EBA | Eğitim Bilişim Ağı - EBA Giriş

EBA Kurs | EBA Test | EBA Ders modülleri hakkında bilmedikleriniz

EBA UZEM

Fatih projesi kapsamında hazırlanan, öğrenciler için olduğu kadar öğretmenler için de oldukça faydalı olan Eğitim Bilişim Ağı, eğitimcilerin mesleki hayatlarında, işlerine yarayabilecek çok çeşitli alanlarda destek sağlıyor. Eğitimde fırsat eşitliğini hedefleyen Eba, bunu öğrenciler için sağlarken, öğretmenleri de unutmuyor. Türkiye’nin her yerindeki öğretmenlere ulaşabilen Eba Uzem Uzaktan eğitim sitesi ile internet erişiminin olduğu her noktada, mesleki eğitimlere ulaşılmasını olanaklı kılıyor.

 

Öğretmenler, Eba Uzem sistemi üzerinde yer alan tüm içeriklere, internet bağlantısının olduğu her noktadan ulaşabiliyor. Bir diğer adıyla LMS EBA olarak bilinen Uzem modülü, her geçen gün genişleyen bir havuza sahip. Eba LMS sisteminde yer alan bu içeriklerin bir bölümü tamamen herkesin erişimine açık olarak yer almakta. Herhangi bir kayıt gerektirmeden, Eba’nın internet sitesi üzerinden ulaşılabilen bu videolar, çeşitli alanlarda öğretmenlere ve ilgi gösteren herkese katkı sağlıyor.

 

UZEM Giriş

LMS içerisinde yer alan videolar, genel olarak öğretmenlerin kişisel gelişimine yönelik içeriklere sahip. Kültürel olarak katkı sağladığı kadar, eğitimci olarak işlerini daha iyi yapmalarını sağlayacak bu içeriklere kolayca erişilebilmekte. Genel kültür ağırlıklı söyleşilerin de sıkça görüldüğü sistemde, aynı zamanda ders müfredatlarının tanıtıldığı programlar da yer alıyor. Bu programlar ve söyleşiler, profesyonel olarak hazırlanıp, Eba sistem editörleri tarafından yayına alınıyor.

Eba LMS sistemi, mesleki eğitim için sağladığı katkı haricinde, hızlı okuma ve bunun gibi pek çok farklı alanda da eğitim videolar yayınlamakta. Hızlı okuma gibi eğitimlerin herkese açık olarak yayınlanması, bu modülün sadece eğitimciler için değil, sivil vatandaşlar için de yararlı bir hale gelmesini sağlamakta. Bu videolar, yine Eba editörleri tarafından hazırlanarak sisteme yükleniyor. Diğer Eba modüllerinden farklı olarak, Uzem içeriklerine öğretmenlerin veya öğrencilerin katkı yapması mümkün değil. Sistem, tamamen öğretmenlerin gelişimine yönelik olarak, uzmanlar tarafından hazırlanıyor. Alanında uzman olan akademisyenlerin yönettiği içeriklerde her zaman en yüksek verim hedeflenmekte.

 

Eba Uzem, içerisinde bulundurduğu rehberlik ve öğrenci tanıma eğitimleri sayesinde, öğretmenlerin sınıfları ile kolayca iletişim kurabilmesini sağlıyor. Akademisyenler tarafından hazırlanan eğitim videoları, öğretmenlerin zorlandıkları noktalarda başvurabilecekleri referans içerikler konumunda. Hassas alanlarda çok daha doğru adımların atılmasını sağlayan eğitimler, eğitimcileri çok daha profesyonel hale getirmekte. Sürekli olarak öğretmenlerin kendini geliştirmesine teşvik eden bu modül, sık olarak güncelleniyor. Yeni interaktif eğitim teknolojilerinin tanıtım ve kullanım rehberlerinden, uzmanlarla yapılan sohbetlere kadar, eğitimcilerin ihtiyaç duyabileceği her türlü içerik Eba LMS’de yer alıyor. Bunun için öncelikle EBA Girişi yapılması gerekiyor.

