EBA | Eğitim Bilişim Ağı - EBA Giriş

EBA Kurs | EBA Test | EBA Ders modülleri hakkında bilmedikleriniz

EBA Ders

Öğrencilerin eğitim yaşantısını kolaylaştırmak amacıyla hazırlanan Eğitim Bilişim Ağı projesine, internete ulaşabildiğiniz her noktada erişebilirsiniz. Gerek kaynak, gerekse farklı tarzda eğitim dokümanları içeren EBA Ders, içerik bakımından giderek daha zengin hale gelmekte. Sistemin kullanımı gayet basit ve anlaşılır şekilde hazırlanmış. Bu modül içerisinde, ders notları ve videolu ders anlatımları, konu tarama testleri, öğretmenlerin paylaştığı materyaller ve çeşitli yayınların yanı sıra, eğitimi daha eğlenceli hale getirecek oyunlar da mevcut.

EBA Ders Sistemine Nasıl Giriş Yapılıyor?

EBA Ders sistemi, ilköğretimden liseye kadar tüm öğrencilerin hizmetinde. Tamamen ücretsiz ve herhangi bir kayıt gerektirmeyen sisteme, kimlik bilgileriniz ile basit şekilde giriş yapabilirsiniz. Giriş için, tek yapmanız gereken, sistemin internet sitesinde yer alan giriş butonuna tıklayarak, MEB’de kayıtlı öğrenci bilgilerinizi doldurmak. Okul numaranız, TC kimlik numaranız ve size sorulacak diğer kimlik bilgiler ile, e-okula giriş yapar gibi, Giriş işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

eba ders giriş

 

Açık öğretim öğrencilerinin, sisteme giriş yapmak için kurumlarından alacakları şifreyi ve kimlik numaralarını kullanması yeterli olacaktır. Bu konuda daha detaylı hazırladığımız EBA Giriş yazımıza bakarak daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Eba Ders içerisinde yer alan içerikler neler?

Sistem içerisinde en çok tercih edilen içerik, videolu konu anlatımları. Eba Ders’te yer alan konu anlatımları, uzman öğretmenler tarafından hazırlanıp, tamamen ücretsiz olarak erişime açılıyor. Güncel müfredat hakkında konu anlatımı ve video bulmanız mümkün.

Ders anlatımlarının dışında, çeşitli kitap ve dergilerin de mevcut olduğu sistemde, hem konu anlatımlı ders kitapları, hem de klasik eserlerden pek çok romana ulaşabilirsiniz. Yine, tüm bu içeriğe ücretsiz ulaşabiliyorsunuz.

eba ders kitaplar

Ulusal bilimsel dergilerin yayınlarını da bulabileceğiniz kitap bölümünde, öğrencilerin aradığı her türlü kitap materyalini bünyesinde barındırıyor.

EBA Ders Nasıl Kullanılır? 

EBA Ders içeriklerine ulaşmak için, öncelikle bilgilerinizi kullanarak sisteme giriş yapmanız gerekli. Giriş yaptıktan sonra, bu materyallere ulaşmak için, sol tarafta yer alan menüyü kullanmanız gerekli. Buradan pek çok konu anlatımını ve testi bulabilirsiniz. Bu menüde, “Dersler” başlıklı sekmeye tıklayarak, konu anlatımlarına, testlere ve öğretmenlerinizin gönderdiği ödevlere ulaşmanız mümkün.

Konu anlatımlı içeriklere ulaşabileceğiniz gibi, sınav sorularına ve kendinizi denemek için uygulayabileceğiniz testlere de erişebilirsiniz. Sınavları kendi hızınızda çözerken başarı durumunuzu da görüntüleyebilirsiniz.

eba ders kullanimi

Bu sekmede yer alan konular başlığında, videolu görsel anlatımlar bulunmakta. Müfredatta yer alan tüm konuları içeren bu bölümde, tercihinize göre, işitsel, görsel veya yazılı anlatımlara ulaşmanız mümkün. Bazı dersler interaktif olarak hazırlanmış olup sizin de bilgisayar başında derse katılımınız sağlanmakta.

İkinci sırada yer alan, “sınavlar” sekmesi, konularla ilgili testlere erişmenizi sağlıyor. Bu bölümde yer alan testler, öğrencilerin kendilerini test ederek, eksiklerini görmesine fırsat tanımakta.

Dersler sekmesinde yer alan son bölüm olan “Çalışmalar” kısmı, eriştiğiniz tüm materyalleri hızlıca gözden geçirebilmenizi sağlıyor. Daha önce başladığınız her çalışmayı burada bulabilir ve kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Aynı şekilde, öğretmenleriniz gönderilen ödevlere ve hazırlanan içeriklere de “çalışmalarım” ulaşabilirsiniz.

Eba Ders uygulamaları ve oyunlarına ulaşmak için, sitenin ana sayfasından ilerlemeniz yeterli olacaktır. Üst menüde yer alan “Uygulamalar” sekmesine tıklayarak, eğlenceli ve öğretici oyunlara kolayca ulaşabilirsiniz. Bu eğitici oyunların nasıl oynandığını anlattığımız EBA Oyunlar sayfamızdan ise tüm oyunlar hakkında bilgi alabilirsiniz.eba ders uygulama ve oyunlar

Eba Ders uygulamaları ve oyunları, çoğu zaman öğrenciler haricinde, herkese açık şekilde yayınlanıyor. Yabancı dil öğrenmek isteyenler tarafından sıklıkla kullanılan çok sayıda faydalı uygulamayı barındıran bu bölüm, konuları interaktif olarak anlattığı için ciddi anlamda öğrenim kolaylığı sağlamakta.

