EBA | Eğitim Bilişim Ağı - EBA Giriş

EBA Kurs | EBA Test | EBA Ders modülleri hakkında bilmedikleriniz

EBA e-Devlet Girişi

EBA yeniliklere devam ediyor! MEB YEĞİTEK bünyesinde yaptığı ar-ge çalışmaları ile öğrenci ve öğretmenlerin eğitimde teknolojiyi en iyi şekilde kullanabilmesi için yeni teknolojileri hayata geçiriyor. Şimdi de tüm vatandaşların Eğitim Bilişim Ağından faydalanabilmesini sağlamak amacıyla yeni eba giriş yöntemi’ni hazırladı. Henüz resmi duyuru olmasa da EBA e-Devlet Girişi ile artık sisteme giriş yapmanız mümkün. Böylece tüm vatandaşların giriş yapabileceği bir eğitim sitesi olacak ve dünyanın en çok öğrencisi olan eğitim siteleri arasında yerini alacak.

EBA sitesine eDevlet şifresi ile nasıl girilir

EBA’nın ilk çıktığı dönemde öğretmenler öğrencilere tek tek şifre veriyordu ve sadece şifre verilen öğrenciler sisteme giriş yapabiliyordu ancak zamanla sistem geliştirildi ve e-Okul alt yapısı ile birleştirildi. Böylece öğrenciler kendi kimlik bilgileri ve okul numaraları ile sisteme giriş yapmaya başladılar ve artık öğretmenlerin öğrencilere şifre verme dönemi kapanmış oldu.

Benzer bir durum öğretmenler için de geçerliydi. Eğitim Bilişim Ağı ilk açıldığı dönemde öğretmenler sisteme MEBBİS şifreleri ile giriş yaptıktan sonra bir kez EBA şifre oluşturup bu şifrelerini kullanıyorlardı. Ancak bu durum bir çok karışıklığa yol açtığı için öğretmenlerin MEBBİS bilgileri ile Giriş yapmaları sağlandı.

Son olarak sitede yapılan geliştirme çalışmaları ile EBA girişi artık e-Devlet Kapısı’ndan da yapılabilecek. Peki bu durumun ne gibi faydaları olacak derseniz kısaca anlatmaya çalışalım. Artık sistemden sadece öğretmenler ve öğrenciler değil öğretim dışına çıkmış tüm vatandaşlar yararlanabilecekler. İkinci olarak veliler de sisteme girebileceklerinden öğretmen-öğrenci-veli işbirliği, öğrenci takibi gibi konular daha kolay bir şekilde sağlanabilecek. Ayrıca yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız da Türkiye eğitim sisteminin bir parçası olacaklar. Bunun gibi pek çok faydayı EBA e-Devlet girişini kullandıkça göreceğiz.

EBA e-Devlet Girişi Nasıl Yapılır?

1. İlk olarak EBA’nın resmi web sitesine gidip giriş giriş ekranını açıyoruz. Bunun için EBA Giriş bağlantısını da kullanabilirsiniz.

EBA Ana Sayfasından giriş yapılması

2. Daha sonra burada en üstte bulunan e-Devlet Girişine tıklayarak devam ediyoruz

EBA e-Devlet Girişi ile sisteme giriş

3. Bizi e-Devlet kapısı karşılıyor bu ekranda yukarıda e-Devlet kapısı ile giriş yapacağımız sitenin adresi giris.eba.gov.tr olarak görünüyor. Ayrıca EBA Kimlik Doğrulama adımında olduğumuzu da görüyoruz.

4. Burada TC Kimlik numaramızı ve e-Devlet şifremizi giriyoruz. Bu giriş kutucuklarının hemen altında bulunan sanal klavye kullan özelliğini kullanarak daha güvenli giriş yapabiliriz. Eğer e-Devlet şifrenizi hatırlamıyorsanız Şifremi Unuttum bağlantısına tıklayıp adımları önünüze çıkan adımları takip ederek e-Devlet şifrenizi yeniden oluşturabilirsiniz.

Burada ayrıca Mobil İmza, e-İmza, TC Kimlik kartı ve İnternet Bankacılığı ile de EBA girişi yapmanız mümkün.

e-Devlet Şifrem Yok EBA Giriş Yapmak İçin Ne Yapabilirim?

