EBA | Eğitim Bilişim Ağı - EBA Giriş

EBA Kurs | EBA Test | EBA Ders modülleri hakkında bilmedikleriniz

EBA Doküman Arşivi

Eğitim Bilişim Ağında yer alan tüm diğer modüller gibi, eba doküman arşivi de, öğrencilere ve eğitimcilere en yüksek verimi sağlamak için hazırlanmış. Sistem içerisinde, eğitmenlerin kullanabileceği çok sayıda yıllık plan, ders programı, hesap çizelgeleri gibi dokümanların yanı sıra, öğrencilere yönelik afiş çalışmaları, özel günlere dair şiirler, sunular, test çözümleri ve karne hesaplaması programı gibi içerikler bulunuyor. Burada bulunan belgelerin pek çoğu alanında uzman öğretmenler tarafından hazırlanmıştır.

Eba doküman içerisinde, öğrencilerin kullanabileceği çok sayıda test, ders notu ve test çözümlerine kolayca erişebilirsiniz. Tüm müfredat derslerini içeren sistemde, geçmiş yıllarda çıkmış ÖSYM sınav sorularına ve cevaplarına da ulaşmak mümkün. Bunun dışında, öğrenciler tarafından yazılmış şiirler ve power point slaytları ve çeşitli broşürleri de bulunuyor. Her kademeye yönelik testlerle birlikte değerlendirme çalışmalarını da bulabileceğiniz Eba döküman modülü, hem öğrencilere hem de öğretmenlere zengin bir materyal havuzu sunuyor.

EBA Döküman Arşivi

Öğretmenlerin işini kolaylaştıran çok sayıda materyal barındıran Eba doküman, özellikle rehberlik alanında fazlasıyla zengin içeriğe sahip. Eğitimcilerin ihtiyaç duyacağı tüm ders programları, yıllık planlar, rehberlik dokümanları, sunum dosyaları, öğrenci takip çizelgesi  gibi pek çok belge de döküman arşivinde mevcut. Okullarda düzenlenen destekleme ve yetiştirme kurslarında kullanılmak üzere hazırlanmış dosyalara da sistemden ulaşabilirsiniz.

Diğer Eba modüllerindeki sistem, aynı şekilde dokümanlar kısmında da uygulanıyor. Sistem, eğitimciler tarafından yükleme yapılmasına müsaade etmekte. Bu sayede, her geçen gün daha geniş bir doküman havuzu yaratılıyor. Oluşturulan geniş içerik havuzu, sadece öğrencilere değil, her yaştan kullanıcıya hitap etmekte. Özellikle yabancı dil öğrenmek isteyenler, pek çok dilde yer alan eğitici içeriklerden yararlanabiliyor.

EBA Döküman Nasıl Kullanılır?

 

Eba dokümanların kullanımı oldukça basit. Sisteme ana sayfada yer alan, “içerik” başlığı altındaki, “doküman” butonuna tıklayarak ulaşabilirsiniz. Burada karşınıza çıkacak olan arama kutusu, tüm doküman içeriklerini tarayarak, ihtiyaç duyduğunuzu tam olarak bulmanızı sağlamakta. Bu kutunun sağ tarafındaki “Doküman Tipi” menüsüyle, dilerseniz PDF, dilerseniz düz yazı veya Powerpoint formatındaki sunum içeriklerine erişebilirsiniz. Hemen yanında yer alan kanallar ise, seçtiğiniz kategorideki tüm dokümanları ekrana getirmenizi sağlıyor.

Seçtiğiniz dokümanın üzerine tıklayarak, dokümanı hem internet üzerinden görüntüleyebilir hem de indirebilirsiniz. Tıkladığınızda açılan pencere, dokümana ait detaylı bilgileri ve indirme seçeneklerini göstermekte. Sağ tarafta yer alan “detaylar” menüsü ile, sayfa sayısı, eklenme tarihi ve dosya türünü görmek ve hemen altında yer alan “indir” butonunu kullanarak, Eba döküman üzerinden indirme işlemini yapmak mümkün. Aynı şekilde, bu bölümün hemen altındaki yorum kısmında, dokuman ile ilgili yorumlarınızı paylaşma imkanınız bulunuyor.

EBA Döküman’a Belge Göndermek

Eğer sisteme yükleme yapmak istiyorsanız, öncelikle eba giriş yapmanız gerekli. Giriş yaptıktan sonra, “doküman yükle” menüsü aracılığıyla uygun formatlarda hazırladığınız içeriklerinizi Eba dokümana dahil edebilirsiniz. Eğitimciler tarafından sisteme yüklenen dokümanlar, sistem editörleri tarafından kontrol edildikten sonra yayınlanmakta.

