EBA | Eğitim Bilişim Ağı - EBA Giriş

EBA Kurs | EBA Test | EBA Ders modülleri hakkında bilmedikleriniz

EBA Ses ve Müzik Arşivi

Kuruluş amacı olarak, Türkiye’nin her noktasından ulaşılabilir ve her tarzda eğitim materyaline sahip bir sistem olması hedeflenen Eğitim Bilişim Ağı, içerdiği ses havuzu ile, işitsel materyalleri de kullanıcılarına sunuyor. Her yaş grubuna hitap eden Eba ses modülü, onlarca kategoriden, farklı sesli materyallere ulaşılmasına imkan sağlıyor. Eba ses içerisinde, sürekli genişletilen bir ses havuzu mevcut.

Eba ses içerisinde, öğrencilerin ve daha üst yaş gruplarının kullanabileceği çok sayıda sesli materyal bulunuyor. Özellikle okul öncesi çağdaki çocuklara yönelik sesli materyallere ağırlık veren sistem, aynı zamanda müzik de içermekte. Kanallar arasında, ihtiyaç duyacağınız her konuda bir ses dosyası bulmanız mümkün. EBA Ders, Döküman, Video gibi, işitsel bölüm de oldukça zengin.

eba ses

Eba ses, temelde öğrencilere yönelik ders, tanıtım, yardım ve buna benzer ses dosyalarını içeriyor. Her türlü dersin müfredatına katkı sağlayabilecek bir şeyler içeren Ses arşivleri, sadece bunlarla sınırlı kalmayarak, sözlü ve sözsüz müzikleri de bünyesinde barındırıyor.

İçerisinde mevcut onlarca farklı müfredat kategorisi, hem örgün öğretimde hem de açık öğretimde eğitim alan öğrencilere ders tekrarı ve çalışma fırsatı sunuyor. Dersler açısından yeri doldurulamayacak bir katkı sağlamakta. Öğretmenler, konu anlatımlarını sesli olarak ünitelere bölünmüş şekilde, Eba seste paylaşmakta. Editörler tarafından özenle seçilen bu anlatımlar, ister öğrenci, ister sivil olsun, tüm kullanıcılar tarafından erişilebilmekte. Özellikle açık öğretim öğrencilerine istedikleri konuyu tekrar edebilme fırsatı sunan Eba ses, herkesin işini kolaylaştıran niteliklere sahip.

Modül içerisinde ders anlatımları dışında, edebi eserler de bulunuyor. Okuma alışkanlığı kazandırmasının yanı sıra, görme engelli kişiler tarafından da sıklıkla kullanılan işitsel modül, onlarca kitap ve hikaye arasından, istediğinizi sesli olarak dinlemenize olanak sağlıyor. MEB’in yayınladığı 100 temel eserin tamamını sesli olarak dinleyebileceğiniz Eba seste, bunların haricinde şiirler ve okul öncesi çocuklara hitap eden hikayeler de görebilirsiniz.

Çeşitlilik konusunda oldukça kapsamlı olan bu sistemin, dersler haricinde insanlara sağladığı katkı çok büyük. Özellikle edebi eserler açısından talep gören Eba seste, aynı zamanda kişisel gelişim eğitimleri de bulunuyor. Kişilere güzel konuşma ve diksiyon dersleri veren sözlü anlatımlar, öğretmenlerle ilgili kahramanlık dolu hikayeler ve çok daha fazlasını burada bulabilirsiniz.

EBA Ses Kullanımı

Ses ve Müzik modülünün kullanımı da oldukça basit. Sayfaya girdiğiniz zaman hemen karşınıza çıkacak olan arama kutusu ile, dilediğiniz ses dosyasını arayabilirsiniz. Hemen yan tarafında yer alan kanallar, sistemdeki tüm kategorilere ulaşmanızı sağlıyor. Sıralama menüsünden ise, tercihinize göre içerikleri listeleyebilirsiniz.

Eba sesten indirme yapmak için, arama sonuçlarında karşınıza gelecek kısımda, oynatma butonunun yer aldığı satırın, en sağındaki aşağı yönlü oka tıklamanız yeterli. Tıkladığınız buton direk olarak indirme yapmanızı sağlayacaktır. Bu butonun solunda ise, dosyanın ses yüksekliğini ayarlayabilirsiniz.

