EBA | Eğitim Bilişim Ağı - EBA Giriş

EBA Kurs | EBA Test | EBA Ders modülleri hakkında bilmedikleriniz

EBA Görsel Arşivi

eba girişKurulduğu günden beri öğrencilerin ve eğitmenlerin işini kolaylaştıran Eğitim Bilişim Ağı, görsel arşivi ile de oldukça zengin.

İçerisinde pek çok dosya türünde dijital görseli barındıran EBA görsel modülü, gerek dersler gerekse ödev ve araştırmalarda öğrenciler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. EBA görsel içerisinde, çok sayıda kategoride binlerce resimfotoğraf ve animasyon bulunuyor. Bu fotoğraflar, eğitim amacıyla ücretsiz olarak kullanılabiliyor. Her ders ile alakalı görseller bulabileceğiniz arşiv, dosya türüne göre seçim yapmanıza da olanak sağlamakta. JPEG ve PNG formatında hareketsiz görseller bulunduğu gibi, GIF formatında, hareketli animasyon görüntülere de sistem üzerinden ulaşabilirsiniz.

Eba Giriş için hemen tıklayın

Öğrenciler, EBA görsel arşivini hem ödevlerinde hem de çalışmalarında kullanabiliyor. Eğitim Bilişim Ağı’nın temel amaçlarından biri olan, her duyuya hitap eden eğitim materyalleri sağlama hedefiyle geliştirilen EBA görsel modülü, öğrencilerin ihtiyaç duyduğu her materyali tam olarak sunmakta. Dersler sırasında, konuları daha iyi anlamanızı sağlayacak çok sayıda hareketli görüntü sistemde mevcut. Buna ek olarak, ödevler ve projeler hazırlama sırasında sunumlarında kullanmak üzere öğrencilerin ihtiyaç duyacağı, her konu ile alakalı pek çok materyal modülde yer alıyor.

EBA Görsel

İçerisinde yer alan binlerce görselin, oldukça iyi kategorilendirildiği modülde, yirmiden fazla kanal bulunuyor. Bu kanallar, görsellerin türüne göre gruplandırılmış. Hem dersler ile alakalı, hem de bilişim, spor, şehir fotoğrafları gibi farklı alanlarda materyaller sistemde yer almakta. Çeşitli duvar kağıtları, karikatürler, özlü sözler, doğa ve insan fotoğrafları, özel gün ve haftalar ile ilgili görselleri bulup ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Nasıl arama yapacağınızı aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz. Buna ek olarak, EBA görsel modülü içerisinde, fotoğrafların çekildiği tarihlere göre arama yapmak da mümkün. Tarih seçimi, yüz yıl öncesine kadar gidebiliyor. Böylece, öğrenci ihtiyaç duyduğu eski fotoğraflara ve görsellere ulaşabiliyor. Öğretmenler de sınıf içerisinde konu anlatımlarını zenginleştirmek için yada takvim vb. proje çalışmaları için faydalanabilirler. Ayrıca EBA Ders için oluşturdukları materyallerde de görsellerden faydalanabilirler.

Modülde yalnızca eğitim amaçlı değil, farklı amaçlarla kullanılan görseller de mevcut. Örneğin, her yıl düzenlenen “EBA kadraj” isimli fotoğraf yarışması, bu modül üzerinden yayınlanmakta. Öğrencilerin ve öğretmenlerin farklı kategorilerde yarıştığı bu yarışmada derece giren fotoğraflara sistem üzerinden ulaşılabiliyor.

EBA Görsel Nasıl Kullanılır?

EBA görsel modülünün kullanımı da oldukça basit. Eğitim Bilişim Ağı ana sayfasında girdiğinizde, üst yönlendirme bölümünde bulunan “içerik” başlığına tıklayarak, açılan menüden “Görsel” butonunu seçmeniz yeterli. Bu buton aracılığıyla ulaşacağınız modülde, “İçerik Ara” bölümünden arama yapabilir, kanal seçim bölümünden dilediğiniz kategorideki materyalleri bulabilirsiniz. Aynı şekilde, dosya türü, resim tipi ve tarih belirleme imkanınız da mevcut.

EBA Görsel Filtreli Arama

 

Seçtiğiniz görselin üzerine tıklayarak, resmi hem internet üzerinden görüntüleyebilir hem de indirebilirsiniz. Tıkladığınızda açılan pencere, görsele ait detaylı bilgileri ve indirme seçeneklerini göstermekte. Sağ tarafta yer alan “detaylar” menüsü ile, sayfa sayısı, eklenme tarihi ve dosya türünü görmek ve hemen altında yer alan “indir” butonunu kullanarak, Eba görsel üzerinden indirme işlemini yapmak mümkün. Aynı şekilde, bu bölümün hemen altındaki yorum kısmında, fotoğraf ile ilgili yorumlarınızı paylaşma imkanınız bulunuyor.

EBA Görsel İndir

EBA Görsel’e Fotoğraf ve Görsel Göndermek

EBA görsel arşivine, isteyen her eğitimci katkı sağlayabiliyor. Öğretmenler, Türkiye’nin her yerindeki öğrenci ve öğretmenler ile paylaşmak istedikleri tüm görsel materyalleri kolayca sisteme yükleyebilmekte. Bu materyaller, istendiği taktirde albüm olarak, istenirse tek görsel olarak paylaşılabiliyor. Eğer sisteme yükleme yapmak istiyorsanız, öncelikle eba giriş yapmanız gerekli. Giriş yaptıktan sonra, sağ alt köşede çıkan + işaretine basıp “Görsel Paylaş” menüsü aracılığıyla uygun formatlarda hazırladığınız fotoğraflarınızı Eba görsel’e dahil edebilirsiniz. Yüklenen resimler, fotoğraflar ve animasyonlar, sistem editörleri tarafından kontrol edildikten sonra yayınlanmakta.