Buna ek olarak, sisteme giriş yaparak, öğretmen ve öğrencilere özel bölümde, öğrencilerinize özel doküman paylaşımında bulunabilirsiniz. Aynı şekilde, öğrenciler de sisteme giriş yaparak, paylaşmak istedikleri dokümanları, ders notlarını, iletmek istedikleri ödevleri sistem üzerinden hem sınıf arkadaşlarına hem de öğretmenlerine iletebilmekte.

Eğitim Bilişim Ağında Office(doc., docx., ppt.,xls vb) formatındaki tüm dokümanlarınızı ekleyebilir, tüm Türkiye ile paylaşabilirsiniz.

EBA Doküman modülünde, eğitimle ilgili paylaşımların özgürce yapılması ve kullanıcıların yasal haklarının korunması adına bazı içerik kuralları ve kullanım şartları oluşturulmuştur. Bunlar Eğitim Bilişim Ağı kullanıcılarına seçkin ve kaliteli içerik sunulması, daha iyi hizmet verebilmesi ve kullanıcılara rahat bir ortamda kendilerini ifade etmelerinin sağlanması adına önemlidir.

Döküman Ekleme Formu

EBA Doküman İlkeleri

  • Doküman içeriği: Dokümanlar olumlu mesajlar taşımalıdır. İçerikler, tüm öğrenci, öğretmen ve eğitim paydaşlarına iyi örnek teşkil etmelidir.
  • Doğruluk: Dokümanlarda verilen bilgilerin akademik olarak doğru olması gereklidir. Doğruluğu kanıtlanmamış, yanlış, gerçekleşmemiş, dedikodu niteliğindeki bilgiler doküman içeriğinde yer almamalıdır.
  • Dil ve Anlatıma Uygunluk: Dokümanda, anlam, dilbilgisi ve anlatım yönünden doğru, yazım kurallarına uygun bir dil kullanılmalı; dokümanlar EBA’ya gönderilmeden önce yükleyen kişi tarafından dikkatlice incelenmelidir.
  • Yasalara ve genel ahlaka uygunluk: Dokümanlarda yer alan yazı ve görseller çocukların ruhsal ve fiziksel gelişimini olumsuz yönde etkileyecek mesajlar barındırmamalı; metinlerde kurum ve kişilere yönelik hakaret, küfür, aşağılayıcı ifadeler bulunmamalıdır. Metinler, argo ifadeler içermemeli ve kullanılan görseller; hakaret, taciz, pornografi, şiddet unsuru taşımamalıdır. Metin ve görsellerde reklam unsurları yer almamalıdır.
  • Anayasa ve 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu’na uygunluk: Yüklenecek dokümanların öncelikle 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu başta olmak üzere Anayasa ve diğer yasalara, toplumun milli ve manevi değerleri ile genel ahlaka uygunluğunun sağlanacağını kabul ve taahhüt edilmesi ve bu konudaki tüm sorumluluğun üstlenilmesi gerekmektedir.
  • Telif Hakları: Korsan içerik ya da telif hakkı üçüncü şahıslara ait olan yazı, fotoğraf, video vb. içerik izinsiz paylaşılamaz. Paylaşılması halinde içerik hiçbir uyarı olmaksızın silinecektir.
  • Doğru Kategori: Yüklediğiniz dokümanın başlık kategorisini doğru seçmeniz gerekmektedir. Örneğin belirli gün ve haftalarla ilgili bir doküman yükleyecekseniz bunu yazılılar başlığı altında paylaşmamalısınız.

Yukarıdaki ilkeleri ihlal eden dokümanlar, onaylanmaz; sehven yayınlanması durumundaysa hiçbir uyarıya gerek kalmadan kaldırılır. Sistem yöneticileri, reklam unsuru içeren dokümanları onaylamama ya da reklam unsurlarını silerek dergiyi yayına alma hakkına sahiptir.