Eğer öğrenci ya da öğretmen iseniz e-Devlet şifresi olmadan da giriş yapabilirsiniz. Öğrenciler eOkul girişi yaptıkları gibi Nüfus cüzdanı bilgileri ve okul numaraları ile sisteme hemen girebilirler. Öğretmenler de sisteme MEBBİS bilgileri ile girmeye devam edebilirler. Diğer vatandaşların EBA girişi yapabilmeleri için e-Devlet şifrelerinin olması gerekir. Eğer bir e-Devlet şifreniz yoksa aşağıda nasıl alabileceğinizi anlattım.

e-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

Eğer daha önceden bir e-Devlet şifresi hiç almadıysanız bireysel başvuruyla üzerinde T.C. Kimlik numarasının bulunduğu kimlik (nüfus cüzdanı, pasaport, evlilik cüzdanı, ehliyet, mavi kart, avukat kimlik kartı, yabancılar için ikamet tezkeresi) ibraz edilerek yurt içinde PTT Merkez müdürlüklerinden veya yetkili PTT şubelerinden e-Devlet şifrenizi alabilirsiniz.
– Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız, e-Devlet şifresini yurt dışında Elçilik ve Konsolosluklardan alabilirler.
– Ayrıca mobil imza, elektronik imza ve internet bankacılığı kullanıyorsanız, e-Devlet Kapısına bunlardan biri ile giriş yaptıktan sonra da şifrenizi oluşturabilirsiniz. Akıllı kimlik kartı projesi kapsamında olan bir ilde yaşıyorsanız, elektronik kimlik kartı ile de www.türkiye.gov.tr adresine giriş yapabilirsiniz.

Şifrenizi PTT’den aldıktan sonra, T.C. Kimlik numaranız ve PTT’den almış olduğunuz şifre ile sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Bu Şifre ile giriş yaptıktan sonra sistem şifrenizi değiştirmenizi ister. Bu durumda PTT’den aldığınız şifreyi giriniz, sonra da kendinizin belirleyeceği yeni bir şifre oluşturunuz. Yeni şifrenizi oluşturuken sayfada yazan talimatlara göre bir şifre oluşturun aksi halde yeni şfire oluşturamazsınız. Bu işlemleri tamamladıktan sonra yeni şifreniz ile sisteme giriş yapabilirsiniz.

Şifre ilk defa alındığında PTT tarafından işlem masrafı olarak 2 TL tahsil edilmektedir.

e-Devlet Şifremi Unuttum Ne yapabilirim?

e-Devler şifresini unutanlar için şifre yenileme sayfası

Daha önceden bir e-Devlet şifresi aldınız ancak hatırlamıyorsanız ya da kaybetmişseniz bunun için yapılacak adımlar ise şöyle:

Eğer daha önceden cep telefonunuzu ve e-posta adresinin sisteme girip doğruladıysanız şifremi unuttum butonuna basıp cep telefonu veya e-postanıza gelecek olan kodları girerek yeni şifre oluşturabilirsiniz.

Onaylı bir cep telefonu ya da e-posta adresiniz bulunmadığı takdirde PTT şube ve merkezlerinden şahsen başvuru yaparak yeni bir şifre almanız gerekmektedir. İlk şifreden sonra herhangi bir nedenle PTT’den alınacak her şifre için ayrıca 4 TL ücret ödenmektedir. Her bir şifre için ödenen ücret bir defaya mahsustur. Online şifre yenileme hizmetinden yararlanmak yerine PTT’den yeni şifre zarfı alınıyorsa bu ücretin tekrar ödenmesi gerekmektedir.

e-Devlet Şifresi İle EBA Girişi Yaptıktan Sonra Bizi Neler Bekliyor?

Öncelikle bu siteyi hazırlamaktaki en büyük amacımızın tüm kullanıcıların Eğitim Bilişim Ağından en verimli şekilde faydalanmasını sağlamak olduğunu bir kez daha yazmak istiyoruz. EBA pek çok konuda öğrenci ve öğretmenlere imkanlar sunmaktadır. Bu imkanları zamanla keşfedebileceğiniz gibi sitemizde anlattığımız konularla detaylı olarak kısa sürede öğrenebilirsiniz. EBA Öğrenci sayfamızdan öğrencilerin yararlanabileceği alanları, EBA öğretmen sayfamızdan ise öğretmenlerin EBA üstünde kullanabilecekleri araçları keşfedebilirsiniz.

Bu tür yeniliklerden ilk sizin haberiniz olsun istiyorsanız sitemizi takip etmeye devam edin!

 

1 Yorum

Add a Comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eba-z.com MEB Fatih Projesi Eğitim Bilişim Ağı, www.eba.gov.tr adresinin tanıtımına katkıda bulunmak ve EBA girişi sağlamak amaçlı kurulmuştur. Kaynak olarak eba.gov.tr verilerinden yararlanılmıştır. EBA Giriş | Site Kullanım Şartları | Gizlilik Politikası | Künye | İletişim |

Sitemiz Hakkında Genel Bilgiler: Sitemizde kullanıcı deneyimi faydasına olması açısından google hizmetleri kullanılmaktadır.

Google'a EBA GİRİŞ yazarak da sitemize ulaşabilirsiniz.

Sitemiz Wordpress alt yapısı ile basit bir ara yüz ile çalışmaktadır.

Başlangıç sayfamıza dönüp EBA ile ilgili tüm bilgilere ulaşmak için Eba Kurs - Eba giriş bağlantısını kullanabilir ya da sayfanın sol üst köşesinden dönüş yapabilirsiniz..

Frontier Theme