 

EBA Görsel Paylaşımı

EBA Görsel İlkeleri:

  • Görselin konusu ve Uygunluk: Görseller, EBA Görselin yapısındaki konu başlıklarına uygun nitelikte, eğitim içerikli olmalıdır. Görseller, tüm öğrenci, öğretmen ve eğitim paydaşlarının yararlanabileceği , görsel havuzu zenginleştirici nitelikte olmalıdır.
  • Doğruluk: Görselde verilen bilgilerin doğru olması gereklidir. Yanlış bilgi içeren görsellerin sorumluluğu görseli gönderen kişiye aittir. Yanlışlık tespit edildiğinde yanlış bilge içeren görseller siteden kaldırılır.
  • Özel hayat: Kişilerin özel hayatlarını gösteren görseller sitede yayınlanmaz.
  • Dil ve Anlatıma Uygunluk: Görsel metninin dili kesin ifadeler taşımalıdır. Sade ve anlaşılır olmalıdır. Bilgiler, Türkçe dilbilgisi kurallarına uygun olarak yazılmalıdır. Bu konuda TDK’dan yardım alabilirsiniz (http://www.tdk.gov.tr/index.php?option=com_content&view=category&id=50)
  • Yasalara ve genel ahlaka uygunluk: Çocukların ruhsal ve fiziksel gelişimini olumsuz yönde etkileyecek görseller sitede yayınlanmaz.
  • Telif Hakları: Telif hakkı üçüncü şahıslara ait olan görseller siteye gönderilmemelidir. Üçüncü kişiye ait eserlerin sitede paylaşılması halinde tüm sorumluluk eseri gönderen kişiye aittir.
  • Kullanım Şekli: Sitedeki görseller sadece öğretmen ve öğrencilerin kullanımına yönelik olarak yayınlanmaktadır, Sitedeki görsellerin amacı dışında ticari olarak kullanımı kanunen yasaktır. Kullananlar hakkında yasal işlem uygulanır.

Siteye gönderilen Görsellerin amacı dışındaki her türlü kullanımında eser sahibi ve eseri amacı dışında kullanan kişiler arasındaki tüm hukuki ve cezai yaptırımlardan bizzat kullanıcılar sorumludur. Eğitim Bilişim Ağı bu konuda hiçbir sorumluluk kabul etmez. Düzeltilebilen her türlü Görsel içeriği düzeltilirken diğerleri hiçbir uyarıya gerek duyulmaksızın kaldırılacaktır. Üyeler, Eğitim Bilişim Ağına yaptıkları her veri girişinde sözleşme hükümlerini kabul etmiş sayılır.

Yüklenen medyalar ve gönderilen içerikler Milli Eğitim tarafından onaylandıktan sonra portal üzerinden erişilebilir olacaktır.

EBA Görsel İçerisinde Bulunan Kaynaklar:

Almanca, Bilişim, Clip art, Coğrafya, Din Kültürü, Fen Bilimleri, Fransızca, İngilizce, Lise Biyoloji, Lise Edebiyat, Lise Felsefe Grubu, Lise Fizik, Lise Kimya, Lise Tarih, Matematik, Mesleki Eğitim, Müzik, Sağlık Bilgisi, Sosyal Bilimler, Spor, Tarih, Trafik, Ülkeler ve Şehirler, Yarışma, Ağaçlar, Hayat Bilgisi, Türkçe.

Diğer Eğitim Bilişim Ağı Kaynak Sayfaları

EBA Dergi EBA Kitap
EBA Video Arşivi EBA Radyo
EBA Ses ve Müzik Arşivi EBA Ders
EBA Görsel Arşivi EBA Kamp
EBA Döküman Arşivi Eğitim Bilişim Haber ve Duyurular

Eğitim Bilişim Ağı ile ilgili hazırladığımız diğer videolara ulaşmak için EBA Youtube kanalımıza bakabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eba-z.com MEB Fatih Projesi Eğitim Bilişim Ağı, www.eba.gov.tr adresinin tanıtımına katkıda bulunmak ve EBA girişi sağlamak amaçlı kurulmuştur. Kaynak olarak eba.gov.tr verilerinden yararlanılmıştır. EBA Giriş | Site Kullanım Şartları | Gizlilik Politikası | Künye | İletişim |

Sitemiz Hakkında Genel Bilgiler: Sitemizde kullanıcı deneyimi faydasına olması açısından google hizmetleri kullanılmaktadır.

Google'a EBA GİRİŞ yazarak da sitemize ulaşabilirsiniz.

Sitemiz Wordpress alt yapısı ile basit bir ara yüz ile çalışmaktadır.

Başlangıç sayfamıza dönüp EBA ile ilgili tüm bilgilere ulaşmak için Eba Kurs - Eba giriş bağlantısını kullanabilir ya da sayfanın sol üst köşesinden dönüş yapabilirsiniz..

Frontier Theme