EBA | Eğitim Bilişim Ağı - EBA Giriş

EBA Kurs | EBA Test | EBA Ders modülleri hakkında bilmedikleriniz

EBA Test, Yaprak Testler ve Sisteme Test Ekleme

EBA test yeni modülüyle öğrencilere sisteme giriş yaparak kazanım testlerini çözme, doğru- yanlış incelemesi yapma, daha önce çözülen testleri görme ve değerlendirme imkânı sağlamaktadır. EBA derse giriş yaparak öğrenmek istediğiniz konuyu dinleyebilir daha sonra konu ile ilgili kazanım testlerini çözerek konu analizi yapabilirsiniz. EBA test doğru ve yanlışlarınıza göre sizi diğer teste yönlendirmektedir. Testler konunun ilk kısmı, orta kısmı ve son kısmı ile bağlantılı biçimde karışık yerleştirilmiştir. Öğrenci konunun ilk kısmı ile ilgili soruyu yanış çözdüğünde sistem öğrenciyi konu ile ilgili içerik materyallerine yönlendirmektedir. Eğer öğrenci konunun son kısmıyla ilgili soruyu doğru olarak işaretlerse sistem öğrencinin konuyu öğrendiğini belirterek öğrenciyi ileri seviye içeriklere yönlendirecektir.

Kazanım testleriyle öğrenciler istenilen konuyu öğrenebilmekte ya da öğrenilen bilgileri geliştirebilmektedir. EBA öğrencilere EBA test ile öğretmenlerinin ve diğer eğitimcilerin hazırladığı kazanım testlerini çözerek farklı soru tipi görme imkânı sağlamaktadır. Sisteme giriş yapan öğrenciler uygun seviyeyi seçerek kendilerine sunulan materyallerden faydalanabilmektedir. EBA testte çeşitli seviye ve sınıf gruplarına göre farklı içerikler mevcuttur.  EBA test aynı zamanda öğretmenlere öğrencilerine öğrenmeleri gereken kazanım testlerini gönderme soru hazırlama ve öğrencileriyle paylaşma olanağı sağlamaktadır. Öğretmenler aynı zamanda sisteme yaprak test ekleyerek ekledikleri içerikleri öğrencileriyle ve okullarındaki diğer öğretmenlerle de paylaşabilmektedir.

EBA test uygulaması

EBA Uygulamasına Yaprak Test Ekleme

Tabletinizden veya bilgisayarınızdan EBA resmi sayfasına girerek uygulama girişi yapmalısınız. Kimlik bilgilerinizi ve şifrenizi girdikten sonra karşınıza çıkan panelde sol kısımda bulunan dersler düğmesine tıklayınız. Dersler bölümünün alt kısmı olan sınavlar butonuna girerek yaprak testlerim paneline giriş yapınız. Açılan pencerenin üst kısmında bulunan yeni bir yaprak test ekle düğmesine tıklayarak yeni yaprak test penceresine giriş yapabilirsiniz. Sayfada bulunan ilk kutucuğa yaprak testin adını, ikinci kutucuğa testin ilişkili olduğu sınıfı, üçüncü kutucuğa ise testin ilişkili olduğu dersi seçerek devam ediniz.

Sisteme ekleyeceğiniz dokümanın boyutu maksimum 100 MB olmaktadır. Ayrıca sisteme yalın JPG, PNG ve PDF formatındaki dokümanları ekleyebilirsiniz. Bu nedenle hazırlayacağınız testi PDF veya JPG, PNG formatlarına dönüştürerek eklemeniz gerekmektedir. Eğer yaprak testinizi Word dosyasında hazırladıysanız farklı kaydet uygulamasını kullanarak PDF formatına dönüştürebilir ve sisteme ekleyebilirsiniz. PDF dokümanınızı sisteme yükledikten sonra sağ tarafta oluşan kutucuğa soru sayısını girmelisiniz. Daha sonra eklediğiniz testteki soruların seçenek sayısını seçmelisiniz ve cevapları cevap anahtarı kısmına girmelisiniz. Cevap anahtarı düğmesine tıkladığınızda karşınıza çıkan panelden soruların doğru cevaplarını girmelisiniz. Böylece cevap anahtarını oluşturarak sisteme eklemiş olacaksınız. Doldurulması zorunlu alanları işaretledikten sonra sol alt bölümde bulunan kaydet tuşuna tıklayarak testinizi kaydedebilirsiniz. Yaprak testiniz başarıyla eklendi bildirimini almanız gerekmektedir. Sağ alt köşede oluşan bu bildirim yaprak testinizi doğru şekilde sisteme eklediniz anlamına gelmektedir.

EBA ders sistemine eklediğiniz yaprak testleri öğrencilerinizle, öğretmen arkadaşlarınızla ya da özel sınıf listenizle paylaşabilirsiniz. Öğrencilerinize ödev olarak gönderebilir öğrencilerinizin testteki doğru ve yanlışlarını görebilirsiniz. Eğer oluşturduğunuz yaprak testi sınıfınıza gönderdiyseniz sınıfınızın başarı durumunu, doğru- yanlışlarını ve hangi öğrencilerinizin çözdüğünü grafik analizi biçiminde inceleyebilirsiniz. Oluşturduğunuz testte yanlışı fazla çıkan öğrencilerinize konu ile ilgi dokümanları gönderebilir konu hakkında öğrencilerinize ödev vererek EBA ders sistemi üzerinden takip edebilirsiniz. EBA ders uygulamasında özel öğrenci grubu oluşturabilir öğrencilerinizi seviyelerine göre sınıflandırabilir ve sınıf seviyelerine özel online ders, ödev gönderme, yaprak test paylaşma gibi çeşitli etkinlikler oluşturabilirsiniz. Ayrıca etkileşimli tahta girişi yaparak oluşturduğunuz testi tahtaya yansıtabilir öğrencilerinizle birlikte sınıf ortamında soru çözümü yapabilirsiniz.

EBA Test Detaylı Bilgi İçin Tıklayın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eba-z.com MEB Fatih Projesi Eğitim Bilişim Ağı, www.eba.gov.tr adresinin tanıtımına katkıda bulunmak ve EBA girişi sağlamak amaçlı kurulmuştur. Kaynak olarak eba.gov.tr verilerinden yararlanılmıştır. EBA Giriş | Site Kullanım Şartları | Gizlilik Politikası | Künye | İletişim |

Sitemiz Hakkında Genel Bilgiler: Sitemizde kullanıcı deneyimi faydasına olması açısından google hizmetleri kullanılmaktadır.

Google'a EBA GİRİŞ yazarak da sitemize ulaşabilirsiniz.

Sitemiz Wordpress alt yapısı ile basit bir ara yüz ile çalışmaktadır.

Başlangıç sayfamıza dönüp EBA ile ilgili tüm bilgilere ulaşmak için Eba Kurs - Eba giriş bağlantısını kullanabilir ya da sayfanın sol üst köşesinden dönüş yapabilirsiniz..

Frontier Theme