Sesin başlığına tıklayarak, sesle ilgili ayrıntıları, yorumları ve izlenme sayılarını görebilirsiniz. Sisteme EBA Giriş ile bağlandıktan sonra, yine aynı kısımdan yorum ve beğeni yapabilmeniz mümkün.

eba ses arama

EBA Ses ve Müzik Arşivi İçerisinde Bulunan Sesli Kaynaklar;

Çalışma Kitabı, Çocuk Şarkıları, Çocuklarımız ve Biz, Coğrafya, Cumhuriyetin Getirdikleri, Ders Kitabı, Dersler, Destanlar-Efsaneler, Dil ve Anlatım, Dilimiz Türkçemiz, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Dörtlerle Başbaşa, Edebiyatımızda Şiir, Roman, Öykü, Ekonomi, Fıkıh, Fransızca, Girişimcilik, Halktan Deyişler, Hayat Bilgisi, Hikaye Antolojisi, Hukuk , Hz. Muhammedin Hayatı, İlkokullar İçin Müzik, İngilizce, Abazaca, Açık Öğretim Okulları Sesli Kitapları, Adığece, Almanca, Anma Günleri ve Milli Bayramlar, Arapça, Atasözü Bulmacası, Atatürk ve Cumhuriyet Şiirleri, Atatürkle Birlikte, Başarının Etik Kuralları, Beşlerle Birlikte, Bilim İş Başında, Bilim ve İnsan, Bilim Yolunda, Bilimi Sevelim, Bir Kitabımız Var, Birlikte Bulalım, Birlikte Söyleyelim, Birlikte Yaşarken, Bizde Adet Böyledir, Bu Kitabı Okudunuz mu?, İş Güvenliği , İşletme, Kahramanlık Türküleri, Kelam , Köyde Yeşeren Umutlar, Kurmançi, Sanat Tarihi, Şiirler, Siyer, Sosyal Bilgiler, Sosyoloji, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Tarih, Tarla dönüşü, Tasavvuf Müzikleri, Kürtçe, Matematik 6, Mevlanadan Dersler, Milli Bayramlar, Milli Güvenlik Bilgisi, Müzikler, Nasıl Konuşurlar, Ocakbaşı, Öğretmen Hatıraları, Okul Öncesi, Okullarla Başbaşa, Okuma Mutluluğu, Olaylarla Fen, Özlü Sözler, Psikoloji, Sağlık Bilgisi, Tema, Trafik ve İlkyardım Eğitimi, Turizm, Türk Edebiyatı, Türk Şiir Antolojisi, Türkçe, Türküler, Ülkeler ve İllerimiz, 100 Temel Eser Özeti Dinle, 100 Türk Edebiyatçısı, Peygamberimizi Tanıyalım, Tasavvuf Şiirleri, Sesli Masallar,

Örnek Ses Dosyaları – Simyacı

Hoş Gelişler Ola

Yolcular – Gel gör beni aşk neyledi

EBA Ses’e Kendi Müziklerimizi ve Ses Dosylarımızı Eklemek

Öncelikli olarak ders odaklı bir sistem olsa da, sosyal açıdan da öğrencilere katkı sağlamakta. Her öğrenci tarafından kullanılabilen sisteme, öğretmenler ses dosyası ekleyebiliyor. Bu ses dosyaları, istendiği takdirde, öğrencilere ait şarkılar da olabilmekte. Okulunda bir müzikal gösteri düzenleyen öğretmen, Eba sese bu gösteriyi yükleyebiliyor ve tüm Türkiye ile paylaşabiliyor. Sistemde, bu seslere yorum yapılabilmesi sayesinde, öğrencilerin motivasyonları artmakta. Aynı zamanda, yaptıkları etkinlerin çok sayıda insana ulaştığını gören öğrenciler, sosyal etkinlere daha yoğun talep göstermekte. Eğitim Bilişim Ağı, eğitim açısından olduğu kadar, sosyal hayat açısından da kullanıcılarını destekliyor.

eba ses paylaş ekle

Ses Ekleme Kullanıcı Sözleşmesi

Bu modüle eğitim amaçlı her konuda işitsel öğeler ekleyebilir, tüm paydaşlara sunar ve profilinizi oluşturabilirsiniz. EBA Ses’te, eğitimle ilgili her türlü paylaşımın özgürce yapılması, hizmet kalitesinin en yüksek seviyede sunulması ve kullanıcıların yasal haklarının korunması adına bazı kurallar ve kullanım şartları oluşturulmuştur. Bunlar Eğitim Bilişim Ağının kullanıcılarına seçkin ve kaliteli işitsel öğelerin sunulması ve daha iyi hizmet verebilmesi adına önemlidir.
Eğitim Bilişim Ağı üyeleri tüm paylaşımlarından, paylaştıkları tüm bilginin niteliğinden ve içeriğinden münferiden kendileri sorumludur. Yukarıda belirtilen sınırlamaları aşan içeriğe ve içeriği yayınlayanlara devlet veya hak sahibi üçüncü şahıslar tarafından yöneltilen tüm hukuki ve cezai yaptırımlardan Eğitim Bilişim Ağı sorumlu olmayıp bizzat üye sorumludur.