Tüm bu içeriklere ek olarak, bazı yazarların davet edildiği programları canlı olarak ekrana getiren Eba Uzem, eğitimcilerin ufkunu genişleterek, çevrelerini farklı pencerelerden görmesini sağlamakta. Bu sayede daha yaratıcı olan öğretmenler ve idareciler, sadece Türkiye’de değil, tüm Avrupa’da yankı uyandırabilecek projelere imza atabiliyor. Sistemde, ilkokuldan liseye kadar, tüm kademelerde eğitim veren öğretmenlere hitap edecek içerikler mevcut.

Eski EBA UZEM Video Arşivi

Sistem, yalnızca bğitim videolarından oluşmuyor, bunlara ek olarak önemli eğitimciler ve bürokratlar tarafından yapılan, eğitimcileri ve idarecileri hedefleyen canlı yayınları da ekrana getiren Uzem sistemi, oldukça kapsamlı bir alanda faaliyet göstermekte. Eğitim amaçlı yapılan canlı yayınlarda öğretmenlerin aklına takılan çok sayıda soruya cevap veriliyor. Örneğin, sistem içerisinde Eski Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın ve müşteşar Yusuf Tekin’in öğretmenlere yönelik hitapları ve tavsiyeleri yer almakta. Bu canlı yayınlar, yayın bitiminden sonra, sürekli ulaşılabilecek şekilde Eba Uzem sistemine dahil ediliyor. http://www.eba.gov.tr/video/uzem?&channel=94 adresinden tüm videolara ulaşabilirsiniz.

Sistemde, herkese açık videoların dışında, eğitimcilere ve idarecilere özel içerikler de bulunuyor. LMS sistemi üzerinden erişilebilen bu içerikler, MEBBİS bilgileri ile giriş yapıldığı zaman görülebilmekte. Eğitim programlarından farklı etkinliklere kadar, çok sayıda alternatife kayıt yaptırabileceğiniz bu bölüm, eğitimciler için çok ciddi katkı sağlıyor.

 

Uzem sisteminin herkese açık olan kısmına, Eba Video modülünden ulaşabilirsiniz. Modüle girdiğiniz zaman, kategorilerin yer aldığı açılır menüden “Uzem” sekmesini seçmeniz yeterli. Daha sonra, karşınıza çıkacak olan videoları izleyebilir, üzerine tıklayarak ayrıntılı açıklamaları görebilir, yorum yapabilir ve bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Fatih projesi kapsamında eğitimcilere yönelik hazırlanan içerikleri görebileceğiniz gibi, özel olarak düzenlenen uzaktan eğitim kurslarına da buradan kayıt olabilirsiniz. Eğitimciler ve idareciler için olan uzaktan eğitim faaliyetleri yine EBA LMS sistemi üzerinden gerçekleştiriliyor.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eba-z.com MEB Fatih Projesi Eğitim Bilişim Ağı, www.eba.gov.tr adresinin tanıtımına katkıda bulunmak ve EBA girişi sağlamak amaçlı kurulmuştur. Kaynak olarak eba.gov.tr verilerinden yararlanılmıştır. EBA Giriş | Site Kullanım Şartları | Gizlilik Politikası | Künye | İletişim |

Sitemiz Hakkında Genel Bilgiler: Sitemizde kullanıcı deneyimi faydasına olması açısından google hizmetleri kullanılmaktadır.

Google'a EBA GİRİŞ yazarak da sitemize ulaşabilirsiniz.

Sitemiz Wordpress alt yapısı ile basit bir ara yüz ile çalışmaktadır.

Başlangıç sayfamıza dönüp EBA ile ilgili tüm bilgilere ulaşmak için Eba Kurs - Eba giriş bağlantısını kullanabilir ya da sayfanın sol üst köşesinden dönüş yapabilirsiniz..

Frontier Theme