EBA Döküman İçerisinde Bulunan Kaynaklar;

ÖSYM Sınav Soru ve Cevapları, Türk Edebiyatı, Dil ve Anlatım, Geometri, Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Tarih, Coğrafya, Felsefe, Rehberlik, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Türkçe, Fen Bilimleri, Sosyal Bilgiler, T.C İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, İngilizce, Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi, Bilgi ve İletişim Teknolojileri, Müzik, Beden Eğitimi ve Spor, Görsel Sanatlar, Hayat Bilgisi, İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi, Belirli Gün ve Haftalar, Ekonomi, Kulüpler, Değerler Eğitimi, Özel Eğitim, Sağlık Bilgisi, Yabancı Dil, Proje Ödev Örnekleri, Hz. Muhammed(s.a.v)in Hayatı, Arapça, Kuran-ı Kerim, Hadis, Fıkıh, Beslenme ve Sağlık, Tefsir, İslam Kültür ve Medeniyeti, Temel Dini Bilgiler, Standart Türk Klavyesi (F Klavye), Muhasebe, Bilişim Teknolojileri ve Yazılım, Dersler, Seçmeli Ders Tanıtım, Tanıtım, Bir Bilene Sorun, Kodlama, Nasıl Yapılır?, Eğitim Teknolojileri Zirvesi 2015, Eğitim Teknolojileri Zirvesi 2016, Autocad, Belgeseller, Belirli Gün ve Haftalar, Bilişim Teknolojileri, Büyüyen Adımlar, Çalışan Çocuklar, Deneyler, Deprem, EBA Genel, Elektrik / Elektronik Teknolojsi, GatesNotes, Gıda Teknolojisi, Girişimcilik, Giyim Üretim Teknolojileri, Güzellik ve Saç Bakm Hizmetleri, Haber, İspanyolca, Kişisel Gelişim, Kitap Tanıtım ve Okuma Kültürü, Oyun ve Fiziki Etkinlikler, Kuran Öğreniyorum, Madde Bağımlılığı ile Mücadele, Matematik Köyü, Metal Teknolojisi, Motorlu Araçlar Teknolojisi, Müzik, Nostalji, Öğrenciler AByi Öğreniyor, İnsan Hakları,Yurttaşlık Ve Demokrasi, Kuranı Kerim, Osmanlı Türkçesi,  Rapor ve Toplantı Tutanakları, Rehberlik Dokümanları, Serbest Etkinlik, Şiirler, T.C. İnkilap Tarihi Ve Atatürkçülük, Teknoloji ve Tasarım, Trafik Güvenliği, Yıllık Plan, okul öncesi eğitimi, Kelam, Siyer, Temel Dini Bilgiler, Hadis, Osmanlıca, eTwinning, Scientix,  Okulda ve Ailede Şiddetin Önlenmesi, Özel Yetenekli Çocuklar, Penceremde Umut, Pvc, Rehberlik, Resim, Sağlık, Sanat Tarihi, Satranç, Şiddete Hayır, Şiirler ve Şiir Dinletileri, Teknolojinin Doğru Kullanımı, Tesisat Teknolojisi, Tohum Otizm, Trafik Güvenliği, TÜBİTAK Projeleri, UZEM, Yaşam Boyu, Yiyecek İçecek Hizmetleri, 15 Temmuz Demokrasi Zaferi, Değerler Eğitimi, Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülleri, eTwinning Eğitimleri.

Diğer EBA Kaynak Sayfaları

EBA Dergi EBA Kitap
EBA Video Arşivi EBA Radyo
EBA Ses ve Müzik Arşivi EBA Ders
EBA Görsel Arşivi EBA Kamp
EBA Döküman Arşivi Eğitim Bilişim Haber ve Duyurular

 

 

Eğitim Bilişim Ağı ile ilgili hazırladığımız diğer videolara ulaşmak için EBA Youtube kanalımıza bakabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eba-z.com MEB Fatih Projesi Eğitim Bilişim Ağı, www.eba.gov.tr adresinin tanıtımına katkıda bulunmak ve EBA girişi sağlamak amaçlı kurulmuştur. Kaynak olarak eba.gov.tr verilerinden yararlanılmıştır. EBA Giriş | Site Kullanım Şartları | Gizlilik Politikası | Künye | İletişim |

Sitemiz Hakkında Genel Bilgiler: Sitemizde kullanıcı deneyimi faydasına olması açısından google hizmetleri kullanılmaktadır.

Google'a EBA GİRİŞ yazarak da sitemize ulaşabilirsiniz.

Sitemiz Wordpress alt yapısı ile basit bir ara yüz ile çalışmaktadır.

Başlangıç sayfamıza dönüp EBA ile ilgili tüm bilgilere ulaşmak için Eba Kurs - Eba giriş bağlantısını kullanabilir ya da sayfanın sol üst köşesinden dönüş yapabilirsiniz..

Frontier Theme