EBA | Eğitim Bilişim Ağı - EBA Giriş

EBA Kurs | EBA Test | EBA Ders modülleri hakkında bilmedikleriniz

EBA ve İngilizce

Dil öğrenelim.

Yabancı dil öğrenmenin artık oldukça bilinen yöntemleri olduğunu herkes gibi biz de biliyoruz. Özellikle globalleşen dünyada küçük yaşlardan itibaren verilen yabancı dil eğitimi de oldukça önemli bir konumda yer alıyor.

Yabancı dil öğrenmenin kendine ait çeşitli zorlukları mevcut. Ancak bunu ders çalışarak veya eğlenceli yollar ile yapmak da öğrencilerin kendi hür iradeleri ile verebileceği bir karar. Nitekim EBA’nın çok yönlü bir portal olduğunu da her yönüyle tanıma şansımız olmaya devam ediyor. Her noktası ile öğrencilere benzersiz bir eğitim imkanı sunmayı başaran sistemin yabancı dile verdiği katkıda gözler önüne serilmiş durumda.

Nitekim EBA içerisinde yer alan deneme sınavları, oyunlar, kazanım testleri gibi birçok içerik de her yönüyle adeta bir bilgi deposu. İngilizce gibi artık evrensel bir dil olmuş olan olgu da öğrencilerin öğrenmesi gerekli olan bileşenlerin başında geliyor.

DÜNYA DEĞİŞMEYE DEVAM EDİYOR

Dünya üzerinde eğitime önem veren her ülkede öğrencilere küçük sınıflardan itibaren yabancı dil derslerinin verildiği düşünüldüğünde Türkiye’nin de bu yönde bir adım atması sürpriz karşılanmayacaktı. Milli Eğitim Bakanlığı da yabancı dil eğitimi konusunda somut adımları kararlılık ile atmaya devam ediyor.

Hem İngilizce hem Almanca dersleri temel noktalardan başlayarak öğrencilerin ders müfredatlarına eklenmiş durumda. Basit ve akıcı anlatımlar ile desteklenen yabancı dil dersleri her öğrencinin geleceği düşünülerek ortaya konan somut kazanımlardan sadece biri.

Yapısını tanımak önemli.

Öğrenen kesimin hayatın her alanında ihtiyaç duyacağı yabancı dil için EBA içerisinde de oldukça zengin içerikler mevcut. 2. Sınıftan başlayarak devam eden İngilizce ve Almanca dersleri hikayeler ve animasyonlar ile de süslenmiş durumda.

Teknolojik gelişmeleri itina ile takip eden Milli Eğitim Bakanlığı ortaya koyduğu EBA projesi ile yabancı dil konusunda da öğrencilerini destekler konumda yer alıyor. Evrenselleşen bir eğitim sisteminin en önemli gereksinimlerinden olan yabancı dil eğitimi öğrencilerin seviyelerine göre her içeriğe eklenmiş durumda.

EBA ile beraber öğrencilerin ders çalışma programlarında önemli bir rol oynayan teknoloji de yabancı dil derslerinin önemli bir bileşeni. Tam da bu noktada devreye girmeyi ilke edinmiş olan Milli Eğitim Bakanlığı oluşturduğu portal ile birlikte yabancı dil öğrenmeyi daha keyifli bir hale getirmeyi başarmış gözüküyor.

EBA’nın temel amacının ders çalışmaya farklı bir boyut getirmek olduğu düşünüldüğünde bunun yabancı dile uyarlanmasının sürpriz olmaması gerekiyor. Hem İngilizce hem de Almanca içerikleri öğrencileri ile buluşturan Milli Eğitim Bakanlığı yeni projeleri ile de sürekli güncellenen bir eğitimin kapılarını sonuna kadar açmış durumda.

YABANCI DİL KAZANIMDIR

Özellikle iki yabancı dil konusunda somut adımlar atmaya başlayan bakanlık öğrencilerine erken yaşlardan itibaren sorumluluk kazandırmanın da heyecanını yaşatıyor. Nitekim artık her eve girmeyi başaran internet ve teknolojik cihazlar da bu projelerin en önemli destekçisi konumunda. Teknolojiyi araç olarak kullanmanın faydalarını yabancı dile de yansıtmayı başaran bakanlığın bu hamlesi de takdir edilecek olgulardan biri.

Yabancı dil kazandırır.

Zira dünya üzerinde evrensel bir dil olan İngilizcenin temelden başlayarak öğrencilere sunulması son derece önemli bir faktör. Yurt dışında yaşamanın, eğitim görmenin ve çalışmanın artık oldukça kolay olduğu göz önüne alındığında küçük sınıflardan itibaren başlayan yabancı dil öğrenimi hayatın geri kalan yönü için de aktif role bürünmüş konumda yer alıyor.

İngilizce ve Almanca ders içerikleri konusunda önemli adımlar atmayı başaran Milli Eğitim Bakanlığı oluşturduğu EBA portalı ile beraber öğrencilere başka bir hayatın da var olduğunu sunuyor. Özellikle yabancı dil için ayrı bir proje düşünülmüş olması bu konuda ne kadar ciddi olunduğunun da göstergesi.

