EBA | Eğitim Bilişim Ağı - EBA Giriş

EBA Kurs | EBA Test | EBA Ders modülleri hakkında bilmedikleriniz

EBA Üye Olma Öğrenci ve Öğretmen Kaydı nasıl Yapılır?

MEB Eğitim Bilişim Ağı projesi, eğitimde fırsat ve eşitlik sağlanması için herkes tarafından ücretsiz olarak kullanılabiliyor. Öğrenci olmayan vatandaşların da ücretsiz olarak erişebildiği EBA platformunda, özellikle öğrencilerin işine yarayabilecek ve öğretmenler tarafından hazırlanan ders notları gibi paylaşımların yapıldığı kapalı bir bölüm de bulunuyor.

Eğitim Bilişim Ağı materyallerine (Kitap, Dergi, Video, Ses ve Müzik, Oyunlar vb.) tamamen ücretsiz olarak erişmek mümkün. Bu materyallere erişmek için herhangi bir üyelik veya giriş yapmak gerekmese de, öğrencilerin ve öğretmenlerin Eba sistemine üye olmasını gerektiren bölümler mevcut. Bu bölümler içerisinde, ders notları başta olmak üzere, öğretmenler tarafından hazırlanan projeler, ödevler ve eğitim alınan sınıfa özel olan materyallere ulaşmak mümkün.

EBA İçerikleri

EBA ÜYE OLMA VE KAYIT ÜCRETSİZ

Eğitim Bilişim Ağına üye olmak tamamen ücretsiz. MEB’e bağlı eğitim kurumlarında, ister açık öğretim isterseniz örgün eğitim dahilinde olun, ücretsiz olarak Eba’ya üye olabilirsiniz. Materyallerin büyük bir bölümü üyelik gerektirmediği gibi, sisteme üye olmak için de özel bir çaba sarf etmeniz gerekmiyor.

Sisteme üye olmak fazlasıyla kolay. Herkes tarafından erişilmesi hedeflenen ve teknik yeterliliği en az düzeyde tutarak, kullanışlı olması ön planda tutulan platformda, üyelik işleri de aynı doğrultuda tasarlanmış.

Eba’ya üye olmak isteyen öğrencilerin özel olarak yapması gereken bir şey mevcut değil. Eğitim Bilişim Ağı tamamen öğrencilere yönelik hazırlandığı için, gerekli işlemler de okul idareleri tarafından gerçekleştiriliyor. Kayıt için yapmanız gereken tek şey, okul idarenize başvurarak üyelik bilgilerinizi almak. Üyelik bilgileri, tamamen idarenin kontrolü ile hazırlanarak öğrenciye verilmekte.

Öğrenci bilgilerine ulaşan sistem, her öğrenciye otomatik olarak giriş bilgilerini atamakta. Öğrencilerin, üye olmak için başka birşey yapmasına gerek yok ancak eba girişte sorun yaşayan öğrenciler okul idaresi idaresine bu konuda başvurabilir.

Örgün eğitim dışında, açık öğretim ile eğitim alan öğrencilerin de benzer bir süreçten geçmesi gerekmekte. Sisteme kaydolmak isteyen açık öğretim öğrencileri, açık öğretime kayıt yaptırdıkları esnada, kayıt görevlilerinden giriş bilgilerini öğrenebilirler.

Öğrencilere herhangi bir ekstra külfeti olmayan Eba kaydı, çoğunlukla birkaç adımda tamamlanabiliyor. Öğretmenler, kendi şifrelerini kullanarak, öğrencilerini sisteme dahil ettikten hemen sonra, siteyi kullanmaya başlanabiliyor.

Öğrenciler, sisteme ilk kez giriş yaptıkları anda karşılarına çıkacak kişisel bilgilerini doldurması gerekebilir. Kolayca tamamlayabileceğiniz bu adımdan sonra, sistemi tam olarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Buna ek olarak, zaman zaman sistem üzerinden çeşitli anketler doldurmanız istenebilir. Bu anketler, sistemden ne kadar memnun olduğunuz hakkında bilgi edinmek amacıyla uygulanabiliyor.

