EBA | Eğitim Bilişim Ağı - EBA Giriş

EBA Kurs | EBA Test | EBA Ders modülleri hakkında bilmedikleriniz

EBA – Özel Eğitim Uygulamaları Oyunları

EBA özel öğretim uygulamaları.

EBA özel eğitim uygulamaları.

EBA Özel EğitimUygulamaları Sayfasına Hemen giriş yapın, eksiklerinizi giderin, yeni şeyler öğrenin, öğrenirken eğlenin!

Milli Eğitim Bakanlığının en başarılı projelerinden biri olan EBA sunduğu imkanlar ile eğitime yön verir durumda. Yardımcı kaynak oluşturma bazından oldukça önemli bir konuma sahip olan EBA özel eğitime ihtiyaç duyan öğrencileri de ihmal etmiyor.

Öğrenme süreçleri ve eğitim almaları farklılık göstere öğrencileri düşünerek hazırlanan EBA içerikleri de yayımlanmış konumda yer alıyor. Algılama ve öğrenme anlamında zorluk yaşayan öğrencilerin aldıkları özel eğitim de bu noktada ön plana çıkmayı başarıyor. Farklı materyaller ve sıradan olmayan içerikler ile oluşturulmuş uygulamalar da özel eğitim öğrencileri için bir hayli önemli noktada. Hafızaları normal insanlara göre daha sınırlı olan bu tarz öğrenciler için sunulan içeriklerin de pekiştirme yönünde olumlu katkı sağlaması gerekiyor.

Bir bilgi deposu niteliğinde olan EBA’da bu içerikleri ile göz kamaştırmaya devam ediyor. Görsel ve sözel zekayı güçlendirmek için sunduğu materyaller ile beraber özel eğitim alan öğrenciler de öğrenim hayatlarına daha verimli şekilde devam ediyorlar.

Hazırlanan oyunlar da özel eğitimli öğrenciler için devreye girmiş durumda. Özellikle bu tür öğrencilerin öğrenmesinde en büyük rol şüphesiz ki oyun aracılığı ile eğitim. Zihinsel öğrenme yetersizliği yaşayan öğrencilere çok faydalı olacak oyun uygulamalarını da sizlere en yalın haliyle tanıtmaya çalışacağız. Uygulamaları kullanmak ve keyifli vakit geçirmek için EBA üüyesi olmanız gerekmiyor.

AZ-ÇOK

Görsel materyaller ile beraber zeka geliştirmeye yönelik olarak hazırlanan oyunların öğrenme aşamasındaki katkılarının hepimiz farkındayız. Hal böyleyken eğitim hayatının içerisine entegre edilmiş oyun uygulamaları da öğrenciler için oldukça önemli bir noktada yer alıyor. Hem öğrenme süresini keyifli hale getirme hem de öğrenilenleri pekiştirme gibi faydaları bulunan bu oyunlar öğrencilere farklı bakış açısı kazandırmayı da ilke edinmiş durumda.

Öğrenim yetersizliği yaşayan öğrenciler için yayımlanan oyun uygulamaları da EBA tarafından erişime açılmış durumda. Farklı bir eğitime tabi tutulan öğrencilere sunulan bu oyunların en dikkat çekici olanı ise ‘Az-çok’ oyunu. Oyunun içerisine girdiğiniz zaman yapmanız gereken tek şeyin az ya da çok olan görsellerin üzerine tıklamak.

Sesli yanıt sistemi ile beraber sizlere sonucun doğru olup olmadığını da söyleyen oyunun içerisinde oldukça fazla sayıda soru bulunduğunu da hatırlatalım. Özel eğitim alan öğrencilere yönelik olarak hazırlandığı için normal insanlara garip gelen oyunlar olabilir. Ancak bu şekilde eğitim alan öğrencilere sunulan bu materyaller onlar için oldukça etkili bir yöntemi de işaret ediyor. Farklı görseller ile desteklenmiş olan ‘Az-çok’ oyunu da bakıldığında verimli bir çalışmanın parçası olabilme özelliğine sahip.

Hem sayısal hem de görsel zekaya hitap etmeyi başaran bu oyunun değişik versiyonlarının da zaman içerisinde yayımlanacağını tahmin etmek çok zor değil. Özel eğitim alan öğrencilerin doğru veya yanlış yaptıkları soruları anlık olarak kontrol edebilme imkanı da uygulamanın geliştiricileri tarafından sunulmuş durumda.

BENZER-FARKLI

Materyaller arasında benzerlik kurabilme ya da farklılıkları tespit edebilme şüphesiz ki her insanın sahip olduğu kazanımların başında geliyor. Bu kazanımları bir oyun ortamında sürdürmek de EBA sayesinde oldukça mümkün hale gelmiş durumda. İçerik yönünden oldukça zengin bir hazneye sahip olan EBA’da yer alan uygulamalar da öğrencilerin derslerine katkı sağlayacak kalitede.