Sınıf bazlı İngilizce ve Almanca içeriklerini öğrencilerinin beğenisine sunulduğundan bahsetmiştik. http://yds.eba.gov.tr/ adresine girdiğinizde sınıfınıza göre yabancı dil kaynaklarından yararlanabilme imkanınız mevcut. Hikayeler ile desteklenen bu yabancı dil eğitiminin yanı sıra kendi kaynaklarını yaratabilmeniz de dil öğrenmenin önemli sorumluluklarından.

TEMELDEN BAŞLAYALIM

Küçük yaşlardan itibaren öğrencilere sunulan yabancı dil kaynakları ilerleyen dönemlerde de öğrencilerin yatkınlığına göre şekillenecek durumlardan sadece biri. Hal böyleyken EBA’nın yabancı dile yaklaşımını biraz daha detaylı olarak ele almak gerekiyor.

Temele inelim.

Çünkü öğrencilerin belki de gelecek yaşamlarında alacakları kararları, seçecekleri iş hayatlarını doğrudan etkileyen faktörlerden birinin yabancı dil olduğunu söylemek gerekiyor.

Yabancı dilin sadece bir tane ile sınırlı kalmaması da günümüz öğrencilerinin hayatlarına oldukça olumlu yansıyacak gelişmelerden biri olarak dikkat çekiyor. Hem İngilizce hem Almanca konusunda önemli hamleleri yapmayı başaran Milli Eğitim Bakanlığı içeriklerinin zenginliği ile de göz doldurmaya devam ediyor. Video ve ses modüllerinin yanı sıra çeşitli oyunlar ve uygulamalar ile desteklenmiş olan yabancı dil eğitimi şüphesiz gelişim kalitesini de bir seviye daha yukarı çıkartıyor.

Eğitimde kalitenin ne kadar önemli olduğunu her geçen gün vurgulamaya devam ediyoruz. Günümüzde gelişen teknolojik materyaller ve bilişimin geldiği nokta düşünüldüğünde kalitenin de doğru orantılı olarak artmaya başladığını görmezden gelmemiz mümkün değil. Bu devinimlere ayak uydurmayı başaran MEB’in de sunduğu her yenilik öğrencilerin gelişmesinde önemli rol oynuyor.

Dil yapısını keşfedelim.

Bakanlık ile beraber hareket eden çeşitli kurumların da bu konuda öğrencilere tam destek verdiğini bu noktada belirtmek gerekiyor. Burada altını çizmemiz gereken önemli bir nokta ise yabancı dil kaynaklarının küçük yaşlardan itibaren öğrencilere verilmeye başlanması.

Yani henüz 2. Sınıfa başlayan bir öğrenci ana dili dışında yeni bir dilin de temellerini kendi içinde atmaya başlıyor. EBA’nın çok yönlü bir proje olduğu düşünüldüğünde bunun normal bir gelişme olduğunu düşünebiliriz. Ancak zamane gençlerinin her şeyden çok çabuk sıkıldığı göz önüne alındığında EBA ile beraber gelen yeni eğitim araçlarının bu durumu ortadan kaldırmayı ilke edindiğini söylemek zor değil.

EBA İLE HER ŞEY MÜMKÜN

Hemen hemen her detayı ile öğrencilere kusursuz bir eğitim tekniği sağlayan sistemin avantajlarını daha önce defalarca kez belirtmiştik. Her yönüyle önemli detayları içeren portalın yenilikleri de eğitime farklı soluklar getirmeye devam edecek gibi gözüküyor.

Öğrencilik hayatının yanı sıra gerek üniversitede farklı bir eğitimin alınması gerek iş hayatında başka bir dünyanın var olması yabancı dili zorunlu kılan sebeplerin başında geliyor. Üniversite yaşamında edinilecek olanlar kazanımların temeli ise küçük yaşlarda atılmaya başlanıyor. Nihayetinde eğitimi bir bütün olarak ele aldığımız zaman bu eğitimin meyvelerini iş yaşamında toplayacağınız bir gerçek.

Program belirleyelim.

Okula adım attığınız andan itibaren başlayan bu sürecin ne kadar verimli olacağını sizin hamleleriniz belirleyecek. Hemen hemen her öğrencinin ders çalışma konusunda belirli sıkıntılar yaşadığını az çok tahmin edebiliyoruz. Bu ders çalışma safhalarına yeni bir soluk getirmek de yetkililerin görevleri arasında yer alıyor.

Sorulardan bunalan, testlerden bir an olsun nefes almak isteyen öğrencilerin her ihtiyacı EBA içerisinde karşılanabilecek düzeyde. Oyunlar ve uygulamalar sekmesi de, yabancı dil portalının gelişmesi de, çeşitli videoların eğlenceli içeriklere sahip olması da öğrencilerin toplam bir ders çalışma temposunu belirleyici nedenler arasında yer alıyor.

