EBA | Eğitim Bilişim Ağı - EBA Giriş

EBA Kurs | EBA Test | EBA Ders modülleri hakkında bilmedikleriniz

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

Bir Kurtuluş Mücadelesinin Başladığı Gün: 19 Mayıs

19 Mayıs 1919 her Türk vatandaşının az çok bildiği bir tarihtir. Bu tarih, Mustafa Kemal Paşa’nın Samsun’a ayak basarak, milli mücadeleyi başlattığı ve bugünlerin temelinin atıldığı bir tarihtir. Aynı zamanda Atatürk’ün eseri Nutuk da bu tarihte başlar.

Türk gençliği, kendisine güvenerek yurdu emanet eden Ata’sına layık olmak için her yıl 19 Mayıs günü coşkulu törenler düzenler, Her 19 Mayıs günü, Samsun’dan daha önce yola çıka­rılan Türk Bayrağı, gençlerin ellerinde il il dolaşarak Ankara’ya ge­tirilir, Buradaki törenlerde gençler tarafından cumhurbaşkanına teslim edilir. Türk gençliğinin, Ata’sına, cumhuriyete ve devrimle­rine olan bağlılığı bir daha belirtilir.

Ödemiş Anadolu Lisesi 19 Mayıs Kısa Filmi

Ödemiş Anadolu Lisesi öğrencileri, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle kısa film projesine imza attı. “Gençliğin Atatürk’e Cevabı” metnini kısa film haline getirerek izleyenlerin tüylerini diken diken ettiler.
Bütün öğrenci ve öğretmenlerin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını kutlar, nice bayramları birlik ve beraberlikle kutlamayı temenni ederiz.

Nutuk’tan 19 Mayıs 1919 Günü:

1919 yılı Mayısının 19’uncu günü Samsun’a çıktım. Ülkenin genel durumu ve görünüşü şöyledir : Osmanlı Devleti’nin içinde bulunduğu grup, I. Dünya Savaşı’nda yenilmiş, Osmanlı ordusu her tarafta zedelenmiş, şartları ağır bir ateşkes anlaşması imzalanmış. Büyük Savaş’ın uzun yılları boyunca millet yorgun ve fakir bir durumda. Milleti ve memleketi I. Dünya Savaşı’na sürükleyenler, kendi hayatlarını kurtarma kaygısına düşerek memleketten kaçmışlar. Saltanat ve hilâfet makamında oturan Vahdettin soysuzlaşmış, şahsını ve bir de tahtını koruyabileceğini hayal ettiği alçakça tedbirler araştırmakta. Damat Ferit Paşa ‘nın başkanlığındaki hükûmet âciz, haysiyetsiz ve korkak. Yalnız padişahın iradesine boyun eğmekte ve onunla birlikte kendilerini koruyabilecekleri herhangi bir duruma razı.

Ordunun elinden silâhları ve cephanesi alınmış ve alınmakta…
İtilâf Devletleri, ateşkes anlaşmasının hükümlerine uymayı gerekli bulmuyorlar. Birer bahane ile İtilâf donanmaları ve askerleri İstanbul’ da. Adana iIi Fransızlar; Urfa, Maraş, Ayıntap (Gaziantep) İngilizler tarafından işgal edilmiş. Antalya ve Konya’da İtalyan askerî birlikleri, Merzifon ve Samsun’da İngiliz askerleri bulunuyor. Her tarafta yabancı subay ve memurlar ile özel ajanlar faaliyette. Nihayet, konuşmamıza başlangıç olarak aldığımız tarihten dört gün önce, 15 Mayıs 1919’da, İtilâl Devletleri’nin uygun bulması ile Yunan ordusuda İzmir’e çıkartılıyor

19 Mayıs Tarihinde Yaşanan İlginç Olaylar

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eba-z.com MEB Fatih Projesi Eğitim Bilişim Ağı, www.eba.gov.tr adresinin tanıtımına katkıda bulunmak ve EBA girişi sağlamak amaçlı kurulmuştur. Kaynak olarak eba.gov.tr verilerinden yararlanılmıştır. EBA Giriş | Site Kullanım Şartları | Gizlilik Politikası | Künye | İletişim |

Sitemiz Hakkında Genel Bilgiler: Sitemizde kullanıcı deneyimi faydasına olması açısından google hizmetleri kullanılmaktadır.

Google'a EBA GİRİŞ yazarak da sitemize ulaşabilirsiniz.

Sitemiz Wordpress alt yapısı ile basit bir ara yüz ile çalışmaktadır.

Başlangıç sayfamıza dönüp EBA ile ilgili tüm bilgilere ulaşmak için Eba Kurs - Eba giriş bağlantısını kullanabilir ya da sayfanın sol üst köşesinden dönüş yapabilirsiniz..

Frontier Theme