EBA İşitsel Materyal İlkeleri

İşitsel Materyalin Konusu ve Uygunluk: İşitsel materyal, EBA Ses yapısındaki konu başlıklarına uygun nitelikte, eğitim içerikli olmalıdır. İşitsel materyaller, tüm öğrenci, öğretmen ve eğitim paydaşlarının yararlanabileceği, işitsel havuzu zenginleştirici nitelikte olmalıdır.

Doğruluk: İşitsel materyalde verilen bilgilerin doğru olması gereklidir. Yanlış bilgi içeren materyallerin sorumluluğu materyali gönderen kişiye aittir. Yanlışlık tespit edildiğinde yanlış bilge içeren materyaller siteden kaldırılır.
Özel hayat: Kişilerin özel hayatlarını gösteren işitsel materyal sitede yayınlanmaz.
Dil ve Anlatıma Uygunluk: İşitsel materyal metninin dili kesin ifadeler taşımalıdır. Sade ve anlaşılır olmalıdır. Bilgiler, Türkçe dilbilgisi kurallarına uygun olarak yazılmalıdır. Bu konuda TDK’dan yardım alabilirsiniz (http://www.tdk.gov.tr/index.php?option=com_content&view=category&id=50)
Yasalara ve genel ahlaka uygunluk: Bu modülden faydalanan kullanıcı, bu sözleşme içerisinde yer alan tüm şartlara, belirtilen kurallara ve yürürlükteki tüm mevzuata uygun hareket edeceğini beyan ve taahhüt eder. Çocukların ruhsal ve fiziksel gelişimini olumsuz yönde etkileyecek işitsel materyaller sitede yayınlanmaz.
Telif Hakları: Telif hakkı üçüncü şahıslara ait olan işitsel materyaller siteye gönderilmemelidir. Üçüncü kişiye ait eserlerin sitede paylaşılması halinde tüm sorumluluk eseri gönderen kişiye aittir.
Kullanım Şekli: Sitedeki işitsel materyallerler sadece öğretmen ve öğrencilerin kullanımına yönelik olarak yayınlanmaktadır, Sitedeki işitsel materyallerin amacı dışında ticari olarak kullanımı kanunen yasaktır. Kullananlar hakkında yasal işlem uygulanır.
Siteye gönderilen işitsel materyallerin amacı dışındaki her türlü kullanımında eser sahibi ve eseri amacı dışında kullanan kişiler arasındaki tüm hukuki ve cezai yaptırımlardan bizzat kullanıcılar sorumludur. Eğitim Bilişim Ağı bu konuda hiçbir sorumluluk kabul etmez.

Diğer Eğitim Bilişim Ağı Kaynak Sayfaları

EBA Dergi EBA Kitap
EBA Video Arşivi EBA Radyo
EBA Ses ve Müzik Arşivi EBA Ders
EBA Görsel Arşivi EBA Kamp
EBA Döküman Arşivi Eğitim Bilişim Haber ve Duyurular

 

Eğitim Bilişim Ağı ile ilgili hazırladığımız diğer videolara ulaşmak için EBA Youtubekanalımıza bakabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eba-z.com MEB Fatih Projesi Eğitim Bilişim Ağı, www.eba.gov.tr adresinin tanıtımına katkıda bulunmak ve EBA girişi sağlamak amaçlı kurulmuştur. Kaynak olarak eba.gov.tr verilerinden yararlanılmıştır. EBA Giriş | Site Kullanım Şartları | Gizlilik Politikası | Künye | İletişim |

Sitemiz Hakkında Genel Bilgiler: Sitemizde kullanıcı deneyimi faydasına olması açısından google hizmetleri kullanılmaktadır.

Google'a EBA GİRİŞ yazarak da sitemize ulaşabilirsiniz.

Sitemiz Wordpress alt yapısı ile basit bir ara yüz ile çalışmaktadır.

Başlangıç sayfamıza dönüp EBA ile ilgili tüm bilgilere ulaşmak için Eba Kurs - Eba giriş bağlantısını kullanabilir ya da sayfanın sol üst köşesinden dönüş yapabilirsiniz..

Frontier Theme