EBA’nın düzenlenen yapısında bulabileceğiniz her detayın sizi bir adım daha ileri götürmek için olduğunu unutmamak gerekiyor. Durum bu iken de bu sistemin faydalarını görmezden gelerek derslere konsantre olmak oldukça abes bir olay. Çünkü öğrencilerin ders çalışma sırasında yaşadığı bütün sorunlar düşünülmüş vaziyette.

EĞİTİMİN DESTEK AYAKLARINDAN BİRİ

Sadece ders çalışırken değil okul derslerinde sorun yaşayanlar için de benzer şeyler geçerli. Yukarıda bahsettiğimiz gibi hem oyunları hem farklı materyalleri ile beraber öğrencilerin erişimine açılan EBA sistemi bu yönüyle de fark yaratan projelerden.

Sanılandan kolay dil İngilizce.

Dünya üzerinde gelişmeye devam eden birçok materyalin eğitim ile birleşmesi gözden kaçırılmaması gereken bir hadise. Milli Eğitim Bakanlığı da attığı somut adımlar ile beraber hem eğitimin kalitesini arttırıyor hem de öğrencilerin bireysel gelişimini daha kolay bir hale getiriyor.

Yabancı dil konusunda da öğrencilerin sadece ders çalışarak bir şeylerin üstesinden gelebilmeleri oldukça zor. Farklı bir dilin yapısını anlamak, kelime dağarcığına sahip olmak aslında göründüğü kadar zor bir durum olmasa da çeşitli ön yargılar bunu mümkün kılabiliyor. İngilizce veya Almanca öğrenme konusunda istekli olan her bireyin yapabileceği farklı yöntemler de tabi ki mevcut.

FARKLI YÖNTEMLER DENEYİN

Bu dilleri öğrenebilmek için illa öğrenci de olmak gerekmiyor. Okullarını bitirmiş ve başarılı bir iş yaşamı olan insanların da yabancı dile gereksinim duyduğunu biliyoruz. Farklı metodları da ele alan bir dil öğrenimi de mümkün kılınmış durumda. Bireysel çabalarınız ile beraber yabancı dilin farklılıklarını da bünyenize katmanız sanılandan daha kolay.

Burada yer alan konuya bakıldığında İngilizce veya başka bir dilin kazanımlarını kolay bir şekilde edinebiliyorsunuz. Görüldüğü gibi EBA’ya ek olarak dinleyeceğiniz yabancı şarkılar, izleyeceğiniz filmler veya okuyacağınız kitaplar da size dil öğrenimi konusunda yardımcı olacak kaynakları barındırıyor. Sadece yetkili isimlerden bir şeyler bekleyerek kazanım elde etmeniz bir hayli uzun bir süreç alabilir.

Çalışmalarınızı basitleştirin.

Dolayısıyla burada devreye girmesi gereken tek şey bireysel çalışmalarınız olacaktır. Bu bireysel ve genel yöntemler birleştiğinde zaten kendi gelişiminizi de gözle görülür bir şekilde hissedebiliyorsunuz. EBA oldukça önemli bir proje ve sistem. Bütünüyle ele alındığında bu platform içerisinde yer alan her detayın öğrencilere yeni bir kazanımı zerk etmek olduğunu da unutmamak gerekiyor.

Her öğrencinin kendisinden sorumlu olduğu ve kişisel gelişimini belirlediği bir bilgi deposu olan EBA ile yabancı dil öğrenmek de oldukça kolay. Siz öğrenciler de küçük yaşlardan itibaren velileriniz ile birlikte çözeceğiniz soruların keyfini çıkarabilirsiniz.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi yabancı dil sayfasında yer alan çoğu içeriğin görsel zekaya hitap ettiğini de tekrar belirtmek gerekiyor. Bu sayede öğrencilerin ilgi odakları da farklı bir yönden ele alınabiliyor. İngilizce veya Almanca öğrenmenin keyfine vardığınız zaman farklı bir dünyanın kapılarını açmaya da başlıyorsunuz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eba-z.com MEB Fatih Projesi Eğitim Bilişim Ağı, www.eba.gov.tr adresinin tanıtımına katkıda bulunmak ve EBA girişi sağlamak amaçlı kurulmuştur. Kaynak olarak eba.gov.tr verilerinden yararlanılmıştır. EBA Giriş | Site Kullanım Şartları | Gizlilik Politikası | Künye | İletişim |

Sitemiz Hakkında Genel Bilgiler: Sitemizde kullanıcı deneyimi faydasına olması açısından google hizmetleri kullanılmaktadır.

Google'a EBA GİRİŞ yazarak da sitemize ulaşabilirsiniz.

Sitemiz Wordpress alt yapısı ile basit bir ara yüz ile çalışmaktadır.

Başlangıç sayfamıza dönüp EBA ile ilgili tüm bilgilere ulaşmak için Eba Kurs - Eba giriş bağlantısını kullanabilir ya da sayfanın sol üst köşesinden dönüş yapabilirsiniz..

Frontier Theme