Eğitim Bilişim Ağı, öğrenciler ve öğretmenler için eşsiz bir katkı sağlamakta. Hem okul eğitimi açısından hem de kişisel gelişime katkı sağlayan içerikleri ile her yaş grubuna katkı sağlıyor. Eba’ya üye olmanın veya kullanmanın tamamen ücretsiz olması da, sistemi cazip hale getiriyor.

EBA ÜYELİK SİSTEMİ DEĞİŞTİ

Eskiden Öğrenciler, Eba’ya kayıt olma işlemini tamamladıktan sonra, direk olarak öğretmen tarafından verilen şifre ve Tc kimlik numaraları ile sisteme giriş yapabiliyordu. Bunun haricinde, sistemde yapılacak tüm prosedürler, öğretmenler ve idareciler tarafından gerçekleştiriliyordu ancak şimdiki sistemde öğrenciler kendi kimlik bilgileri ile sisteme giriş yapabiliyorlar.

Eskiden Eba’da, öğretmenlerin öğrencileri kaydederken yapmaları gereken işlem biraz daha farklıydı. Öğretmenler, kendilerine ait şifre ve bilgiler ile sisteme dahil olduktan sonra, birkaç adımda öğrencilerini sisteme dahil ederek, üyelik işlemlerini tamamlayabiliyordı şimdi ise tüm öğrenciler otomatik olarak sisteme kaydediliyor.

Eskiden işlemler şu şekilde yapılıyordu; öğretmene ait şifre ve kullanıcı adı ile siteme bağlanılması. Öğretmen, giriş yaptıktan sonra, sistemde yer alan profillerinden, “öğrenci şifre” bölümüne erişmeli. Bu kısımda karşınıza çıkacak olan “şifre atama” sayfası üzerinden, öğrencinizin TC kimlik numarasını ve vermek istediğiniz şifreyi girdikten sonra “tamam” butonuna tıklamanız yeterli. Öğrenciye ileteceğiniz bilgiler doğrultusunda, sistemi kullanmaya hemen başlayabilir.

Sitede gerçekleştirilen tüm işlemler oldukça basit. Sistemde her adım, kullanıcıyı bilgilendirerek gerçekleşmekte. Herkes tarafından rahatlıkla kullanılabilecek bu sistem, detaylı bir teknik bilgi gerektirmemekte.

Öğretmenlerin kendilerini baba’ya kaydetmesi için herhangi bir işlem gerçekleştirmesi gerekmiyor. Sistem, tüm öğretmenlere otomatik olarak şifre ve giriş kodu oluşturuyor. Sisteme girmek için, size iletilen şifrenizi ve giriş bilgilerinizi kullanmanız yeterli. Öğretmenlerin Eba’ya girmekte problem yaşaması veya bir şifreye sahip olmaması durumunda, idareciler ile iletişime geçmesi gerekmekte.

Eba sistemine kaydolduktan hemen sonra kullanmaya başlayabilirsiniz. İster giriş yaparak, ister giriş yapmadan eğitim dokümanlarına ve Video gibi görsel materyallerin bulunduğu bölümlere kolayca erişme imkanınız var. Bunun haricinde, üyelik gerektiren bölümlere giriş yapmak için, Eba giriş sayfasına gelerek, size verilen şifre ve Tc kimlik numaranızı belirtilen hanelere yazmanız gerekli.

eba ders kullanimiEba’ya giriş yaptıktan sonra, kolayca istediğiniz her işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Sadece giriş yapanlara özel olarak hazırlanmış materyaller ve not paylaşımlarını görebilir, aynı zamanda herkese açık olan içeriklere yorum yapabilirsiniz. Eba’da yorum yapmak için üye olmanız gerekirken, indirme yapmanız için herhangi bir üyeliğe ihtiyacınız bulunmuyor.

Tüm aşamaları oldukça kolay tamamlanan Eba üyeliği, öğretmenler ve öğrenciler için çok basit. Öğretmenler, sisteme otomatik olarak dahil edildiği gibi, öğrenciler de öğretmenleri tarafından kaydediliyor. Sitenin genel kullanımı gibi, kayıt işlemi de aynı kolaylıkta tamamlanıyor.

wba sistemi, eğitimde fırsat eşitliği konusunda oldukça iddialı. Herkese açık olan bu sistemde, tüm materyallere ücretsiz olarak ulaşabilmeniz sayesinde özel bir ihtiyacınız olmaması halinde kayıt olmanıza gerek duyulmuyor. Öğrenci olmayan vatandaşların üye olmadan her yere ulaşabildiği sistemde, üyelik gerektiren kısımlar yalnızca öğrencileri ilgilendirmekte.