Verimli bir eğitim ve öğretim hayatı sürdürmek isteyen her öğrencinin yararlanabileceği EBA uygulamaları da erişime açılmış konumda yer alıyor. Benzerlik ve farklılık yeteneğini geliştirmeye yönelik olarak hazırlanan ‘Benzer-Farklı’ oyunu da oldukça aktif bir içeriği barındırıyor. Özel eğitim alan öğrencilerin gördükleri resimleri benzer ya da farklı olarak ayırt etmesini sağlayan oyunun komut sistemi de oldukça göze batan detayların başında geliyor.

Varlıklar veya eşyalar arasında olan benzerlik ve farklılıkları sınıflandırma kazanımını öğrencilere sağlayan bu oyunun birden fazla seçeneğe sahip olduğunu da belirtmek de fayda var. Öğrenme güçlüğü çeken öğrencilerin görsel zekaları ile beraber nasıl hareket ettiklerini sunan ‘Benzer-Farklı’ oyunu sesli yanıt sistemi ile de anlık olarak doğru veya yanlış yaptığınız soruları görmenizi sağlıyor.

Üzerinde bulunan iki farklı resmin, sol tarafta yer alan resim ile olan benzerliği veya farklılığı da net bir şekilde oyun içerisinde sunulmuş durumda. Oyunların içeriğinin uzman ekipler tarafından hazırlandığını da hatırlatmak da fayda var.

BÜYÜK-KÜÇÜK

Varlıkların boyutları her zaman için belirleyici unsurlardan biri olmuştur. Gerek eğitim hayatında gerek sosyal hayat içerisinde bir cismi tarif ederken kullandığımız sıfatlar da o varlıklar hakkında fikir sahibi olabilmemiz için önemli ayrıntılardan biridir. Anlatılan bir eşyayı, bir hayvanı, bir kıyafeti görsel olarak canlandırabilmek için bazı detaylara ihtiyaç duymamız kaçınılmaz olur. Örnek olarak bir okulu anlatırken büyük ya da küçük olduğunu bildirmemiz o okul içerisinde olan materyalleri de tanımamıza yardımcı olabilir. Çünkü büyük bir okulun içerisinde sığdırabileceklerimiz ile küçük bir okulun içine sığdırabildiklerimiz birbirinden farklılık gösterir.

Günlük hayatımızda sıklıkla kullandığımız büyük ve küçük sıfatları eğitim hayatında da önemli bir role sahip. Özel eğitim alan öğrencilere yönelik olarak hazırlanan oyun uygulamaları da bunu gözden kaçırmış değil. Öğrenme yönünden güçlük yaşayan öğrencilere yönelik olarak hazırlanan ‘Büyük-Küçük’ oyunu da bunu kanıtlar nitelikte. Oyunun içerisine girdiğiniz zaman yapmanız gereken tek şey size sunulan resimler arasındaki boyut farkını ayırt edebilmek.

Büyük ve küçük seçimini sağlayan oyun.

Bir nesnenin büyük veya küçük olduğu kazanımını edinmiş olmak bir öğrenci için oldukça önemlidir. Bugün satın alınan hemen hemen her şeyin boyutlarının farklı olduğu düşünülünce günlük hayata da entegre olmuş bir oyunun ne denli önem arz ettiği de ortaya rahatlıkla çıkıyor. Küçük yaşlardan itibaren bu tür oyunlar ile elde edilmiş kazanımlar özel eğitime tabi tutulan öğrencilerin gelecekleri için de bir hayli kritik bir noktada yer alıyor.

Oyunun içerisinde seçtiğiniz görselin üzerine tıkladığınız zaman size doğru olup olmamasını oldukça tatlı bir dille bildirmesi de dikkat çeken detayların başında geliyor.

TAM-YARIM-ÇEYREK

Eşyaları, meyveleri, cisimleri tarif ederken bütünlük kavramına oldukça dikkat etmeye çalışırız. Çünkü bir nesnenin tam mı, yarım mı, yoksa çeyrek mi olduğu bilgisi bize o nesne hakkında daha çok veriyi sunar. O eşyaya sahip olabilmek için nitelendirme sıfatlarına da hakim olmamız gerekiyor.

Hayatın her alanında karşımıza çıkabilecek nesnelerin boyutları ve bütünlükleri de önem ifade eden sıfatların başında gelir. Özel eğitim alan öğrenciler için de gerekli bir noktada yer alan bütünlük kavramı oyun uygulamaları içerisinde öğrencilerin erişimine açılmış durumda. Zeka yönünden sıkıntı yaşayan öğrenciler için düzenlenen oyun uygulamaları da EBA bünyesinde sizlerle buluşmaya devam ediyor.

