çocukların ruhsal ve fiziksel gelişimini olumsuz yönde etkileyecek hiçbir öğe yayınlanamaz.
 • Telif hakları: Telif hakkı üçüncü şahıslara ait olan videolar siteye gönderilmemelidir. Üçüncü kişiye ait eserlerin sitede paylaşılması halinde tüm sorumluluk eseri gönderen kişiye aittir.
 • Kullanım Şekli: Sitedeki video içerikleri sadece öğretmen ve öğrencilerin kullanımına yönelik olarak yayınlanmaktadır. Ticari amaçla kullanımı kanunen yasaktır. Kullananlar hakkında yasal işlem uygulanır.

Siteye gönderilen videoların amacı dışındaki her türlü kullanım durumunda, eser sahibi ile eseri amacı dışında kullanan kişi ya da kişiler arasındaki tüm hukuki ve cezai yaptırımlardan bizzat kullanıcılar sorumludur. Eğitim Bilişim Ağı bu konuda hiçbir sorumluluk kabul etmez.

EBA Video İçerisinde Bulunan Kaynaklar;

Türk Dili ve Edebiyatı, Dil ve Anlatım, Lise Matematik, Lise Geometri, Fizik, Kimya, Biyoloji, Coğrafya, Lise T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi, Tarih, Lise İngilizce, Lise Almanca, İhl Meslek Dersleri, Lise Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Lise Kuran-ı Kerim, Lise Arapça, Psikoloji, Mantık, Lise Seçmeli Proje, Lise Bilgi ve İletişim Teknolojileri, Ortaokul Türkçe, Ortaokul Matematik, Ortaokul Fen Bilimleri, Ortaokul Sosyal Bilgiler, Ortaokul Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Ortaokul İngilizce, Ortaokul T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Ortaokul Vatandaşlık ve Demokrasi, Ortaokul Teknoloji ve Tasarım, Ortaokul Bilişim Teknolojileri ve Yazılım, Ortaokul Müzik, Ortaokul Fransızca, Ortaokul Almanca, Zeka Oyunları, İlkokul Matematik, Ortak Sınav Soru ve Cevapları, İlkokul Türkçe, İlkokul Fen Bilimleri, İlkokul İngilizce, Hayat Bilgisi, İlkokul Sosyal Bilgiler, İlkokul Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, İlkokul Müzik, Beden Eğitimi, Özel Eğitim, Okul Öncesi, Khan Akademi, Hocalara Geldik Lys, Hocalara Geldik Ygs, Hocalara Geldik 101 Soru, Hocalara Geldik Ortak Sınav, Lys, Ygs, Üniversite Seçimim, Diksiyon ve Hitabet, Arapça, Hitabet ve Mes. Uyg., İslam Tarihi, Kelam, Siyer, Temel Dini Bilgiler, Hadis, Osmanlıca, eTwinning, Scientix, Seçmeli Ders Tanıtım, Tanıtım, Bir Bilene Sorun, Kodlama, Nasıl Yapılır?, Eğitim Teknolojileri Zirvesi, Autocad, Belgeseller, Belirli Gün ve Haftalar, Bilişim Teknolojileri, Büyüyen Adımlar, Çalışan Çocuklar, Deneyler, Deprem, EBA Genel, Elektrik / Elektronik Teknolojsi, GatesNotes, Gıda Teknolojisi, Girişimcilik, Giyim Üretim Teknolojileri, Güzellik ve Saç Bakm Hizmetleri, Haber, İspanyolca, Kişisel Gelişim, Kitap Tanıtım ve Okuma Kültürü, Kuran Öğreniyorum, Madde Bağımlılığı ile Mücadele, Matematik Köyü, Metal Teknolojisi, Motorlu Araçlar Teknolojisi, Müzik, Nostalji, Öğrenciler AByi Öğreniyor, Okulda ve Ailede Şiddetin Önlenmesi, Özel Yetenekli Çocuklar, Penceremde Umut, Pvc, Rehberlik, Resim, Sağlık, Sanat Tarihi, Satranç, Şiddete Hayır, Şiirler ve Şiir Dinletileri, Teknolojinin Doğru Kullanımı, Tesisat Teknolojisi, Tohum Otizm, Trafik Güvenliği, TÜBİTAK Projeleri, UZEM, Yaşam Boyu, Yiyecek İçecek Hizmetleri, 15 Temmuz Demokrasi Zaferi, Değerler Eğitimi, Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülleri, eTwinning Eğitimleri,

Sınıf İçi Etkinliklerde Yada Performans Proje Hazırlarken Kullanabileceğiniz Diğer Kaynaklar:

EBA Dergi EBA Kitap
EBA Video Arşivi EBA Radyo
EBA Ses ve Müzik Arşivi EBA Ders
EBA Görsel Arşivi EBA Kamp
EBA Döküman Arşivi Eğitim Bilişim Haber ve Duyurular

 

 

1 Yorum

Add a Comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eba-z.com MEB Fatih Projesi Eğitim Bilişim Ağı, www.eba.gov.tr adresinin tanıtımına katkıda bulunmak ve EBA girişi sağlamak amaçlı kurulmuştur. Kaynak olarak eba.gov.tr verilerinden yararlanılmıştır. EBA Giriş | Site Kullanım Şartları | Gizlilik Politikası | Künye | İletişim |

Sitemiz Hakkında Genel Bilgiler: Sitemizde kullanıcı deneyimi faydasına olması açısından google hizmetleri kullanılmaktadır.

Google'a EBA GİRİŞ yazarak da sitemize ulaşabilirsiniz.

Sitemiz Wordpress alt yapısı ile basit bir ara yüz ile çalışmaktadır.

Başlangıç sayfamıza dönüp EBA ile ilgili tüm bilgilere ulaşmak için Eba Kurs - Eba giriş bağlantısını kullanabilir ya da sayfanın sol üst köşesinden dönüş yapabilirsiniz..

Frontier Theme