Eba üyeliğinizi tamamladıktan sonra, öğretmenler tarafından sınıfları veya öğrencileri ile paylaşılan özel notlara, sınıf listelerine ve yapılan projeler gibi farklı konular ile alakalı materyallere ulaşabilirsiniz.

Eba’ya üye olmak tamamen ücretsiz olsa da, belli şartları bulunuyor. Normal vatandaşların üye olması mümkün değil. Kayıt işlemi tamamen Milli Eğitim tarafından gerçekleştiriliyor. Öğrenci olmayanların Eba’ya kayıt olma işlemi mantıksız olduğu gibi, sistemden yararlanmak için herhangi bir kayıt ekranı bulunmuyor.
Milyonlarca öğrenci tarafından aktif olarak kullanılan Eba’nın kayıt sistemi otomatik olarak gerçekleşiyor. Öğretmenler için otomatik olarak gerçekleşen sistem de artık öğrenciler de Eba’ya otomatik olarak kaydoluyor.

EBA İçerikleri

Eba’ya kayıt olmak isteyen öğrencinin, öğretmenine sadece Tc kimlik numarasını iletmesi yeterli. Öğretmenler, istedikleri şifreyi belirleyerek, öğrencinin Tc kimlik numarasını girerek, sisteme kaydını tamamlıyor. Elbette, sistemin her noktasında olduğu için, kayıt aşaması da tamamen ücretsiz.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yönetilen bu projede, kayıt olduktan sonra yapılması gereken herhangi bir ek adım yok. Yaklaşık 5 dakikada tamamlanan kayıt işleminden sonra, şifreniz ve Tc kimlik numaranız veya e-okul bilgileriniz ile Eba’ya üye girişi yapabilirsiniz.

Eba’ya üye girişi yapmak için, sisteme ait giriş sayfasına eriştikten sonra, size uygun olan seçeneği belirlemeniz gerekiyor. İster Tc kimlik numaranız, isterseniz e-okul bilgileriniz ile üye girişi yapmanız mümkün.

EBA GİRİŞ İÇİN TIKLAYIN

Giriş yaptıktan sonra, ihtiyaç duyduğunuz tüm materyallere ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda, sayfanın sağ üst kısmında bulunan isminizin üzerine geldiğinizde açılacak olan menüden, kişisel tercihlerinizi belirleyerek, Eba profilinizi dilediğiniz gibi düzenleme imkanınız bulunuyor. Aynı bölüm, öğretmenlerin öğrencilerine erişmesi için de kullanılmakta.

Her aşaması kolay ve anlaşılır olan Eba üye olma işlemi, öğrenciler için, öğretmenleri tarafından sadece birkaç dakikada tamamlanıyor. Buna ek olarak, sisteme üye olmanız için, öğretmeniniz ile aynı mekanda bulunmanıza da gerek yok. Öğretmenler, internet bağlantısı olan her noktadan diledikleri gibi öğrenci kaydı yapabilmekte.

1 Yorum

Add a Comment
  1. ders çalışmam icin lazım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eba-z.com MEB Fatih Projesi Eğitim Bilişim Ağı, www.eba.gov.tr adresinin tanıtımına katkıda bulunmak ve EBA girişi sağlamak amaçlı kurulmuştur. Kaynak olarak eba.gov.tr verilerinden yararlanılmıştır. EBA Giriş | Site Kullanım Şartları | Gizlilik Politikası | Künye | İletişim |

Sitemiz Hakkında Genel Bilgiler: Sitemizde kullanıcı deneyimi faydasına olması açısından google hizmetleri kullanılmaktadır.

Google'a EBA GİRİŞ yazarak da sitemize ulaşabilirsiniz.

Sitemiz Wordpress alt yapısı ile basit bir ara yüz ile çalışmaktadır.

Başlangıç sayfamıza dönüp EBA ile ilgili tüm bilgilere ulaşmak için Eba Kurs - Eba giriş bağlantısını kullanabilir ya da sayfanın sol üst köşesinden dönüş yapabilirsiniz..

Frontier Theme