Bütünlüğe dikkat çeken görselleri ile beraber hazırlanmış olan ‘Tam-yarım-çeyrek’ oyunu da öğrencilerin görsel zekalarını geliştirmeye yönelik bir konumda yer alıyor. Oyunun içerisinde sizlere sunulan iki ayrı görselin boyutlarını tarif edebilmek basit gibi gözükse de oldukça etkili bir öğrenme metodu olarak dikkat çekiyor. Bu sizlere sunulan iki ayrı görselin tam mı yoksa yarım mı olduğunu belirlemek diğer eşyalar içinde benzer kazanımları elde etmenizin de önünü açabiliyor.

Özel eğitim gören öğrencilere yönelik olarak hazırlanan oyun uygulamalarının bünyesinde yer alan sesli yanıt sistemi de verdiğiniz cevapları kontrol edebilme imkanını siz öğrencilere sunmayı başarmış durumda. Bu sayede seçtiğiniz görselin hangi bütünlüğe sahip olup da o an öğrenerek hafızanıza kaydedebiliyorsunuz. Bu oyundan elde ettiğiniz kazanımları günlük hayatınızın akışında kullanabilmeniz de mümkün durumda.

TRAFİK

EBA içerisinde yer alan her içeriğin farklı bir kazanıma ev sahipliği yaptığını bundan önceki yazılarımız da sıklıkla anlatmıştık. Kazanım testleri, değerlendirme sınavları, uygulamalar, öğretici oyunlar ile beraber öğrencilere farklı bir eğitim sunan EBA sistemi şüphesiz ki gelişimin de en büyük destekçisi olmuş durumda.

Özellikle özel eğitim alan öğrencilere yönelik olarak hazırlanmış olan uygulamalar da oldukça dikkat çekici seviyede sunuluyor. Öğrenme zorluğu yaşayan ve eğitim hayatlarına farklı şekilde devam etmeleri gerekli olan bu tarz öğrenciler için sunulan materyaller de tabi ki farklı bir yapıya sahip. Görsel yollar ile öğrenmeyi desteklemeyi amaç edinmiş olan EBA oyunları günlük hayatta da kullanılan bilgileri bu sayede pekiştiriyor. Eğitim gördükleri konumlar farklı olan öğrenciler için de günlük hayatta işe yarayacak bilgiler EBA uygulamaları ile beraber sunulmuş durumda.

‘Trafik’ kapsamında hazırlanan benzersiz içerik de tam bu noktada devreye giriyor. Özel eğitim alan öğrencilerin trafikte karşılaşabilecekleri taşıtları tanımaları uygulamanın ana amacı. Seçtiğiniz görsellere detaylı baktığınızda sizden iki taşıt arasında karşılaştırma yapmanız isteniyor.

Doğru seçtiğiniz taşıtın ardından sorularınıza diğer araçlar ile devam etmeniz gerekiyor. Doğru veya yanlış şıkkı seçtiğinizde karşınıza çıkan sesli yanıtlarda cevabınızı kontrol etme yolunda önemli bir avantajı beraberinde getiriyor.

Görseller ile bezenmiş olan ‘Trafik’ uygulaması hem bir oyun hem de eğitici yönüyle şekiller arasında olan farklılıkları öğrencilere sunan bir noktada yer alıyor. Özel eğitime tabi tutulan öğrencilerin ilgisini çekmeyi başaran bu uygulama oyunlarının zeka gelişimine oldukça olumlu bir katkısının olduğunu da tekrar belirtelim.

EBA İlkokul Uygulamaları sayfasına da gözatabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eba-z.com MEB Fatih Projesi Eğitim Bilişim Ağı, www.eba.gov.tr adresinin tanıtımına katkıda bulunmak ve EBA girişi sağlamak amaçlı kurulmuştur. Kaynak olarak eba.gov.tr verilerinden yararlanılmıştır. EBA Giriş | Site Kullanım Şartları | Gizlilik Politikası | Künye | İletişim |

Sitemiz Hakkında Genel Bilgiler: Sitemizde kullanıcı deneyimi faydasına olması açısından google hizmetleri kullanılmaktadır.

Google'a EBA GİRİŞ yazarak da sitemize ulaşabilirsiniz.

Sitemiz Wordpress alt yapısı ile basit bir ara yüz ile çalışmaktadır.

Başlangıç sayfamıza dönüp EBA ile ilgili tüm bilgilere ulaşmak için Eba Kurs - Eba giriş bağlantısını kullanabilir ya da sayfanın sol üst köşesinden dönüş yapabilirsiniz..

Frontier Theme