Uygulamalar bölümünde, yalnızca öğrenciler için değil, yetişkinler için de pek çok kaynak bulunuyor. Çeşitli sözlüklerden, uluslar arası kuruluşların uygulamalarına kadar, çok sayıda kaynağa ulaşabileceğiniz bu bölüme erişmek için, başlığın hemen altında yer alan açılır menüyü kullanmanız gerekiyor. Menüden, “Herkes için” seçeneğini seçerek, tüm bu içeriklere ulaşabilirsiniz.

eba ders herkes için uygulamalar

Eba Ders kitaplarına ulaşmak için, yine ana sayfada yer alan menüden ilerlemeniz gerekli. Üst tarafta yer alan “içerik” başlıklı açılır menünün üstüne gelerek, açılan seçeneklerden dilediğinizi seçip, ulaşmak istediğiniz materyallere erişebilirsiniz.

Bu modülde yayınlanan kitaplarının tamamı halka açık olarak yayınlanıyor. Aynı şekilde, sistemde yer alan tüm multimedya içeriklerine de isteyen herkes erişebiliyor. Sekmeden açacağınız kitap veya istediğiniz bölümde, aradığınız materyale erişmek için basit bir tıklama yeterli olacaktır. Eba Ders bünyesinde yer alan kitap ve dergilere bu menü aracılığıyla ulaşabileceğiniz gibi, çok sayıda doküman ve multimedya içerikleri aynı başlık altında toplanmış.

Özellikle belirli kategorilerde bir materyale ihtiyaç duyuyorsanız, EBA Ders içerisinde, işinizi kolaylaştıracak bir arama butonu yer alıyor. Hemen başlığın altında yer alan kutucuktan istediğiniz sözcükleri aratabileceğiniz gibi, “kanal seçiniz” yazılı açılır menüden, kategorilerdeki tüm içerikleri görmeniz mümkün.

Eba Kurs Nedir? 

Eğitim Bilişim Ağında, yalnızca ders materyalleri değil, pek çok alandaki kurslara başvuru imkanları da bulunmakta. Tüm okullarda yapılan yetiştirme ve destekleme kurslarını tek bir sistemde görebileceğiniz gibi, başka okullarda yer alan kurslara da bu sistem aracılığıyla başvurabilirsiniz.

Çok sayıda kategoride kurs bulabileceğiniz eba Kurs’a, mezun öğrenciler de giriş yapabiliyor.

E Kurs’a Nasıl Giriş Yapılır?

DYK sistemine, Eğitim Bilişim Ağına giriş yapar gibi, kimlik bilgilerinizi kullanarak erişebilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için, üst kısımda yer alan menüden, “E-Kurs” sekmesine tıklamanız gerekli.

Sekmeye tıkladıktan sonra açılacak olan pencerede, öğrencilik durumunuza ve okulunuza göre seçiminizi yaparak, sisteme girişinizi tamamlayabilirsiniz. Destekleme ve Yetiştirme (DYK) kurs başvuruları ve bu konuda tüm sorularınızı cevaplarını bulabileceğiniz EBA Kurs sayfamızı mutlaka ziyaret edin.

İlkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin yanı sıra bir şeyler öğrenmek isteyen herkese büyük yardım sağlayan Eba kitapları, öğrencilerden ilgi gördüğü kadar, yaşça büyük kullanıcıların da ilgisini çekiyor. Yalnızca öğrenciler için değil, hayat boyu eğitimine devam etmek isteyen herkese çok değerli materyalleri ulaştıran sistemin bünyesindeki tüm dergi ve kitaplara ücretsiz ulaşabilirsiniz.

Yalnızca materyaller için değil, ders dışında hobi amaçlı katılabileceğiniz çok sayıda kursu da E-Kurs bölümünde bulmanız mümkün. Bu kurslara, yalnızca öğrenciler değil, mezunların da katılabilmesi cabası.

Diğer EBA Kaynak Sayfaları

EBA Dergi EBA Kitap
EBA Video Arşivi EBA Radyo
EBA Ses ve Müzik Arşivi EBA Ders
EBA Görsel Arşivi EBA Kamp
EBA Döküman Arşivi Eğitim Bilişim Haber ve Duyurular

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eba-z.com MEB Fatih Projesi Eğitim Bilişim Ağı, www.eba.gov.tr adresinin tanıtımına katkıda bulunmak ve EBA girişi sağlamak amaçlı kurulmuştur. Kaynak olarak eba.gov.tr verilerinden yararlanılmıştır. EBA Giriş | Site Kullanım Şartları | Gizlilik Politikası | Künye | İletişim |

Sitemiz Hakkında Genel Bilgiler: Sitemizde kullanıcı deneyimi faydasına olması açısından google hizmetleri kullanılmaktadır.

Google'a EBA GİRİŞ yazarak da sitemize ulaşabilirsiniz.

Sitemiz Wordpress alt yapısı ile basit bir ara yüz ile çalışmaktadır.

Başlangıç sayfamıza dönüp EBA ile ilgili tüm bilgilere ulaşmak için Eba Kurs - Eba giriş bağlantısını kullanabilir ya da sayfanın sol üst köşesinden dönüş yapabilirsiniz..

Frontier Theme